• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Сергій Шкарлет

Міністр освіти і науки

Сергій Шкарлет
Сергій Шкарлет / УНІАН
Зміст

Ранні роки, освіта

Народився 19 жовтня 1972 року в узбецькому місті Коканд в сім'ї службовців. Згодом родина переїхала України — до Ніжина Чернігівської області.

Закінчив Ніжинську загальноосвітню школу із золотою медаллю. Після її закінчення у вересні 1989 року став студентом факультету прикладної математики Київського політехнічного інституту (спеціальність «Математичне забезпечення систем автоматизації»). ВНЗ Шкарлет закінчив в березні 1995 року з дипломом спеціаліста за спеціальністю "інженер-математик".

У 1996 році здобув другу вищу освіту в Фінансово-економічному інституті при Чернігівському технологічному інституті (спеціальність "Облік і аудит").

У жовтні 2000 року Шкарлет захистив кандидатську дисертацію (спеціальність — "Підприємництво, менеджмент та маркетинг"; тема — "Економічне управління інноваційною підприємницькою діяльністю в області створення програмного забезпечення").

У січні 2008 року став доктором економічних наук (тема дисертації — «Формування економічної безпеки підприємств засобами активізації їх інноваційного розвитку»; спеціальність — «Економіка і управління підприємствами»).

Кар'єра Шкарлета до призначення в Кабмін

З квітня по вересень 1995 року Сергій Шкарлет працює інженером-конструктором Ніжинського науково-виробничого комплексу "Прогрес", а з липня 1996 року по серпень того ж року він — асистент кафедри менеджменту в Чернігівському технологічному інституті.

З вересня 1996 до липня 2003 року викладає на кафедрі економетрії обліку і аудиту Чернігівського технологічного інституту (ВНЗ згодом отримав статус університету).

З квітня 2001 по липень 2003 року — доцент кафедри економетрії, обліку та аудиту в Чернігівському державному технологічному університеті.

З 2001 року Шкарлета призначають ректором Чернігівського інституту інформації, бізнесу і права Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая. З вересня 2006 року він — професор кафедри менеджменту університету.

У травні 2010 року Шкарлета призначають ректором Чернігівського державного технологічного університету.

Ректор Чернігівського національного технологічного університету Сергій Шкарлет (в центрі) під час урочистого відкриття Студентської площі біля будівлі Чернігівського національного технологічного університету, 17 вересня 2018 р
Ректор Чернігівського національного технологічного університету Сергій Шкарлет (в центрі) під час урочистого відкриття Студентської площі біля будівлі Чернігівського національного технологічного університету, 17 вересня 2018 р / УНІАН

Шкарлет і плагіат

У червні 2020 року кандидатуру Шкарлета почали розглядати на посаду глави МОН. У той же час проєкт false-science, (присвячений дослідженням наукових робіт в Україні і виявленню плагіату), виявив запозичення в монографії Шкарлета "Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку в Україні".

За даними проєкту, він скопіював цілком окремі абзаци, а також таблиці і висновки з праці кандидата економічних наук Тетяни Бугай "Методичні підходи до оцінки ефективності бюджетного процесу в Україні". Крім того, за даними false-science, Шкарлет використовував фрагменти статті Оксани Апарової "Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку: Європейський досвід".

Багато представників наукової спільноти 6 червня 2020 року виступили проти можливого призначення Шкарлета на посаду міністра. У ряді українських міст було організовано протести проти призначення Шкарлета міністром.

Крім того, в статті Шкарлета, для докторської дисертації було виявлено 87,4% збігів з роботами інших вчених. Наявність плагіату в чотирьох роботах Сергія Шкарлета констатувало, зокрема, Національне агентство з питань забезпечення якості освіти.

Сам Шкарлет всі звинувачення категорично відкидає і каже, що подальші дослідження довели відсутність плагіату в його статтях. Крім того, він говорив, що судитиметься в зв'язку з рішенням агентства. За словами Шкарлета, звинувачення в плагіаті загрожують йому шкодою діловій репутації, а також є образливими.

Участники акции ”СтопШкарлет"
Учасники акції "СтопШкарлет", в основному студенти і вчені, протестували проти призначення на посаду в.о. міністра освіти і науки Сергія Шкарлета / УНІАН

Призначення Шкарлета в Кабмін

Незважаючи на звинувачення в плагіаті на адресу Шкарлета 17 червня 2020 року український прем'єр Денис Шмигаль вніс до парламенту проєкт постанови про його призначення на посаду міністра освіти і науки. У той же час профільний комітет Верховної Ради не підтримав кандидатуру Шкарлета.

25 червня 2020 року уряд призначив Шкарлета заступником глави міністерства з питань європейської інтеграції та тимчасово поклав на нього обов'язки керівника відомства. Відмову підтримувати Шкарлета профільним парламентським комітетом Денис Шмигаль пояснив тим, що «як такої відмови парламенту не було». Від подальших коментарів прем'єр відмовився. Згодом Шмигаль сказав, що у Шкарлета — випробувальний термін на кілька місяців.

17 грудня 2020 року Верховна Рада України 226 голосами з 226 необхідних підтримала кандидатуру Сергія Шкарлета на посаду керівника міністерства. При цьому профільний комітет ВР знову не підтримав призначення і рішення передали на розсуд нардепів сесійній залі.

В процесі обговорення кандидатури Шкарлета народні депутати заявляли про численні факти плагіату в його наукових працях. Голосування і прийняття присяги Шкарлетом супроводжувалося криками «Ганьба!» і "Геть!».

Народний депутат від фракції "Європейська солідарність" Володимир Ар'єв заявив, що під час голосування за призначення чиновника міністром система «Рада» відобразила голоси деяких депутатів фракції ОПЗЖ, які фізично були відсутні в сесійній залі парламенту.

18 січня 2021 года Офіс генерального прокурора відкрив кримінальне провадження за даним фактом. 15 лютого нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк заявив, що відео, на якому зафіксовано факт неперсонального голосування за призначення Шкарлета міністром, зникло.

Дмитро Табачник вручає Сергію Шкарлету нагрудний знак і посвідчення заслуженого діяча науки і техніки України, березень 2013/Архів МОН
Дмитро Табачник вручає Сергію Шкарлету нагрудний знак і посвідчення заслуженого діяча науки і техніки України, березень 2013/Архів МОН

Політична діяльність Шкарлета, зв'язку з "Партією регіонів"

Шкарлет був кандидатом в депутати Чернігівської облради від "Партії регіонів", а також неодноразово в заявах для журналістів висловлював підтримку президенту-втікачу Віктору Януковичу. Шкарлет підтримував добрі стосунки з колишнім главою Міносвіти Дмитром Табачником.

Крім того, Шкарлет отримав від Табачика нагрудний знак разом з посвідченням "Заслужений діяч науки і техніки".

За часів президентства Януковича Шкарлет був призначений на роботу в Комітет з Державної премії України в галузі освіти. Також він входив в акредитаційну комісію премії.

Під час Майдану продовжував підтримувати режим Януковича Крім того, в його університеті студентам заборонили брати участь в протестних акціях

Після того, як Янукович втік до Росії і перемоги Майдану Шкарлет покинув "Партію регіонів". Так, він балотувався до Чернігівської облради від "БПП" під час місцевих виборів 2015 року, однак мандат не отримав

Нардеп від "Голосу", член комітету Ради з питань освіти Інна Совсун говорила, що, під час співбесіди 3 червня 2020 року депутати запитували Шкарлета про членство в "Партії регіонів".

За її словами, спочатку Шкарлет спростовував свої зв'язки з політичною силою. Втім, пізніше він розповів, що був володарем партквитка "Партії регіонів".

Совсун наводить такі слова Шкарлета: "ви ж розумієте, це був час таке, не можна було інакше".

"Коли я сказала, що знаю ректорів, які точно робили інакше, Сергій Шкарлет знизав плечима, мабуть, йому не було чого сказати", — розповідала нардеп.

Візит Володимира Зеленського в Чернігівську політехніку, праворуч — Сергій Шкарлет/Офіс президента
Візит Володимира Зеленського в Чернігівську політехніку, праворуч — Сергій Шкарлет/Офіс президента

Родина

Вдівець. Дружина міністра — Тетяна Бобришева-Шкарлет, померла 9 червня 2020 року.

Дочка — Анна Шкарлет, 2005 року народження.

Син Тетяни Бобришева-Шкарлет від попереднього шлюбу Євген Бобришев — кандидатом економічних наук, голова Чернігівського інституту інформації, бізнесу і права (ЧІІБіП).

Сім'я Сергія Шкарлета має тісні зв'язки з Чернігівським державним технологічним університетом.

«Бабуся моєї дружини працювала завідувачем бібліотеки з дня створення цього навчального закладу. Теща теж працювала в бібліотеці понад п'ятнадцять років. Тесть майже 20 років працював першим проректором цього закладу. Дружина — вступила, закінчила, захистила кандидатську і отримала вчений ступінь доцента, працювала тут понад 12 років», — говорив Шкарлет.

декларація

У власності у сім'ї Шкарлета — квартира в Чернігові. Станом на 2020 рік, сім'я тримає готівкою $ 62 000 і 85 тисяч гривень.

За даними декларації 2020 роки сім'я володіє трьома автомобілями: Mitsubishi Pajero WAGON (2013 р.в, куплене в 2018), Ford Kuga Titanium (2013 р.в, куплене в 2018), в власності у покійної дружини і Toyota Land Cruiser 200 (2013 р.в, куплене в 2018).

Крім того, ЧНТУ (де Шкарлет працював ректором і може користуватися транспортним засобом) в 2020 році купив елітний білий автомобіль VW Amarok Volcano за $60 000.

Нагороди

У 2012 році Сергію Шкарлета присвоїли звання "Заслужений діяч науки і техніки" (указ Віктора Януковича). Крім того, в 2016 році п'ятий президент Петро Порошенко вручив Шкарлета орден "За заслуги" III ступеня "за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю".

У 2017 році указом Порошенко Сергій Шкарлет вручили Державну премію в галузі освіти (номінація "Вища освіта"), розмір якої склав 117 000 гривень.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua