• USD 28.7
  • EUR 32.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Вадим Мельник

Очільник Бюро економічної безпеки

Вадим Мельник
Вадим Мельник / Цензор.НЕТ
Зміст

Місце народження, освіта

Народився 2 травня 1972 року в Житомирі в родині військового. У 1987 році вступив до Київського суворовського військового училища.

З 1989 до 1994 року був курсантом Харківського вищого військового авіаційного училища радіоелектроніки. Закінчив навчання за спеціальністю "Радіотехнічні засоби", здобувши кваліфікацію спеціаліста радіоінженера.

З 1994 по 1999 роки — курсовий офіцер факультету радіотехнічних інформаційних систем та радіоелектронної боротьби Харківського військового університету.

У 1995 році вступив до Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого, де завершив навчання у 2000 році за спеціальністю "Правознавство".

У 2016 році в Харківському національному університеті внутрішніх справ захистив дисертацію на здобуття ступеня кандидата економічних наук за темою: "Адміністративно-правовий статус суб'єктів забезпечення економічної безпеки держави".

У 2021 році в Сумському державному університеті захистив дисертацію на здобуття ступеня доктора юридичних наук за темою: "Адміністративно-правові засади організації та функціонування системи економічної безпеки України".

Вадим Мельник
Вадим Мельник / facebook.com/V.Melnik.official

Трудова діяльність

Проходив військову службу у Збройних силах України з 1989 по 1999 роки. Звільнився з лав ЗСУ за власним бажанням і перейшов на роботу у Васильківське відділення Державної податкової інспекції. Тут він із 2000 по 2001 рік виконував обов'язки старшого слідчого.

Згодом Мельника призначили оперуповноваженим відділу боротьби з корупцією та безпеки в органах ДПА в Сумській області, а далі – старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах відділу оперативно-профілактичних заходів і безпеки. У 2004 році Мельника підвищили до заступника начальника відділу боротьби з корупцією в органах ДПА в Сумській області, а вже наступного року він обійняв посаду начальника слідчого відділу податкової міліції. За рік став заступником начальника управління податкової міліції на Сумщині.

У 2008 році перебрався до Києва, ставши співробітником слідчого відділу податкової міліції спершу в Святошинському районі столиці, а потім – у Голосіївському.

Протягом 2011-2013 років займався розслідуванням фінансових злочинів на посаді начальника слідчого управління кримінальних розслідувань у Міністерстві доходів і зборів. Пояснюючи, чому звільнився з Міндоху, Мельник сказав, що не знайшов спільної мови з очільником відомства Олександром Клименком.

У 2013—2014 рр. — керівник слідчого підрозділу податкової міліції Київської області, а з 2014 по 2016 рік — начальник Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України.

З жовтня 2020 року по грудень 2020 року – менеджер Апарату директора з економічної та інформаційної безпеки АТ "Укрзалізниця".

21 грудня 2020 року очолив Державну фіскальну службу і пропрацював на цій посаді менше року.

Я дуже задоволений, що працював на цій посаді 8 місяців — багато чого для себе зрозумів. От що зараз таке податкова міліція? Це дійсно люди, багатьох з яких не можна брати в нову службу. Я не буду більш детально — не хочу образити нікого

Вадим Мельник
Вадим Мельник
Вадим Мельник / news.lviv-company.in.ua

Призначення в БЕБ

Верховна Рада ухвалила закон про Бюро економічної безпеки України 28 січня 2021 року. Президент Володимир Зеленський підписав його 22 березня. Створення нового органу означало повне припинення роботи Державної фіскальної служби.

Навколо конкурсу на посаду керівника Бюро економічної безпеки розгорнувся цілий скандал. Так, Українська рада бізнесу заявила, що на цю посаду слід вибрати "нове обличчя", яке не має досвіду роботи в "корумпованих службах" — ДФС, СБУ і МВС.

Представники бізнесу звернулися до прем’єра Дениса Шмигаля із заявою, в якій вказали на те, що залучення "перевірених" кадрів, обтяжених зв’язками, означає заздалегіль неефективну роботу нового органу і консервацію реформ.

Тому з самого початку розробки концепції нового органу з розслідування економічних злочинів і до голосування за законопроєкт у Верховній Раді ключовою вимогою українського бізнесу було обмеження можливостей потрапляння в БЕБ кадрів із не реформованих правоохоронних і контролюючих органів

Заява УРБ

В фінал конкурсу на пост глави БЕБ вийшли три кандидати: член Ради Нацбанку Василь Горбаль, тодішній голова Державної фіскальної служби Вадим Мельник, прокурор Офісу генпрокурора Атілла Ковча.

Разом із тим ексміністра фінансів і колишнього секретаря Ради національної безпеки та оборони Олександра Данилюка не допустили до участі в конкурсі нібито через невідповідність його диплома вимогам. Данилюк же заявив, що насправді так сталося через його особистий конфлікт із радником голови Офісу президента Тимофієм Миловановим.

Зрештою очільником БЕБ став Мельник. ЗМІ писали, що він є ставлеником Банкової. Однак сам чиновник це заперечив, підкресливши, що знайомий із головою ОПУ Андрієм Єрмаком, позаяк той був на нарадах в Офісі Зеленського, але не підтримує з ним стосунків.

З (заступником керівника ОПУ, — "ДС") Олегом Татаровим ми так само зараз зустрічаємося тільки на нарадах, і так само в нас жодних особистих стосунків

Вадим Мельник

Мельник не заперечує, що з Татаровим вони "добре знайомі ще з 2012 року, коли разом працювали над кримінально-процесуальним кодексом, яким Україна живе і зараз".

Щодо БЕБ, то я давно до цього йшов, тому мене не потрібно було запрошувати на конкурс

Вадим Мельник

Відповідно до закону, в БЕБ працюватимуть до 4 тисяч співробітників, їхня зарплата коливатиметься від 40 до 80 тисяч гривень на місяць. 25 листопада 2021 року уряд запустив роботу Бюро економічної безпеки. Однак у Мельника зазначили, що Бюро досі не має приміщення, тож не може виконувати свої обов'язки. Мельник в одному з інтерв’ю зазначав, що його співробітникам "треба приміщення з можливістю зберігання зброї, категоруванням кабінетів, бо кожен детектив має отримати допуск-доступ до "секретки".

Вадим Мельник
Вадим Мельник / sfs.gov.ua

Викладацька, законотворча діяльність та юридична практика

У 2016 році став співзасновником юридичної компанії "Правова та економічна безпека". З 2016 по 2018 рік працював на посаді доцента кафедри фінансових розслідувань Університету державної фіскальної служби України.

З 2017 по 2019 роки у складі парламентських та експертних делегацій відвідував низку засідань структур країн ЄС, де обговорювались питання реформування правоохоронних органів України.

Є одним із авторів проєкту Закону про Національне бюро фінансової безпеки України № 8157 від 19.03.2018 р.

Протягом 2018—2020 років був викладачем кафедри адміністративного, господарського права та фінансово-економічної безпеки Навчально-наукового інституту права Сумського державного університету, при якому захистив докторську дисертацію.

Вадим Мельник
Вадим Мельник / пресс-служба форуму "Україна 30"

Нагороди

2003 — нагрудний знак "Відмінник податкової міліції".

2008 — нагрудний знак "10 років слідчим підрозділам ОДПС України".

2011 — нагрудний знак "За честь і службу".

2016 — заслужений юрист України.

Має третій ранг державного службовця.

Вадим і Олена Мельник
Вадим і Олена Мельник

Родина

Одружений із Оленою Мельник. Подружжя виховує двох синів і доньку.

Вадим Мельник з сім'єю
Вадим Мельник з сім'єю

Декларація

Мельник задекларував квартиру в Києві площею 159,4 кв. м., а також земельну ділянку на Сумщині (835 кв. м.). Також у спільній власності родини чиновника є квартира в Ірпені Київської області, нежитлове приміщення та паркомісце там же. Ще одна квартира, земельна ділянка, два нежитлові приміщення й паркомісце в Ірпені належать дружині Мельника Олені. 

Також у жінки є квартира в Туреччині площею 75 кв. м. 

Квартиру у Туреччині придбала дружина, вона вклала в неї свої кошти. Якщо ви поїдете туди і запитаєте наших сусідів, вони розкажуть, що добре нас знають, ми нікому цю квартиру не здаємо. Нам там подобається, часто приїжджаємо, беремо в оренду недороге авто – десь за $35 на добу – та їздимо узбережжям. Так і відпочиваємо

Вадим Мельник

Вадимові Мельнику також належить квартира в Одесі площею 67,8 кв. м.

Мельник задекларував мисливську рушницю вартістю 168 тисяч гривень.

У чиновника є авто Range Rover і причіп.

Коментуючи журналістам придбання такого дорогого авто, Мельник сказав: "Ми з дружиною живемо дуже економно – відкладаємо кошти та інвестуємо їх у різні інструменти. Крім того, після 2016 року я займався приватним підприємництвом, у тому числі юридичною практикою, надавав консультації у сфері господарської діяльності, кримінального процесу. Ми з родиною справді завжди хотіли придбати автомобіль преміум-класу. Збирали і в 2017 році придбали старий автомобіль 2014 року випуску, до речі, на той час я не працював держслужбовцем".

Також Мельник задекларував авторські права на дві монографії.

Доходи родини в 2020 році склали:

  • зарплата Мельника в Сумському виші — 129 478 гривень;
  • його пенсія — 138 924 гривні;
  • його дохід від підприємницької діяльності — майже 900 тисяч гривень;
  • дохід дружини від підприємницької діяльності — 2 636 802 гривні;
  • зарплата Мельника в УЗ — 62 403 гривні;
  • його зарплата в Держфіскальній службі — 14 032 гривні.

Також 500 тисяч гривень, згідно з документом, Мельник нібито подарував дружині.

Мельник позичив третій особі 40 тисяч доларів, він зберігає готівкою 180 тисяч гривень, а його дружина — мільйон 750 тисяч гривень. У банку чиновник тримає майже 40 тисяч гривень, а його дружина — трохи менше трьох тисяч гривень.

Скандали

Мельник вказав у декларації, що у 2020 році придбав квартиру в елітному ЖК "19-а перлина" у курортному районі Одеси за 1 мільйон 130 тисяч гривень (тобто близько 17 тисяч гривень за квадратний метр, або майже 615 доларів). Однак журналісти "Схем" з’ясували, що це щонайменше вдвічі дешевше від ринкової вартості квартири такого метражу у цьому ЖК на дату покупки (ринкова ціна за один квадратний метр цієї квартири у той період становила близько 1200–1300 доларів). ЗМІ зазначило, що, ймовірно, має місце заниження офіційної вартості угоди задля зменшення суми сплати податків до бюджету.

Сам Мельник у коментарі "Схемам" заявив, що "все – прозоро" і що така вартість квартири підтверджена офіційною оцінкою.

Продавець квартири не є публічною особою і працює у сфері IT. Він не захотів спілкуватись із журналістами, які звернулись до нього по коментар, і не сказав, чи ціна, вказана у договорі купівлі-продажу, відповідає тій сумі, яку він насправді отримав від Мельника.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua