• USD 28.7
  • EUR 32.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Євген Яковенко

Підприємець, депутат-мажоритарник Верховної Ради IX скликання, позафракційний.

Євген Яковенко / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Євген Геннадійович Яковенко народився 6 червня 1965 року в місті Ош (Киргизстан). Навчався у школі №16 в селі Новгородське (з 2021 року — смт Нью-Йорк Торецької міської територіальної громади Бахмутського району Донецької області).

З 1984 до 1986 року проходив службу в радянській армії.

Першу вищу освіту Яковенко здобув у 1993 році, закінчивши Дніпропетровський гірничий інститут за фахом "правознавство". У 2002 році заочно закінчив Національну академію внутрішніх справ, має кваліфікацію юриста.

Трудова діяльність

У 1987 році майбутній нардеп працював на шахті "Торецька".

З 2001 року до обрання у парламент обіймав посаду директора ПП "Торговельно-промислова компанія "Алькон". Підприємство засноване у 2001 році у Дніпрі (статутний фонд – 300 тис. грн), займається оптовою торгівлею. Станом на листопад 2021 року уповноваженою особою компанії значиться Тетяна Володимирівна Яковенко.

У відкритих джерелах немає інформації про діяльність Яковенка в 90-ті роки минулого століття.

Євген Яковенко
Євген Яковенко

Верховна Рада

На дострокових парламентських виборах влітку 2019 року Євген Яковенко переміг на одномандатному виборчому окрузі №52, набравши 28,96% або 7 644 голосів виборців. Суб'єкт висування — політична партія "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина". Дата набуття депутатських повноважень — 29 серпня.

Під час передвиборчої кампанії кандидат дещо дистанціювався від "Батьківщини". В його агітаційних матеріалах не було й натяку на цю політичну силу.

Між тим партія Юлії Тимошенко вперше за всю історію виборів здобула перемогу на мажоритарці в Донецькій області. Попри це, Яковенко так і не увійшов до фракції "Батьківщини". Єдиним мажоритарником там залишається вінницький депутат Олег Мейдич.

У Верховній Раді IX скликання Яковенко не обіймає жодної посади. Він входить до складу кількох груп з міжпарламентських зв’язків, зокрема із Таджикистаном, Узбекистаном і Молдовою. За час перебування у парламенті він долучився до написання лише трьох проєктів закону, не подав жодної правки, не направив бодай одного депутатського запиту, а також жодного разу не виступив.

У парламентаря є шість помічників. Один з них працює на постійній основі за трудовим договором, всі інші — на громадських засадах. Серед "посіпак" значиться Костянтин Кошелев, який свого часу був помічником депутата Партії регіонів, сина колишнього прем'єр-міністра Миколи Азарова — Олексія Азарова.

За даними електронної реєстрації, Яковенко пропустив щонайменше 90 пленарних засідань. Аналітичний портал "Слово і Діло" нарахував лише 4% виконаних передвиборчих обіцянок народного обранця.

Компромат і скандали

Звинувачення у підкупі виборців та фальсифікаціях

Мажоритарний округ №52, на якому балотувався Яковенко, охоплює непідконтрольні Дебальцеве та один район Горлівки. Решта округу – контрольовані українською владою міста Торецьк, Світлодарськ, Залізне та деякі інші населені пункти, зокрема с. Новгородське.

Основним конкурентом Яковенка на окрузі був висуванець "Опозиційної платформи — За життя" Олег Погодін. Він програв вибори із різницею у 781 голос.

Примітно, що ВО "Батьківщина" на окрузі в Торецьку отримала усього лише 1068 голосів (3,9%). Такий результат видався опонентам Яковенка підозрілим. ОПЗЖ, яка набрала на окрузі понад 57%, неодноразово звинувачувала як "Батьківщину", так і її висуванця у підкупі виборців та масових фальсифікаціях.

За Погодіна заступилися найяскравіші представники ОПЗЖ — Віктор Медведчук, Юрій Бойко, Вадим Рабінович, Наталя Королевська і навіть колишній мер Слов'янська Неля Штепа.

Юрій Бойко
Народний депутат

Було збудовано сітку зі скупки голосів, виборцям видавали гроші прямо на виході з дільниць. Деякі виборці отримували бюлетені без документів і по кілька комплектів в одні руки, фотографували заповнені бюлетені. Все це зафіксовано на відео, за всіма фактами складено заяви в поліцію.

Про ймовірну незаконну агітацію та підкуп виборців Яковенком заявляв і кандидат від "Опозиційного блоку" Валерій Коновалюк, який балотувався на тому ж окрузі.

СБУ почала розслідування за фактом підкупу виборців на ОВО №52. За результатами оперативно-слідчих заходів з'ясувалося, що незаконною діяльністю займався один з місцевих кримінальних авторитетів.

Згодом в ЗМІ з'являлася інформація, що Яковенко нібито використовував свої кримінальні зв'язки з метою залякування глав виборчих комісій.

"Батьківщина" всі звинувачення у фальсифікації виборів категорично відкидала.

"Крохмальна" контрабанда

Деякі ЗМІ із посиланням на громадських активістів, писали, що Яковенко довгий час буцімто займається контрабандою в особливо великих розмірах. За чутками, в буремні 90-ті нардеп злочинним шляхом отримав монополію на імпорт крохмалю. Через це у певних колах його називали "Женя-Крохмаль".

Також анонімні джерела стверджували, що після контрабанди крохмалю він "зацікавився" контрабандою цигарок. Доказів цієї інформації наразі немає.

Мовчазний і непомітний нардеп

Євген Яковенко, як зазначалося вище, майже не проявляє себе у Раді. Він не виступає і майже не голосує. Більш того, з'являється він у парламенті теж доволі рідко. Так, у липні 2021 року нардеп не був присутнім на жодному з 11 пленарних засідань.

А ось у травні того ж року він жодного разу не проголосував. Компанію йому у цьому склав обраний на Донеччині представник фракції ОПЗЖ Федір Христенко. Пропустив Яковенко і всі голосування у квітні.

Євген Яковенко
Євген Яковенко

Сім'я

Про особисте життя нардепа майже нічого не відомо. Дружина — Ольга Василівна Яковенко. Судячи з усього, жінка також має відношення до ПП ТПК "Алькон".

Інформації про дітей та інших родичів Яковенка у відкритому доступі немає.

Майновий стан і доходи

Електронну декларацію про майновий стан і доходи за 2020 рік нардеп подав 29 березня 2021 року. В документі зазначено, що він зареєстрований і проживає у Дніпрі.

Об'єкти нерухомості. Євген та Ольга Яковенки з 1997 року спільно володіють житловим будинком площею 70 кв. м за 14 890 грн, а з 2005 року — земельною ділянкою 275 в. м (вартість не вказана). У власності дружини декларанта також є квартира площею 65 кв. м за 48 639 грн. Вся ця нерухомість знаходиться у Дніпрі.

Нардеп орендує земельну ділянку площею 33431 кв. м в м. Гола Пристань Херсонської області, а також квартиру 66,5 кв. м в Обухові під Києвом. Власником квартири є ФОП Пнтрищенко К.С. (ймовірно, Петрищенко).

Крім того, нардеп володіє 50% нежитлового приміщення (141,4 кв. м) в Києві, яке у 2018 році було оцінене у 800 000 грн. Інша половина приміщення належить громадянину України Василю Яковичу Висоцькому.

Також Євген Яковенко задекларував 23% домоволодіння у Дніпрі, загальна площа якого становить 187,5 кв. м, а вартість оцінена у 172 340 грн. В різних долях цим об'єктом також володіють три громадянина України: Ірина Василівна Щербина, Максим Геннадійович Яковенко (один з керівників ТПК "Алькон" і директор ДП "ДГ "ДОНЕЦЬКЕ" ННЦ ІГА, яке розташоване в Торецьку), Лоліта Євгеніївна Величко. Скоріш за все, ці громадяни мають родинні зв'язки із декларантом.

Нардеп має право користування земельною ділянкою 1207 кв. м в Дніпрі, яка належить міській раді, а також володіє 34% комплексом будівель та споруд вантажної пристані у м. Гола Пристань. По 33% цих об'єктів належить громадянам України Віталію Григоровичу Вакулі та Овсепяну Оганесу Тіграновичу. Вартість портових будівель станом на липень 2018 року була оцінена у 6 929 367 грн.

Цінне рухоме майно: чоловічий годинник Ulysse Nardin Marine Diver 366 800 грн.

Транспортні засоби. Згідно з декларацією, Євген Яковенко володіє автопаркам з п'яти машин:

  • Chevrolet niva, (модель 212300l), 2005 року випуску за 58 000 грн;
  • Lexus, lx450 2017 року за 3 060 000 грн;
  • Lexus ls500h 2018 р. за 4 037 750;
  • Audi А4 2013 р. за 630 000 грн;
  •  Mersedes-Benz s430 2003 р. за 175 000 грн.

Його дружина їздить на автівці Lexus nx300h 2016 року випуску, яка у березні 2017 р. коштувала 1 300 000 грн.

Доходи. За 2020 рік року у Верховній Раді народний обранець заробив 463 429 грн. Ще 504 480 грн він отримав "на відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень", 90 000 грн компенсації вартості проїзду і 130 050 грн компенсації вартості оренди житла.

Інформації про доходи Ольги Яковенко немає.

Грошові активи. Більшість своїх активів Євген Яковенко та його дружина зберігають готівкою Так, нардеп задекларував 1 900 000 грн, 830 000 євро, 950 000 доларів США. При цьому в "ПриватБанку" мільйонер тримає усього лише 15 858 грн.

Ольга Яковенко тримає готівкою 850 000 грн, 33 000 євро і 90 000 доларів. На рахунку в "ПриватБанку" вона зберігає 2211 грн.

Видатки та правочини суб'єкта декларування. На оренду нерухомого майна нардеп витратив 240 000 грн.

Євген Яковенко
Євген Яковенко

Соцмережі

"Таємничість" і закритість народного депутата розповсюджується й на соціальні мережі. Єдиний обліковий запис, пов'язаний з ним, можна знайти у Facebook. Ця сторінка називається "Штаб депутата ВР — Яковенко Евгения Геннадиевича". Останнє повідомлення на ній датовано 31 грудня 2019 року.

Сторінка активно наповнювалася під час виборчої кампанії. На ній публікувалися анонси й пострелізи заходів, організованих при підтримці Яковенка, наприклад, концертів. При цьому зворотного зв'язку не було — ані обранець, ані його штаб не реагували на запитання та зауваження користувачів.

В інших соцмережах або месенджерах Євген Яковенко не зареєстрований.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua