• USD 27
 • EUR 31.8
 • GBP 37.2
Спецпроєкти

Юрій Вілкул

Мер Кривого Рогу (3 листопада 2010 — 17 грудня 2020)

Юрій Вілкул
Юрій Вілкул / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Народився 14 листопада 1949 року у Кривому Розі Дніпропетровської області. У 16 років пішов працювати токарем на одну з місцевих шахт. З 1968 по 1973 рік навчався у Криворізькому гірничорудному інституті за спеціальністю "Технологія і комплексна механізація підземної розробки родовищ корисних копалин" і отримав диплом із відзнакою за кваліфікацією "Гірничий інженер". Цей же вуз, але пізніше, закінчували перша леді України Олена Зеленська, брати Шефіри, олігарх-утікач Петро Димінський, а також син Вілкула Олександр. Після закінчення інституту Юрій Вілкул зайнявся науковою діяльністю.

Юрій Вілкул
Юрій Вілкул / УНІАН

Трудова діяльність

З 1973 року по 1983 рік був спочатку молодшим, а потім старшим науковим співробітником, заступником голови профспілкового комітету Криворізького гірничорудного інституту.

З 1983 року по 1987 рік працював заступником начальника управління "Криворіжкомплектпостач".

З 1987 року по 2003 рік — старший викладач, доцент, начальник науково-дослідного комплексу, завідувач кафедри, проректор, перший проректор Криворізького технічного університету.

У 1987 році Вілкул отримав науковий ступінь кандидата технічних наук, а у 1989 році — звання доцента.

У 1994 році Вілкул став доктором технічних наук, а два роки по тому отримав звання професора.

Є автором та співавтором 8 монографій та близько 120 наукових праць. Має 28 авторських свідоцтв і патентів на винаходи.

У 2003 році став ректором Криворізького технічного університету, але у 2006 році пішов із посади у зв’язку з походом у політику. Він узяв участь у місцевих виборах від Партії регіонів і став депутатом Дніпропетровської облради.

З 30 серпня 2006 по 3 червня 2010 року Юрій Вілкул — голова Дніпропетровської обласної ради V скликання.

Міністр економіки Богдан Данилишин, міністр праці та соціальної політики Людмила Денисова, міністр регіонального розвитку й будівництва Василь Куйбіда, мер Дніпропетровська Іван Куличенко і голова Дніпропетровської облради Юрій Вілкул (зліва направо)
Міністр економіки Богдан Данилишин, міністр праці та соціальної політики Людмила Денисова, міністр регіонального розвитку й будівництва Василь Куйбіда, мер Дніпропетровська Іван Куличенко і голова Дніпропетровської облради Юрій Вілкул (зліва направо), 2008 р. / УНІАН

Вілкул-мер

На виборах 31 жовтня 2010 року Вілкула було вперше обрано мером Кривого Рогу. На цій посаді він змінив Юрія Любоненка.

У 2015 році експерти передрікали перемогу на мерських виборах у Кривому Розі кандидатові від партії "Самопоміч" Юрію Милобогу. Але ЦВК оголосила переможцем Вілкула (його 49,25% проти 48,83% у Милобога). "Самопоміч" оскаржила результат виборів, заявивши про масові фальсифікації, й домоглася нового голосування. Проти Милобога розпочали брудну кампанію, зокрема, розвішували листівки з карикатурами на житлових будинках міста. Тоді замість Милобога висунули скандального Семена Семенченка. Однак він не був уродженцем Кривого Рогу і мешканці його не сприйняли. Вілкул отримав 74% голосів і знов очолив Кривий Ріг. Ці вибори стали одними з найскандальніших в історії, розтягнулися ледь не на пів року й потягнули за собою величезні витрати бюджетних коштів.

Юрій Вілкул, мер Кривого рогу, в робочому кабінеті
Юрій Вілкул, мер Кривого рогу, в робочому кабінеті / kr.gov.ua

У 2020 році партія президента "Слуга народу" виставила проти Вілкула в Кривому Розі топ-менеджера Ахметова – гендиректора Центрального ГЗК Дмитра Шевчика. До речі, саме цим підприємством колись керував Вілкул-молодший. У першому турі Юрій Вілкул набрав 46,3%, а Шевчик – менше 27%. Офіційні дані першого туру оприлюднили з затримкою у 6 днів від кінцевої дати, яку визначає закон. Згодом стало відомо, що Вілкул нібито потрапив до лікарні. У міськраді повідомили, що очільник Кривого Рогу перебуває в Києві, в Інституті серця Бориса Тодурова на плановому обстеженні й лікуванні, а потім повернеться до виконання своїх обов’язків. Але зрештою Вілкул заявив, що знімає свою кандидатуру з другого туру виборів за станом здоровʼя, але підтримує кандидата від ОПЗЖ Костянтина Павлова, який за результатами першого туру посів третє місце. Таким чином у другий тур проти Шевчика вийшов Павлов — і переміг.

Юрій Вілкул на Южному ГЗК
Юрій Вілкул на Южному ГЗК / Прес-служба Криворізької міськради

Бізнес-імперія Вілкулів

Згідно з даними журналістських розслідувань, бізнес-імперія Юрія Вілкула та його сина Олександра Вілкула складається з більшості найпривабливіших активів у Кривому Розі. При цьому Олександр Юрійович є "обличчям" сімʼї і представляє її інтереси в Києві і Дніпрі, а Вілкул-старший майже весь час залишається вдома, у місті, яким він довгі роки керував.

За повідомленнями ЗМІ, Вілкули більшою чи меншою мірою контролюють низку підприємств будівельного, торговельного, харчового і ювелірного профілю, а також ринок землі. І не тільки в Кривому Розі, але і в Камʼянському, Дніпрі, Запоріжжі. Potiteka.net зараховує до них ПАТ "Електромашпромсервіс", ПП "Спецконтакт", ПП "Проместетика", ПП "Промресурс КР", а також будівельну компанію "КРОСТ" і мережу міні-маркетів "Сімейка". Крім того, видання зазначає, що 80% криворізької землі теж володіють Вілкули.

Вважається, що Вілкул продовжує кулуарно керувати містом через Павлова, оскільки останній нині реалізовує його програму, зокрема запровадив безкоштовний проїзд у муніципальному транспорті для всіх мешканців із 1 травня 2021 року за Картками Криворіжця.

Магазин сім'ї Юрія Вілкула
Магазин сім'ї Юрія Вілкула

Скандали

 • У квітні 2015 року Печерський районний суд Києва визнав протиправною бездіяльність прокуратури і розпорядився відкрити щодо Юрія Вілкула кримінальне провадження за фактом привласнення коштів від реклами. У Кривому Розі не надійшло до міського бюджету близько 40 млн грн коштів за надання підприємцям у користування місць комунальної власності для розміщення реклами.
 • У 2015 році Юрій Вілкул назвав українських захисників, котрі воювали в АТО, "сепаратистами".
 • У квітні 2016 року суд зобовʼязав поліцію відкрити ще одне провадження стосовно чиновника за виконання Вілкулом обовʼязків міського голови в період виборчого процесу, що підпадає під статтю 364 Кримінального кодексу.
 • У 2017 році в міськраді Кривого Рогу Генпрокуратурою проводилися обшуки за підозрою в легалізації 200 млн гривень, виділених із бюджету в 2016 році. Також перевірялася причетність міського голови Юрія Вілкула, його першого заступника Євгена Удода та інших посадових осіб до розкрадання держкоштів.

Зрештою всі ці справи закриті.

Віце-прем'єр-міністр України Олександр Вілкул, праворуч, та мер Кривого Рогу Юрій Вілкул
Віце-прем'єр-міністр України Олександр Вілкул, праворуч, та мер Кривого Рогу Юрій Вілкул, 2013 р. / УНІАН

Нагороди

 • Орден Данила Галицького (18 серпня 2009) — за значний особистий внесок у соціально-економічний, культурний розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення та з нагоди 18-ї річниці незалежності України.
 • Заслужений діяч науки і техніки України (14 травня 2004) — за вагомі особисті заслуги в розвитку вітчизняної науки, створення національних наукових шкіл, зміцнення науково-технічного потенціалу України та з нагоди Дня науки.
 • Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1997)
 • Відзнака Міністерства оборони України — медаль «За сприяння Збройним Силам України» (26 травня 2020)
 • Почесний громадянин Кривого Рогу (2010)
 • Медаль ЮНЕСКО "За досягнення у науці" (2000)
 • Почесна грамота управління освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації (2002)
 • Диплом "Лідер XXI століття" (2003).
Міністр оборони Андрій Таран нагородив міського голову Кривого Рогу Юрія Вілкула медаллю "За сприяння Збройним Силам України"
Міністр оборони Андрій Таран нагородив міського голову Кривого Рогу Юрія Вілкула медаллю "За сприяння Збройним Силам України" / tsn.ua

Цитати

Зазвичай Вілкул на сесіях міськради спілкувався з депутатами суржиком. Наводимо деякі його цитати мовою оригіналу:

"Я вам на маршрутку куплю білєт, їдьте в обласну раду і розмовляйте з хозяєвами цих питань".

"Нада сюда включить вай-фай — і всі будуть мовчать. О, а я до цього не додумався. І на вході сємєчки роздавать. І работай нормально! Ну от бачите, ви депутати розумні, якби ви раніше мені таке підсказали…"

"Ми ж демократи! У нас разгул демократії! Та не верещіть!"

"У мєня просьба: беріть усе — і флаг вам в руки".

"Є необхідність обговорювати? Ви всі понажимали кнопки і всі принімали. А ті, хто приймав, іще хочуть попіаритись? Будь ласка, запишіться!"

"Хтось іще хоче виступать? Ніхто? Ну слава Богу".

Родина, офіційні статки

Одружений із Валентиною Вілкул. Має сина Олександра й доньку. Якщо син колишнього мера Кривого Рогу — людина відома (народний депутат України V, VI та VIII скликань, депутат Дніпропетровської обласної ради VI скликання, голова Дніпропетровської ОДА з 2010 по 2012 рік), то про його доньку не відомо нічого, навіть її ім’я.

У своїй декларації про доходи за 2019 рік Юрій Вілкул зазначив, що користується житловим будинком площею 275 кв. м. у Чкалівці біля Кривого Рогу, а також земельною ділянкою площею 2640 кв. м.

Його дружина володіє житловим будинком площею 255 кв. м. у Східниці Львівської області і земельною ділянкою площею 800 кв. м.

Юрій Вілкул із 2008 року користується квартирою в Кривому Розі площею 77 кв. м., а також вказав іще одну квартиру площею 123 кв. м. у Дніпрі, яку придбав у 2009 році.

Дружина чиновника з 1988 року має садову ділянку в садівничому товаристві "Посмішка" (Кривий Ріг) площею 400 кв. м. У 2003 році Юрій Вілкул придбав елінг площею 74,5 кв. м. під Алуштою в Криму, а також гараж 16,6 кв. м.

У дружини Вілкула є два авто. Також Юрій Вілкул зазначив у декларації легковий автомобіль MERCEDES-BENZ ML-350 2008 року випуску, який знаходиться у власності третьої особи.

Юрій Вілкул
Юрій Вілкул / kr.gov.ua

Колишній мер Кривого Рогу вказав у декларації кілька винаходів і корисних моделей.

За 2019 рік Вілкул отримав 979 067 гривень зарплати на посаді мера Кривого Рогу, а також 125 138 гривень пенсії.

На рахунках у "Приватбанку" Юрій Вілкул має 2 263 602 гривні, а його дружина — 370 874 гривні. У цьому ж банку розміщено кілька тисяч доларів та євро.

У банку ПУМБ Юрій Вілкул зберігає 409 857 гривень. На рахунках у цьому ж банку дружина ексчиновника має 484 533 гривень.

Юрій Вілкул отримав від "Приватбанку" 233 620 гривень відсотків. Відсотки дружини від "Приватбанку" склали 33 146 гривень.

Від банку ПУМБ Юрій Вілкул отримав 58 017 гривень відсотків. Від цього ж банку дружина Вілкула отримала відсотки в розмірі 62 375 гривень. Від "Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку" вона отримала відсотки в розмірі 11 928 гривень. Пенсія Валентини Вілкул склала 43 321 гривню.

Вілкул зазначив, що дохід його дружини від ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" в рамках "зеленого тарифу" склав 104 272 гривень. Юрій Вілкул зберігає готівкою майже два мільйони гривень, 120 тисяч євро і 120 тисяч доларів.

Редактор: Віктор Костенко
  Реклама на dsnews.ua