• USD 36.6
  • EUR 37.6
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

Василь Хмельницький

Бізнесмен, засновник холдингової компанії UFuture, народний депутат Верховної Ради III-VII скликань

Василь Хмельницький
Василь Хмельницький / УНІАН
Зміст

Ранні роки та освіта

Василь Іванович Хмельницький народився у 1966 році в селі Баянаул Павлодарської області Казахстану. Батько Хмельницького був трактористом, а мати маляром. Сам же Василь закінчив у 1984 році СПТУ за спеціальністю "слюсар-зварювальник". Навчався він у місті Ватутіне Черкаської області.

Після навчання Хмельницького призвали до лав Радянської армії. Після демобілізації, у 1987-1991 роках, працював газоелектрозварником, майстром будівельно-монтажного управління в Ленінграді.

Кар'єра у бізнесі

Як розповідав сам Хмельницький, у бізнес він потрапив завдяки великому російському бізнесменові Дмитру Варваріну. Варварін був засновником російсько-американського концерну "Орімі", брав участь у приватизації багатьох великих підприємств Росії та інших країн СНД, а у 2000 році його вбили біля власного будинку у Санкт-Петербурзі. Хмельницький були однокурсником брата Дмитра Варваріна Олександра.

Василь Хмельницький

Він будівельник, я будівельник, а старший брат мав будівельний кооператив. Я тоді як робітник пішов до нього працювати. То справді був 1988 рік.

Пізніше Хмельницький працював у Варваріна в "Орімі" – спочатку, за його словами, займалися будівництвом, а потім переробкою нафти й на продажах бензину побудували бізнес.

У 1992 році Хмельницький вирішив перебратися до України та зайнятися власним бізнесом.

Василь Хмельницький

Коли Радянський Союз розвалився, я мав вибір між Україною та Росією. У мене мама тут живе, брате, всі друзі тут, і я вже вибирав із розрахунку, що мені доведеться не просто заробляти гроші, а поміняти своє життя. Я вибрав Україну. Ми розписали з Варваріним баланси, я повернув йому гроші, які брав буквально протягом року і почав працювати самостійно. Коли я повернувся до Києва, у мене було більше навичок, ніж у місцевих, мені було легше починати тут бізнес. На той момент я привіз сюди 180 тис. дол.

Основним партнером Хмельницького став Андрій Іванов, який також працював раніше в "Орімі" і переїхав до України. У 90-х Хмельницький був директором АТ "Данапріс", начальником інформаційно-аналітичного відділу АТ "Реал-Груп". Бізнесмен активно займався скуповуванням та перепродажем активів.

Василь Хмельницький

Ми працювали як інвестиційний фонд. Ринок був дуже недооцінений. Що б ти не купував, якщо ти доводив його до якогось продукту, це коштувало дорожче. На той час було круто. Потім змінилася тенденція і ми змінилися.

У 2003 році Хмельницький та Іванов заснували Київську інвестиційну групу (КІГ), яка працювала як фонд прямих інвестицій, купуючи та продаючи цінні папери. Зокрема, КІГ стала власником неконтрольних пакетів акцій низки стратегічних столичних структур – таких як банк "Хрещатик", Київенергохолдинг (КЕХ), Київхліб, Київгаз, Київмлін. Також Хмельницький разом з Івановим володіли 33% акцій "Запоріжсталі", які у 2007 році продали іншим акціонерам заводу.

Василь Хмельницький

Я маю хватку. Я з бідної родини. Я хотів досягти успіху, шукав можливості. Хто шукає можливості, той рано чи пізно їх знайде. На той час я знайшов можливість тут за будівельною спеціальністю. Навіть зараз я інвестую у будівельні об'єкти. 30 років минуло, а я йду цією дорогою.

Голова ради директорів Ukrainian Development Partners Андрій Іванов, ліворуч, президент компанії "К.А.Н. Девелопмент" Ігор Ніконов, праворуч, та народний депутат України чотирьох скликань Василь Хмельницький, другий праворуч
Голова ради директорів Ukrainian Development Partners Андрій Іванов, ліворуч, президент компанії "К.А.Н. Девелопмент" Ігор Ніконов, праворуч, та народний депутат України чотирьох скликань Василь Хмельницький, другий праворуч, на відкритті ТРЦ "Ocean Plaza" у Києві / УНІАН

У 2014 році Хмельницький обійняв посаду віцепрезидента в Українському союзі промисловців та підприємців. Займався просуванням України у світі, залученням іноземних інвестицій, технологій та досвіду, розвитком виробничих та регіональних проєктів. У 2019 році склав повноваження, щоб зосередитись на проєктах своєї холдингової компанії UFuture.

Василь Хмельницький

"Київської інвестиційної групи" немає. Мої бізнеси та соціальні проекти зібрані під брендом UFuture. Я єдиний [власник]. В окремих бізнесах я власник із Андрієм Івановим.

UFuture володіє диверсифікованим портфелем активів у галузі нерухомості, інфраструктури, промисловості, відновлюваної енергетики, фармацевтики та IT.

Так, UFuture є мажоритарним акціонером девелоперської компанії UDP (спеціалізується на великих інфраструктурних проєктах) міжнародного аеропорту "Київ" ім. І. Сікорського, групи IT-компаній та екосистемних технологічних рішень ITernal. UFuture є стратегічним інвестором у компанії Biopharma (фармацевтика) та UDP Renewables (відновлювана енергетика). Компанія також розвиває нові бізнес-проєкти, серед яких інноваційні парки UNIT.City у Києві та Харкові, LvivTech.City у Львові; індустріальний парк "Біла Церква" та завод з виробництва сучасних електроустановних систем Plank Electrotechnic.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман та підприємець та засновник фонду K. Fund Василь Хмельницький
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман та підприємець та засновник фонду K. Fund Василь Хмельницький під час відкриття технопарку UNIT City", 2017 р. / УНІАН

Крім того, UFuture підтримує соціальні проєкти у галузі освіти та економіки, серед яких Київський міжнародний економічний форум (КМЕФ), Lean Institute Ukraine, акселератор INDAX, Новопечерська школа, видавничі проєкти K.Fund Books та #bestread.

Василь Хмельницький

Ми точно не займаємося трьома речами: зброєю, наркотиками та не робимо бізнес у Донецьку та Луганську.

Хмельницький також є головою наглядової ради Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут".

Василь Хмельницький
Василь Хмельницький / УНІАН

Доходи

У 2021 році Forbes поставив Хмельницького на 29-е місце в рейтингу ТОП-100 найбагатших людей в Україні. Його активи оцінюють у $310 млн.

Політична діяльність

Хмельницький був народним депутатом Верховної Ради з ІІІ по VII скликання. ЗМІ він зізнавався, що депутатський мандат був йому необхідний, щоб захистити свій бізнес.

Василь Хмельницький

Що виходить практично? Посадили першу людину у в'язницю — компанія руйнується. Так було з Ходорковським та іншими. Отож: мене вже не можна було посадити. У крайньому випадку, якби були якісь проблеми у моїх компаній, то я був вільний, щоб бігати та захищати їх юридично.

Вперше Хмельницький пройшов до парламенту у 1998 році за списком Партії зелених України (№3 у списку). Був членом фракції "зелених".

У Верховну Раду IV скликання Хмельницький пройшов у грудні 2002 року, перемігши на довиборах у Мелітополі (Запорізька область). Спочатку він входив до депутатських груп "Народовладдя", "Народний вибір" та "Союз", а влітку 2005 року увійшов до фракції Блоку Юлії Тимошенко.

Василь Хмельницький у залі Верховної Ради
Василь Хмельницький у залі Верховної Ради / УНІАН

На наступних виборах у 2006 році Хмельницький пройшов до Ради за списками БЮТ (№60 у списку), проте вже наступного року на дострокових виборах балотувався за списком Партії регіонів (№100 у списку) та у Верховній Раді VI скликання входив до фракції ПР.

У 2012 році Хмельницький також потрапив до парламенту за списками Партії регіонів (№37 у списку). Після Революції Гідності у лютому 2014 року вийшов зі складу фракції ПР і до наступних дострокових виборів перебував у депутатській групі "Суверенна європейська Україна".

У 2014 році Хмельницький відмовився від участі у виборах, заявивши, що йде з політики, щоб зосередитись на бізнесі та економічних проєктах.

Василь Хмельницький

Світ змінився. Наразі не репутаційно бути і депутатом, і бізнесменом. Щобільше, світ став жорсткішим настільки, що якщо ти депутат, то ти й рахунок у банку не відкриєш. Ти PEP (politically exposed person — політично значуща особа), тебе по-іншому сприймають. Так, раніше було так, зараз по-іншому. Мені зараз краще бути подалі від політики. Коли мені людина каже, що має політичну ідею, я відповідаю: "Слухай, ти не за адресою. Іди".

Василь Хмельницький
Василь Хмельницький / УНІАН

Сім'я

Був одружений з Оксаною Хмельницькою, яка також займалася підприємницькою діяльністю. Друга дружина, Зоя Литвин, є головою громадської організації "Освіторія" та засновницею Новопечерської школи. У них троє дітей: Олександр (1993 р.н.), Іван (2007 р.н.) та Марія (2020 р.н.).

Володимир Хмельницький із дружиною Зоєю Литвин
Володимир Хмельницький із дружиною Зоєю Литвин / УНІАН

Василь Хмельницький у соцмережах

Офіційна сторінка Хмельницького у Facebook

Сторінка холдингової компанії Хмельницького UFuture

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua