• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Юлія Світлична

Голова Харківської обласної держадміністрації (2016-2019 рр.), народна депутатка Верховної Ради IX скликання (позафракційна)

Юлія Світлична / facebook.com/svit.yuliya
Зміст

Місце народження, освіта

Юлія Олександрівна Світлична народилася 6 червня 1984 року у Харкові (за неофіційними даними, у Вовчанську Чугуївського району Харківщини).

Інформації про дитячі роки політика у відкритому доступі немає. Деякі джерела стверджують, що молоді роки вона провела саме у Вовчанську.

Світлична має дві вищі освіти. Першу вона отримала у Харківському державному університеті харчування і торгівлі, на факультеті міжнародної економіки, де навчалася з 2001 до 2005 року. Має диплом (з відзнакою) економіста-міжнародника.

У 2007 році вступила до Харківського регіонального інституту Національної академії державного управління при президентові України на факультет "державне управління", магістр. У 2012 році вона закінчила аспірантуру цього вишу за спеціальністю "механізми державного управління".

Світлична має науковий ступінь доктора юридичних наук та наукове звання кандидата наук державного управління. Володіє російською, українською, англійською та польською мовами. Захоплюється тенісом, регулярно бере участь у харківському марафоні.

Юлія Світлична в дитинстві / vecherniy.kharkov.ua/
Юлія Світлична в дитинстві / vecherniy.kharkov.ua/

Трудова діяльність

У 2005 році, закінчивши університет, Юлія Світлична працевлаштувалась в ТОВ "Учбово-науковий виробничий центр "Охорона праці"" на посаду начальника відділу. Засновниками компанії є батьки колишнього голови Харківської облдержадміністрації (2015-16 рр.), ексголови Адміністрації президента України (2016-19 рр.) Ігоря Райніна. Сам чиновник певний час теж був серед засновників.

За даними сайту "Наші гроші", після призначення Райніна на посаду голови Харківської області, у 2015 році, ПАТ "Турбоатом" уклав кілька угод з цим ТОВ, при чому по суттєво завищених цінах.

У 2006 році Світлична працювала заступницею гендиректора ТОВ "ГАММА", яке торгувало електронікою. У тому ж році вона перейшла у державний сектор, обійнявши посаду головного спеціаліста відділу інвестиційної політики Головного управління економіки Харківської ОДА.

З 2007 до 2008 рік очолювала відділ цінової політики Головного управління економіки ХОДА, а в період з 2008 до 2009 р. у тому ж управлінні керувала відділом розвитку підприємництва та ринкових відносин.

Після аспірантури, у 2012 році, два роки працювала заступником директора ТОВ "Дорніт". Основний вид діяльності компанії — готельно-ресторанний бізнес і надання послуг мобільного харчування.

У 2014 році повернулася на держслужбу, очоливши Департамент з підвищення конкурентоспроможності регіону Харківської облдержадміністрації.

Юлія Світлична
Юлія Світлична / УНІАН

Політична карʼєра

Харківська ОДА

У листопаді 2014 року Юлія Світлична була призначена заступником голови Харківської обласної державної адміністрації. З квітня до жовтня 2016 року вона обіймала посаду першого заступника ОДА.

15 жовтня 2016 р. президент Петро Порошенко своїм указом призначив Світличну головою Харківської обласної держадміністрації. На цій посаді вона замінила Ігоря Райніна, який очолив Адміністрацію президента. На той час їй було 32 роки, вона стала наймолодшим головою ОДА і першою жінкою на цій посаді в Харківській області.

5 листопада 2019 року президент Володимир Зеленський звільнив Юлію Світличну з посади голови ХОДА. Її наступником став Олексій Кучер, обраний до Верховної Ради IX скликання від партії "Слуга народу" на одномандатному окрузі №179.

Харківська облрада

Восени 2015 році Світлична взяла участь у чергових місцевих виборах на Харківщині, пройшовши відразу до трьох рад: обласної, районної та міської.

12 листопада того ж року вона була обрана керівником фракції "Блок Петра Порошенка "Солідарність"" у Харківській обласній раді VII скликання. Депутатка увійшла до складу Постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку регіону та міжнародного співробітництва.

Крім того, вона стала членкинею української делегації в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи. Під час 31-ой сесії Конгресу була обрана віцепрезиденткою Палати регіонів. 6 листопада 2018 року її переобрали на цю посаду (до 2021 року). Також Світлична очолювала (до січня 2020 р.) найбільш численну депутатську групу "Єдність і розвиток Харківщини".

Після призначення на посаду голови ХОДА, відповідно до вимог закону Про державну службу, Світлична вийшла з партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність"", припинила керувати фракцію, однак залишилася обласним депутатом.

За даними Руху ЧЕСНО, під час каденції в обласній раді депутатка прогулювала засідання своєї комісії у 2016-му та 2018-му роках. 

Здобутки на Харківщині

Протягом роботи в ХОДА Світлична відзначилася лобіюванням інтересів Харківської області у США, а також займалася популяризацією регіону на міжнародному рівні та залученням іноземних інвестицій. За її безпосередньої участі у Вашингтоні було створено представництво Харківської області.

Тодішній американський посол Марі Йованович зазначала, що Світлична "має добру репутацію в Сполучених Штатах".

Як голова ХОДА приділяла велику увагу розвитку спорту в регіоні. Зокрема, за її ініціативи у Харкові були відновлені міжнародні футбольні матчі. Також експерти відзначили ефективну роботу ХОДА з учасниками АТО/ООС.

Світлична очолювала рейтинг діяльності голів ОДА, а також визнавалася найкращим головою обласної держадміністрації. У грудні 2016 року часопис "Ділова столиця" відвів їй пʼяту сходинку в топ-20 найвпливовіших жінок-політиків.

Разом з тим опоненти стверджували, що високі особисті рейтинги Світличної не відповідають реальному стану речей в області. Вони заявляли, що громадськості пропонується "віртуальний образ удачливого губернатора", хоча насправді економічні, виробничі та соціальні показники регіону падають.

Також їй закидали провал відновлення Балаклеї після вибухів на складах боєприпасів, які сталися 23 березня 2017 року. Зокрема, власники пошкоджених будинків скаржилися на неякісний ремонт.

Юлія Світлична
Юлія Світлична / УНІАН

Верховна Рада

Після звільнення з посади голови Харківської ОДА Юлія Світлична претендувала на посаду заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони. Про це, зокрема, свідчить її електронна декларація. Втім, згодом вона оголосила про намір взяти участь в проміжних виборах до Верховної Ради на ОВО № 179.

На виборах, які відбулися 15 березня 2020 року, самовисуванка Юлія Світлична набрала 77,54% або 30 194 голоси виборців. Примітно, що на її користь свої кандидатури зняли Вікторія Алєксєйчук ("Слуга Народу") та Олександр Діденко ("Опозиційна платформа — За життя").

Дата набуття депутатських повноважень — 13 квітня. На момент обрання — виконавчий директор ГО "Єдність та розвиток", безпартійна.

Станом на вересень 2021 року Світлична не входить до складу жодного комітету Верховної Ради IX скликання, однак є членкинею кількох груп з міжпарламентських зв'язків, зокрема із Польщею та США.

Позафракційна нардепка долучилася до написання 12 проєктів закону, не зареєструвала жодної поправки, направила 23 депутатські запити і тричі виступила. Згідно із даними електронної реєстрації, з кінця квітня до середини червня 2021 року Світлична не відвідувала пленарні засідання Верховної Ради. Найімовірніше, це повʼязано із вагітністю та народженням дитини (див. нижче).

У нардепки вісім помічників, двоє з яких працюють за трудовим договором на постійній основі, усі інші — на громадських засадах. Одним з найбільш досвідчених помічників є Ксенія Сергіївна Лобода, яка працювала з депутатами кількох скликань, у тому числі зі Степаном Гавришем, Таїсією Повалій та Ольгою Богомолець.

Партійна діяльність

23 квітня 2020 року нардепка зареєструвала політичну партію "Блок Світличної "Разом!". Керівником політсили стала Вікторія Шаповал, яка у 2009 році була заступницею міністра екології в уряді Юлії Тимошенко. Також вона довгий час очолювала Офіс глави Адміністрації президента України. Шаповал фігурує в санкційних списках уряду Російської Федерації від 22 жовтня 2018 року.

На місцевих виборах восени 2020 року Світлична була обрана депутатом Харківської обласної ради. Своїм місцем вона поступилася наступному кандидату за списком від "Блоку Світличної "Разом!" — безробітній Наталії Плотник.

Петро Порошенко, Юлія Світлична / my.ua
Петро Порошенко, Юлія Світлична / my.ua / УНІАН

Компромат і скандали

Юлію Світличну повʼязують давні стосунки з Ігорем Райніним. Іноді її називають "правою рукою Райніна". У ЗМІ часто зустрічаються припущення, що їхні стосунки мають не лише робочий характер.

Стосунки з Райніним

У вересні 2018 року деякі видання оприлюднили скриншоти нібито особистого листування Світличної та Райніна. Як стверджувалося, це стало можливим після злому електронної поштової скриньки тодішнього голови АПУ.

З відкритих джерел
З відкритих джерел

Увагу громадськості, зокрема, привернув факт бронювання на двох готелю у місті Нарві (Естонія) та оренда квартири у місті Ліда (Білорусь). Приватне листування свідчило про те, що зустрічі буцімто Райніна та Світличної відбувалися в готелі або на орендованій квартирі.

З відкритих джерел
З відкритих джерел

Сам Ігор Райнін заперечував злом своєї поштової скриньки, а оприлюднене листування називав фейком, заявивши, що за цим стоять сепаратисти з "ДНР". Світлична взагалі ніяк не відреагувала на звинувачення в інтимних стосунках з одруженим головою президентської адміністрації.

Достовірність скриншотів листування не підтверджена, однак СБУ відкрила два кримінальні провадження "за фактом кібератак".

У січні 2021 року анонімні Telegram-канали оприлюднили кілька фотографій і відео з елітного готелю в Єгипті. На світлинах присутні чоловік і жінка, віддалено схожі на Райніна та Світличну.

Фото з Telegram
Фото з Telegram

Цього разу Світлична відреагувала на публікації.

"Дивлюся на картинки, так активно поширювані з ранку на анонімних телеграм-каналах. Криза жанру. Можна було б щось цікавіше придумати, звичайно, але видно, за міськими схемками просто немає часу. Переживають", — написала вона.

Карантинне "гречкосійство"

Під час карантину, запровадженого у 2020 році через поширення коронавірусу, Світлична, за даними Руху ЧЕСНО, займалася "гречкосійством", тобто непрямим підкупом. Так, вона передала до медзакладів області засоби індивідуального захисту та медичне обладнання.

Facebook Юлії Світличної
Facebook Юлії Світличної

Сама нардепка-мажоритарниця не приховувала передачу засобів індивідуального захисту до лікарні на своєму окрузі, про що написала у Facebook.

(Не)державна мова

Перебуваючи на посаді заступника голови ХОДА, Світлична опинилася в епіцентрі "мовного скандалу". Інцидент стався 21 січня 2016 року під час її виступу напередодні Дня соборності. Чиновниця вирішила звернутися до громадськості російською мовою, через що присутні почали кричати: "Ганьба!" та "Державною!"

Низка ЗМІ, громадських організацій та активістів висловили невдоволення з цього поводу, адже законодавство вимагає від чиновників на офіційному рівні виступати державною мовою.

Слід зазначити, що Світлична, працюючи в обласній держадміністрації, доволі часто використовувала російську мову у публічному просторі. 

Особисте життя

Юлія Світлична офіційно незаміжня, однак має дитину. Свого первістка вона народила 5 червня 2021 року, напередодні власного дня народження.

Імʼя та по батькові дитини депутатка не повідомила. У ЗМІ одразу поповзли чутки, що батьком є Ігор Райнін, який з листопада 2019 року очолює Харківську обласну організацію партії "Опозиційна платформа — За життя". Обидва політики не коментують ці припущення.

Мати: Валентина Миколаївна Світлична. Жінка очолювала Трудовий архів Вовчанського району Харківської області. У 2016 році була радником голови Вовчанської районної державної адміністрації.

2 липня 2021 року нардепка повідомила про смерть матері. "Вдячна всім за співчуття. Мама дійсно була для мене багато ким. На жаль, так буває … Лікарі зробили все, що могли. Бережіть батьків", — написала вона у Facebook буквально за кілька днів до пологів.

Інформації про батька або про інших родичів Юлії Світличної у відкритому доступі немає.

Юлія Світлична / соцмережі
Юлія Світлична / соцмережі

Декларація про доходи

В електронній декларації за 2020 рік зазначено, що Юлія Світлична зареєстрована й проживає у Харкові. Інформації про членів сімʼї в документі немає.

Обʼєкти нерухомості. Нардепка є власницею квартири у Харкові площею 47,1 кв. м. На дату набуття права власності (квітень 2008 р.) вартість житла оцінили у 15 040 грн. Ще одну її харківську квартиру площею 32,7 кв. м у липні 2006 року оцінили у 126 250 грн.

В Києві нардепка у 2020 році орендувала кімнату (25,8 кв. м) в готельному комплексі "Національний".

Крім того, у Харкові Світлична володіє недобудованим гаражем на 15 квадратів.

Транспортні засоби. Декларантка вказала автомобіль Peugeot (модель 2008) 2014 року випуску за 320 000 грн.

Доходи. У Верховній Раді протягом року нардепка заробила 343 345 грн. Також Центральна виборча комісія повернула їй 47 230 грн застави. Ще 277 464 грн Світлична отримала як відшкодування витрат, повʼязаних з виконанням депутатських повноважень.

Заробітна платня в ГО "Єдність та розвиток" склала 95 238 грн.

Грошові активи. Готівкові кошти депутатка тримає у трьох валютах: 120 000 грн, 20 000 доларів США і 10 000 євро.

Також Світлична має кілька рахунків у "ПриватБанку", на яких вона зберігає 212 009 і 45 158 грн, 227 доларів і 210 євро.

Соцмережі

Станом на середину вересня 2021 року на сторінку Юлії Світличної у Facebook підписано майже 84 тисячі користувачів.

Telegram-канал нардепки читають понад 820 підписників, а сторінку в Instagram — трохи менше як 1900.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua