• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Тарас Кремінь

Уповноважений із захисту державної мови

Тарас Кремінь
Тарас Кремінь / УНІАН
Зміст

Дитинство, освіта

Народився 10 червня 1978 року в смт Казанка Миколаївської області в родині поета, лауреата Шевченківської премії Дмитра Кременя та Ольги Колесник.

По закінченню ЗОШ №10 Миколаєва у 1995 році Тарас вступив до Миколаївського державного педагогічного університету, де в 2000 році одержав диплом із відзнакою, здобувши кваліфікацію вчителя української мови і літератури та англійської мови і зарубіжної літератури.

2001-2004 рр. — аспірант відділу української літератури ХХ століття Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України. Його науковим керівником був відомий літературознавець, доктор філологічних наук, професор Юрій Ковалів. У 2005 році Кремінь захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за темою: "Концептуалізація історіософського міфу в ліриці 1960-1980-х рр".

Закінчив докторантуру на кафедрі української та зарубіжної літератури і методики їх викладання ДВНЗ "Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди". Тема дисертації — "Еволюція епосу та ліро-епосу в українській літературі Х-ХХІ ст.".

Тарас Кремінь, студентські роки
Тарас Кремінь, студентські роки / my.ua

Робота на освітянській ниві

Пройшов шлях від викладача до заступника декана в Миколаївському національному університеті імені В. О. Сухомлинського, де працював протягом 10 років, із 2000 по 2010 рр. У той період був також керівником мистецької агенції "ЛАКМУС". Крім того, викладав українську літературу в Миколаївській філії КНУКіМ (2001–2002 рр.), Чорноморському національному університеті імені Петра Могили (2011—2012), керував секціями «Фольклористика», «Літературна творчість» в Миколаївському територіальному відділенні НЦ «Мала академія наук України» (2004-2014).

Нині — професор у Миколаївському національному аграрному університеті та Миколаївському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти (за сумісництвом). Почесний президент Миколаївського територіального відділення НЦ «Мала академія наук України». Автор близько ста наукових праць. Упорядник книги спогадів про Народного художника України Андрія Антонюка «Сто слів про Андрія Антонюка» (2020 рік).

Громадська та політична діяльність

У 2010 році став депутатом Миколаївської обласної ради від «Фронту Змін», членом постійної комісії з питань культури, освіти та науки, сімʼї, молоді та спорту.

З вересня 2013 по березень 2014 року був в.о. голови Миколаївської обласної організації Всеукраїнське обʼєднання «Батьківщина». У тих же роках був одним із лідерів Євромайдану в Миколаєві, організатором збору гуманітарної допомоги (теплі речі, медикаменти, продукти харчування, придбання квитків) для учасників Євромайдану в Києві.

З 25 лютого по 27 листопада 2014 року був головою Миколаївської обласної ради.

З початком російсько-української війни увійшов до складу Ради оборони Миколаївської області, брав активну участь у захисті органів державної влади, місцевого самоврядування, військових частин від захоплення так званими "тітушками". Кремінь був серед ініціаторів проведення 2 березня 2014 року 11-тисячного Маршу за єдність України, а також створення районних і міських рад волонтерів Миколаївщини зі збору гуманітарної допомоги військовослужбовцям, добровольчим підрозділам. Брав активну участь у розселенні військових частин, що прибували з Криму. 

Тарас Кремінь під час Євромайдану в Миколаїві
Тарас Кремінь під час Євромайдану в Миколаїві, грудень 2013 р.

Був організатором телемарафонів, масових акцій, звернень до керівництва інших регіонів зі збору гуманітарної допомоги. Ініціював збір 1 млн гривень на виготовлення броньованої машини швидкої допомоги «Святий Миколай» для 79 десантно-штурмової бригади.

Кремінь — ініціатор міжнародної гуманітарної допомоги родинам військових льотчиків за сприяння Надзвичайного і Повноважного Посла Латвійської Республіки в Україні (серпень 2014 року).

Був одним із організаторів ліквідації наслідків вибуху багатоповерхівки в Миколаєві по вул. Лазурна, 40 та пошуку джерел для придбання житла родинам постраждалих.

Учасник Третього Загальноукраїнського круглого столу національної єдності (21 травня 2014 року) в Миколаєві за участі тодішнього премʼєр-міністра Арсенія Яценюка, виїзного засідання Кабінету Міністрів України.

Пройшов до Ради VIII скликання від партії "Народний Фронт", будучи №59 у списку. Був головою підкомітету з питань дошкільної, загальної середньої, інклюзивної освіти, а також забезпечення реалізації права на освіту осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, територія проведення антитерористичної операції та територія населених пунктів на лінії зіткнення Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти.

Голова Миколаївської обласної державної адміністрації Микола Романчук, прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк та голова Миколаївської обласної ради Тарас Кремінь
Голова Миколаївської обласної державної адміністрації Микола Романчук, прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк та голова Миколаївської обласної ради Тарас Кремінь під час виїзного засідання Кабінету Міністрів України у Миколаєві, у середу, 21 травня 2014 р. / УНІАН

Був членом колегії Міністерства освіти і науки України (2016—2019), головою міжфракційного депутатського обʼєднання «Миколаївщина», співголовою міжфракційного депутатського обʼєднання «Південь України».

Кремінь також був членом груп із міжпарламентських звʼязків із Латвійською Республікою, Аргентинською Республікою, Королівством Норвегія, Чеською Республікою, Обʼєднаними Арабськими Еміратами, Румунією, Федеративною Республікою Бразилія, Королівством Швеція.

Автор та співавтор 180 законодавчих ініціатив, 44 з яких стали чинними актами. Тарас Кремінь є одним зі співавторів закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". При цьому рух "Чесно" називає Кременя кнопкодавом, зафіксувавши 5 випадків неперсонального голосування нардепа.

У 2019 році на позачергових парламентських виборах балотувався за списком партії "Українська стратегія Гройсмана" під № 28, але до Ради не потрапив.

8 липня 2020 року на засіданні Кабінету міністрів України Кременя обрали Уповноваженим із захисту державної мови. На цій посаді він замінив завідувачку кафедри журналістики миколаївського Чорноморського національного університету імені Петра Могили Тетяну Монахову, яка звільнилася, заявивши, що «треба знайти сили вчасно усвідомити, що двері, які просто намальовані на цегляній стіні, не відчиняються».

Тарас Кремінь - один зі співавторів закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної"
Тарас Кремінь - один зі співавторів закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної" / my.ua

"Зашквари"

Дружина мовного омбудсмена Тараса Креміня Юлія активно користується російським поштовим сервісом і російськими соцмережами:

- Робочий e-mail Юлії, вказаний у даних її ФОП, зареєстровано на сайті Mail.Ru;

- Нещодавно, на початку березня, вона заходила у ВКонтакте;

- Заходить і на "Мой мир", хоча останнє відвідування було минулоріч.

Зазначимо, що російські соцмережі заборонені в Україні з 2015 року. Обійти блокування і зайти на них можна тільки за допомогою vpn.

Нагороди

Стипендіат Міжнародного благодійного фонду "Смолоскип" (2000—2002).

Лауреат премії Кабінету Міністрів України «За внесок молоді у розбудову держави» («за творчі досягнення»), нагороджений грамотою Верховної Ради України, нагрудними знаками Міністерства освіти і науки України: «Відмінник освіти України», «Софія Русова», «За наукові та освітні досягнення», а також знаком Національної гвардії України «За співпрацю». 

Почесний доктор Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди. 

Член Національної спілки журналістів України, Національної спілки краєзнавців України.

Цитати

В Україні Росії ніколи не буде. В Україні треба будувати й розбудовувати свою національну самість, ідентичність, школу, підвищувати боєздатність збройних сил, утверджувати рівень уваги до державних інституцій… Але в Україні, в першу чергу, треба думати про те, як розвивати державну мову, яка є мовою порозуміння й консолідації між різними регіонами, соціумом, вона є мовою світового масштабу

Тарас Кремінь

Особисте життя

Мовний омбудсмен одружений. Дружина — Юлія Кремінь, фізична особа-підприємець. Сфера її діяльності — роздрібна торгівля компʼютерами, периферійним обладнанням і програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах. Подружжя виховує доньку Мирославу.

Тарас Кремінь з сім'єю
Тарас Кремінь з сім'єю / niklife.com.ua

Власність

У декларації за 2020 рік, яку він подав 17 березня, Кремінь вказав наступні доходи:

  • 21 тис. гривень — заробітна плата, отримана за сумісництвом в Миколаївському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти;
  • 59 тис. гривень — заробітна плата, отримана за сумісництвом в Миколаївському національному аграрному університеті;
  • 394,5 тис. гривень — зарплата, отримана за основним місцем роботи, в Секретаріаті уповноваженого із захисту державної мови.

Також мовний омбудсмен задекларував готівкою 32 тис. доларів. Крім того, уповноважений має квартиру в Миколаєві площею 67 кв. м. Також він вказав у декларації автомобіль Skoda Karoq, 2019 року випуску, що належить дружині Юлії Кремінь.

У числі доходів його дружини 894,8 тис. гривень — дохід від заняття підприємницькою діяльністю (її середньомісячний дохід склав 74,5 тис. гривень).

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua