• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Жан Беленюк

Багаторазовий чемпіон світу і Європи з греко-римської боротьби, срібний призер Олімпійських ігор 2016 року, народний депутат Верховної Ради IX скликання

Жан Беленюк
Жан Беленюк / УНІАН
Зміст

Ранні роки і освіта

Жан Венсановіч Беленюк народився в 1991 році в Києві. Його мати була українкою, а батько — громадянином Руанди. Батько навчався в авіаційному інституті, був льотчиком. Під час громадянської війни в Руанді його призвали в збройні сили, в 1994 році він загинув.

Жан Беленюк

Зазвичай я кажу, що це сталося під час громадянської війни, але якщо бути точним, батько загинув трохи пізніше, після війни. Причини війни я знаю. Цікавився, дивився документальні фільми, читав. Не можу сказати, що глибоко все це вивчав, але багато знаю. Народність хуту почала повстання проти національної меншини тутсі, яка займала керівні посади в країні. Комусь ця війна була потрібна. Те, що сталося в Руанді, чимось було схоже на наш Майдан, де народ був налаштований проти влади. Можливо, там ця війна була проплачена. Скільки людей стільки думок.

Про себе Беленюк говорив, що походить з хуту.

Жан Беленюк

Я, скоріше, з хуту. У нас навіть зовнішність різна. Тутсі, як правило, високі, трохи світліше. А хуту — більш кремезні, нижчі на зріст і темніші.

З проблемою расизму Беленюк, за його словами, в Україні практично не стикався, за винятком рідкісних випадків, а битися з расистами йому не доводилося.

Жан Беленюк

Бувало, на вулиці могли щось сказати. Або в тролейбусі траплялося, коли в інституті вчився. У нас же зустрічаються дикі люди, які сприймають мене по-іншому. Можуть кричати на весь тролейбус, сміятися... Свого часу я тренувався з хлопцем, який був переконаним расистом. Свастика по всьому тілу, всі справи. Він був старший за мене років на сім-вісім, йому було за двадцять, а мені — років п'ятнадцять. Зараз я б це сприймав інакше — все-таки трохи старше став і більш досвідченим. А тоді було, звичайно, важкувато. Але насправді я тільки з приходом цього хлопця до нас в зал став розуміти, що таке расизм взагалі. До цього я з таким просто не стикався.

У Києві Беленюк здобув середню освіту. Згодом закінчив Національний університет фізичного виховання і спорту України (магістр психології спорту) і Міжрегіональну академію управління персоналом за спеціальністю "Управління бізнесом".

Має звання лейтенанта Збройних сил України, є спортсменом-інструктором ЦСКА ЗСУ.

Жан Беленюк в дитинстві
Жан Беленюк в дитинстві

Спортивна карʼєра

У дитинстві Беленюк займався різними видами спорту — футболом, баскетболом, карате. Займався навіть українськими народними танцями. У боротьбу же він прийшов в 2000 році. Захоплення греко-римською боротьбою Беленюк пояснював випадковістю: "Так просто до тренера такого прийшов на самому початку".

Мені дев'ять років було. Друг привів, мені сподобалося, і я залишився. Тоді, звичайно, не знав, що буду цьому присвячувати весь свій час. Так вийшло, що до закінчення школи я став показувати непогані результати та в мені побачили перспективу.

Жан Беленюк

Іншої ж карʼєри, крім як в спорті, Беленюк навіть не уявляв.

Жан Беленюк

Це те, що мені подобається. Тим більше, це приносить мені гроші. Чесно кажучи, після закінчення школи я не знав, чим зайнятися. Варіантів крім спорту я для себе не бачив. Пішов в інститут фізкультури — і правильно зробив. У мене повно знайомих, які позаканчівалі не свої спеціальності, ось їм зараз важко. А я точно розумів, що боротьба — це моє, і у мене була можливість спокійно тренуватися і їздити на збори.

Спортсмени Жан Беленюк (Україна), в синій формі, і Володимир Гегешидзе (Грузія)
Спортсмени Жан Беленюк (Україна), в синій формі, і Володимир Гегешидзе (Грузія) під час змагань з греко-римської боротьби, 2016 р / УНІАН

Призи на серйозних чемпіонатах Беленюк почав брати у 2010 році, ставши срібним призером чемпіонату світу серед юніорів. Наступного року він став чемпіоном Європи серед юніорів та бронзовим призером чемпіонату світу з греко-римської боротьби серед юніорів, а потім перейшов у "дорослу категорію".

Беленюк двічі ставав чемпіоном світу, тричі посідав перше місце на чемпіонаті Європи. У 2016 році отримав срібну медаль на Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро, програвши у фіналі росіянину Давіту Чакветадзе.

У 2020 році Беленюк допустив, що може зайнятися змішаними єдиноборствами після завершення карʼєри в греко-римській боротьбі.

Жан Беленюк

Всі дуже сильно чекають мене там. Дав обіцянку, що буду намагатися показати себе в цьому виді спорту. Дуже багато борців переходять в ММА, але виникають питання наскільки це ефективно і розумно. Поки мені до Октагону дуже далеко. Головне — це поставити правильний удар, мати хоч якесь уявлення, як правильно поводитися саме в боях. Боротьба і ММА — це зовсім різні види спорту. Не хочеться, щоб перший же вихід в Октагон зруйнував все враження від попередньої кар'єри. Якщо я побачу в себе потенціал, зрозумію, що у мене дійсно може щось вийти, то чому ні?

Чемпіон Європи 2016 року з греко-римської боротьби Жан Беленюк
Чемпіон Європи 2016 року з греко-римської боротьби Жан Беленюк / УНІАН

Політична карʼєра

Беленюк балотувався на дострокових парламентських виборах 2019 роки від партії "Слуга народу" (№10 у партійному списку), хоча сам є безпартійним. За словами спортсмена, у політику його покликали тільки представники команди Володимира Зеленського.

Запросила в Раду тільки "Слуга народу", тому що я голосував за Зеленського. І я бачу можливість змінити ситуацію тільки з ними.

Жан Беленюк

На питання, навіщо йому йти в парламент, Беленюк відповідав, що планує займатися розвитком українського спорту.

Головна мета — це розвиток спорту в Україні, спортивного руху, щоб наша нація була здорова, спортивна і показувала високі результати на міжнародних аренах.

Жан Беленюк

Також Беленюк розповідав, що в разі необхідності завжди легко потрапляє на зустріч із Зеленським.

Він знає мене особисто. Якщо потрібно вирішити якісь питання по спорту і він на місці, то мені з ним зустрітися нічого не варто. Я домовляюся, приходжу, розповідаю про ситуацію і яким чином він може допомогти.

Жан Беленюк

У Раді Беленюк зайняв посаду першого заступника голови Комітету з питань молоді та спорту. Крім того, входить в групи з міжпарламентських звʼязків з Японією, Великобританією і США.

Також він розповідав, що може стати міністром за пропозицією Зеленського.

Жан Беленюк

Президент, коли ми спілкувалися, сказав, що він бачить мене крутим міністром, але ви розумієте, що такий варіант, як у мене — підготовка до Олімпійських ігор і посада міністра ніяк не клеїться. Тому що там треба бути інтегрованим постійно. Треба знати предметно всі нюанси. Це має бути профільна людина зі знаннями. А я тільки на етапі отримання цих знань, опановування своєю справою. Тому згодом можливо.

На з'їзді партії "Слуга народу"
На з'їзді партії "Слуга народу" / УНІАН

Скандали

Після Олімпійських ігор-2016 Беленюк заявив, що в Україні погані умови для підготовки борців. Ходили чутки, що він збирається змінювати громадянство, однак цього не сталося. Беленюк підтверджував, що подібні пропозиції до нього надходили, але він відмовився.

Жан Беленюк

І Росія пропонувала (змінити громадянство), і Азербайджан. В Азербайджані боротьба — головний вид спорту. Футболу, наприклад, у них як такого немає. Зате боротьба, як і в Ірані, фінансується на зовсім іншому рівні. Чому не поїхав? Не було бажання. Для мене матеріальне становище не на першому плані. Це теж важливо, звичайно, але в першу чергу я хочу себе добре відчувати морально. У мене тут мама, яка мене підтримує, і будинок мій рідний, і люди за менталітетом відповідні. По-моєму, зміна громадянства — це зовсім зайва штука.

У серпні 2019 року Беленюк зробив пост в Instagram, після якого отримав звинувачення в сексизмі через те, що назвав жінок "бабами".

Восени 2019 року Беленюк заснув прямо під час засідання Верховної Ради й це зняли фотографи.

Також в той час Беленюк розповідав, що повністю зосередиться на політиці після Олімпіади в Токіо у 2020 році, а якщо доведеться вибирати між політикою і спортом, то він вважатиме за краще взяти участь в Олімпійських іграх ніж працювати у Верховній Раді. Однак Олімпійські ігри у 2020 році не відбулися через пандемію COVID-19, їх відклали на рік, хоча в маркетингових цілях їм і вирішили зберегти приставку "2020".

Жан Беленюк

Я відразу, коли йшов у депутати, сказав, що моя головна мета — виступити на Олімпійських іграх. Для цього я мав виступити на чемпіонаті світу, щоб завоювати олімпійську ліцензію. Після цього я буду вже на 100% відданий українській політиці. Зараз я намагаюся встигнути і там, і тут. Мені здається, що у мене це виходить, тому що минулого року я не займався політикою і був другим. А в цьому році почав, і став першим.

У 2020 році Беленюк склав свій топ кращих спортсменів часів незалежності України. У ньому були присутні колишній народний депутат від Партії регіонів Ельбрус Тедеєв, боксери Василь Ломаченко та Олександр Усик, які потрапили в базу "Миротворця" за свої скандальні висловлювання, але не знайшлося місця для братів Кличків, які стали найвідомішими українськими боксерами у світі.

У грудні 2020 року Беленюк потрапив в список українців, проти яких Росія ввела персональні санкції.

Жан Беленюк в кулуарах Верховної Ради
Жан Беленюк в кулуарах Верховної Ради / УНІАН

Особисте життя

Беленюк неодружений. Дітей у нього немає.

У вересні 2020 року Беленюк перехворів на коронавірусне захворювання COVID-19. Після хвороби спортсмен розповідав, що у нього зʼявилася здатність по запаху визначати людей, які перенесли COVID-19.

Жан Беленюк

Виявив у себе здатність визначати людей, які перенесли COVID-19, по запаху їх тіла. Спочатку у себе помітив специфічний запах пахв, потім (займаюся же контактним видом спорту, з рясним потовиділенням в процесі) почав помічати у своїх спаринг-партнерів, які перехворіли ковідом, такий же запах. Мені він чомусь нагадує часник. Друзі, може у кого-то теж такі вміння з'явилися? Тому як, якщо це унікальна здатність, відразу ж подаю свою кандидатуру в шоу "Україна має талант".

Доходи

Згідно з поданою у 2021 році декларацією, за 2020 рік Беленюк отримав 1 млн 860 тис. гривень доходу. На рахунках в банках у нього є 2 млн 226 тис. гривень, 50 євро та 5 тис. 195 доларів США, а готівкою — 41 тис. гривень, 125 тисяч доларів США та 50 тис. 600 євро.

У декларацію Беленюк вніс квартиру в Києві площею 39.8 кв. м., а також земельну ділянку в селі Шевченкове Києво-Святошинського району площею 566 кв. м. і будинок на цій ділянці площею 149.1 кв.м. Також у нього є недобудована квартира в Києві площею 52,70 кв. м.

Також в декларації Беленюка вказані два автомобілі Toyota: RAV4 2011 випуску і Camry 2019 року випуску.

Жан Беленюк в соцмережах

Сторінка Беленюк в Facebook

Сторінка Беленюк в Instagram

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua