• USD 26.7
  • EUR 31.2
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Віктор Чумак

Народний депутат України VII та VIII скликань, головний військовий прокурор України (2019—2020), в. о. Генерального прокурора України (6 березня 2020 — 17 березня 2020)

Віктор Чумак
Віктор Чумак / УНІАН
Зміст

Дитинство, освіта

Народився 5 червня 1958 року у місті Хмельницький. Батько помер, коли Вікторові було 15 років. Мама працювала в тролейбусному депо, продавала талончики, а старша сестра після смерті батька була змушена поїхати на заробітки до Італії.

У 1977 році Віктор Чумак вступив до Хмельницького вищого артилерійського командного училища, яке закінчив у 1981 році із "червоним" дипломом спеціаліста з експлуатації артилерійських систем, а 9 років по тому вступив на юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка, спеціальність "Правознавство". Вивчав курси права ЄС та прикордонного менеджменту в Академії прикордонної поліції Німеччини.

У 1998 році захистив кандидатську дисертацію на тему "Законодавче регулювання основ дисциплінарної відповідальності військовослужбовців: науково-теоретичний та прикладний аспекти".

Курсант Віктор Чумак (крайній ліворуч)
Курсант Віктор Чумак (крайній ліворуч) / Facebook Віктора Чумака

Трудова діяльність

У період із 1981 по 1992 рік Чумак служив на командних посадах у Збройних Силах СРСР.

У 1992-2004 роках працював на керівних посадах у Державній прикордонній службі України. Після створення на базі Хмельницького артилерійського училища Інституту, а потім і Академії Прикордонних військ України, брав активну участь у їхньому розвитку та становленні — став засновником факультету юридичної освіти в Академії. Отримав учене звання доцента й очолював кафедру конституційного та адміністративного права.

У 2000 році був переведений на посаду начальника юридичної служби, а потім і управління правового забезпечення Державної прикордонної служби України.

Офіцер-артилерист Віктор Чумак
Офіцер-артилерист Віктор Чумак / Facebook Віктора Чумака

Звільнився з військової служби в 2004 році і перейшов до Міжнародного центру перспективних досліджень, до 2010 року був там директором Департаменту політичного аналізу та безпеки Його фахові галузі — безпека та оборона, правоохоронна діяльність, конституційне право, адміністративне право, військове право, міграційне право, митне та прикордонне законодавство.

 З 2010 року — директор заснованого ним Українського інституту публічної політики.

Генерал-майор юстиції. У 1999 і 2000 рр. визнаний лауреатом і переможцем у Всеукраїнському конкурсі на краще професійне досягнення "Юрист року".

Політична діяльність

У 2007 році балотувався до Верховної Ради VI скликання від Партії Вільних Демократів, але до Ради не пройшов. На виборах до парламенту VII скликання Чумакові пощастило більше: він пройшов по мажоритарному округу №214 (Київ) від партії "УДАР". Очолював комітет Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, був членом груп із міжпарламентських звʼязків із Сінгапуром, Аргентиною, Естонією, Німеччиною, Польщею, Великобританією, Бразилією і Норвегією.

27 листопада 2014 року пройшов до Ради VIII скликання, але цього разу — за списками Блоку Порошенка по виборчому округу № 214, набравши 51,52 % голосів виборців. Входив до фракції БПП, але 4 лютого 2016 року за власним бажанням залишив її. 

Важко втрачати потужний інструмент вирішення питань політики — фракцію і свідомих людей, які там залишаються. Але і залишатися разом із компанією майже в 50 осіб, які послідовно валять усі антикорупційні ініціативи або свідомо їх дискредитують, неможливо. Залишаюся позафракційним

Віктор Чумак

Був заступником голови комітету з питань запобігання і протидії корупції. У Раді цього скликання нардеп відвідав 93% засідань, зазначає рух "Чесно".

Віктор Чумак а з'їзді Партіі Вільних демократів (третій праворуч)
Віктор Чумак а з'їзді Партіі Вільних демократів (третій праворуч) / УНІАН

11 грудня 2015 року Кабінет міністрів України призначив Віктора Чумака членом Національного агентства з питань запобігання корупції.

У 2017 році Чумака обрали лідером громадської спілки "Громадянський рух Хвиля". Туди входять також його близькі соратники по ГПУ Давид Сакварелідзе та Віталій Касько.

10 грудня 2018 року Віктор Чумак підтримав на президентських виборах-2019 лідера партії "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка та очолив його передвиборчий штаб.

25 червня 2019 року Чумака призначили членом Національної ради з питань антикорупційної політики.

У вересні того ж року Чумак став головним військовим прокурором України, з 4 січня 2020 року — заступником генерального прокурора України Руслана Рябошапки, а з 6 березня — виконувачем обовʼязків генпрокурора України.

17 березня 2020 року Верховна Рада підтримала подання президента Володимира Зеленського щодо призначення генпрокурором Ірини Венедіктової.

За даними аналітичного порталу "Слово і діло", Чумак виконав 50% своїх обіцянок.

Віктор Чумак
Віктор Чумак / УНІАН

Скандали

У лютому 2020 року Чумак пригрозив подати позов до суду проти нардепа від ОПЗЖ Іллі Киви, який публічно звинуватив його в кришуванні торгівлі наркотиками та проституції.

У звʼязку з тим, що це сказала публічна особа, народний депутат, виступаючи на комітеті в парламенті щодо заступника генерального прокурора, чим заподіяв мені страшні душевні хвилювання, мені не залишається нічого, крім як захищатися від наклепу в судовому порядку. Готую позов

Віктор Чумак

Однак про жоден позов Чумака до Киви наразі невідомо.

Віктор Чумак в залі Верховної Ради, 2016 р.
Віктор Чумак в залі Верховної Ради, 2016 р. / УНІАН

Цитати

Про президента Зеленського: "Ситуація така, що усі, хто, за великим рахунком, працював на перемогу на початку цієї кампанії разом із Зеленським та кого я вважав із професійної точки із ціннісними позиціями — їх сьогодні вже немає. Я так думаю, що Зеленський, як більшість українських президентів, став заручником рейтингів, які є навколо нього, і радників. Які кажуть, що заради своїх рейтингів можна скидати ту команду, яка може потягнути ті рейтинги назад".

Про війну на Донбасі: "Метою Путіна є не Крим і не Донбас. І навіть не Україна. Україна як предмет торгівлі і Україна як частина проєкту нового СРСР. Ось що є його метою. І тому говорити сьогодні про те, що можна війну взяти і припинити, і він піде на це … Ніколи не піде".

"Я боюся брехати, тому що я забуду, що збрехав — і тоді точно зловлять. Тому я завжди кажу правду".

Віктор Чумак під час поїздки на Донбас
Віктор Чумак під час поїздки на Донбас

Особисте життя

Одружений. Дружина Ірина Юріївна Чумак наразі вже пенсіонерка, але продовжує працювати в Національному технічному університеті України "Київський політехнічний інститут". Пара одружилася, коли обом було по 20 років. 

Моя дружина — декабристка. Вона за мною їздить скрізь і завжди. Після випуску з училища я поїхав на Камчатку — і вона поїхала зі мною. Я поїхав на Кушку — і вона поїхала зі мною. Я повернувся сюди — і вона повернулася зі мною. Тобто вона абсолютно вірить у правильність прийнятих мною рішень. І ніколи не змушує мене їх міняти, якщо я в цьому переконаний. Ось вірить — і все!

Віктор Чумак

Подружжя має сина Андрія та доньку Катерину. Син — фізична особа-підприємець, займається фотографією та режисурою. Донька — юрист.

Віктор Чумак з онукою
Віктор Чумак з онукою / espreso.tv

Статки

У декларації за 2020 рік Чумак вказав житловий будинок на Київщині площею 188,90 кв. м. та дві земельні ділянки там же (1936 кв.м. та 570 кв. м.), квартиру в Києві площею 102 кв. м., яка є спільною власністю Чумака, його дружини та дітей. Ще дві земельні ділянки на Київщині є спільною власністю Чумака з третьою особою.

У колишнього депутата й чиновника — два авто TOYOTA 2002 та 2018 років випуску.

Доходи родини Чумака в 2020 році:

  • пенсія Чумака — 201 570 гривень;
  • пенсія його дружини — 27 600 гривень;
  • зарплата Віктора Чумака в ГПУ — 622 265 гривень;
  • зарплата Ірини Чумак в університеті — 81 448 гривень.

Чумак зберігає готівкою 53 500 доларів, його дружина — 32 тисячі доларів. 255 880 гривень колишній заступник генпрокурора позичив третій особі.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua