• USD 27.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

1,4 млрд грн за 10 хвилин. Як продавали і що буде із заводом "Більшовик"

Фонд держмайна провів перший з часів повторного продажу "Криворіжсталі" аукціон у рамках "великої приватизації"

Реклама на dsnews.ua

Фонд держмайна на аукціоні 27 жовтня продав акції Першого київського машинобудівного заводу, який у народі ще називають "Завод "Більшовик", за 1429 млн грн.

Стартова ціна акцій заводу склала 1389 млн грн, крок аукціону — 20 млн грн.

Тільки два претенденти по одному разу подали свою, більш високу пропозицію ціни, і в результаті аукціон завершився менш ніж за 10 хвилин. Переможцем було визнано компанію "Дженерал комерс".

За цією компанією стоїть консорціум інвесторів, серед яких — власник компанії "А Девелопмент" Олексій Баранов та компанія UDP під управлінням Андрія Іванова, акціонером якої є бізнесмен Василь Хмельницький. Вони спеціалізуються на реалізації проектів житлової нерухомості, а також соціальної інфраструктури.

"Велика приватизація відбулася, і дух більшовизму залишився у минулому", — прокоментував результати аукціону голова Фонду держмайна Дмитро Сенніченко. Він наголосив, що цей аукціон — перша за останні 15 років подія у великій приватизації після повторного продажу акцій заводу "Криворіжсталь".

За словами голови ФДМ, сьогодні виробництво на "Більшовику" фактично не функціонує: із 24 корпусів працює лише два, з 6 тис. осіб персоналу, які були станом на 1996 р., зараз залишилося лише 240 осіб, а 80% доходу підприємства — це платежі від здачі у найми порожніх корпусів.

Згідно з умовами купівлі новий власник, крім сплати 1429 млн грн за акції "Більшовика", повинен буде погасити його борги із зарплати, податків та борги кредиторам, які в сумі становлять близько 500 млн грн.

Реклама на dsnews.ua

Також інвестор повинен буде зберегти виробництво, що залишилося на заводі та має оборонне значення, та інвестувати у нього 57 млн грн. До речі, зараз завод випускає великогабаритне обладнання, машини та виробничі лінії для гумопереробної, вугільної, хімічної та сільськогосподарської діяльності.

Проте інвестор фактично придбав акції підприємства, але не землю під ним, яка перебуває у власності міста. Новий власник підприємства набуває права постійного користування цією землею. "Більшовик" займає 35 га на Шулявці, а також 1 га — на Трухановому острові.

Раніше київська влада закликала Фонд держмайна "поділитись" частиною території заводу, за рахунок якої можна було б облаштувати повноцінну дорожню розв'язку біля заводу. Дмитро Сенніченко пояснив, що єдино можливий варіант вирішення цієї проблеми — провести оцінку потрібної ділянки, а потім місто може викупити її в рамках закону "Про викуп об'єктів для суспільних потреб". Потрібну місту частину території "Більшовика" було оцінено у 240 млн грн, проте київська влада за 1,5 року так і не викупила її. Тепер, мабуть, цю проблему з містом доведеться вирішувати новому власнику.

Володимир Сенніченко сподівається, що продаж "Більшовика" — це лише старт великої приватизації, на черзі — продаж Об'єднаної гірничо-хімічної компанії, готелю "Президент", "Центренерго" (з шахтами або без них), Одеського припортового заводу (ОПЗ).

Він також зазначив, що в Україні на сьогодні у власності держави залишаються 3600 підприємств, які загалом не дають доходу, а є розсадником корупції — НАБУ розслідує справи зі збитків у держсекторі на 80 млрд грн.

При цьому Дмитро Сенніченко навів приклад Польщі, яка залишила у держвласності лише мінімум підприємств, а решту приватизувала, і тепер польська економіка далеко попереду української, а українці їздять на заробітки до цієї сусідньої країни.

    Реклама на dsnews.ua