• USD 36.6
  • EUR 35
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Аграрний терор. Як виграє Україна від атаки на сільгоспвиробників в Росії

За підсумками 2018 р. про рекордні врожаї відзвітували не тільки українські селяни, але й російські. Однак тепер з'ясовується, що основа зростання АПК у східного сусіда – приписки та фінансові шахрайства
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Не тільки українські аграрії наприкінці 2018 р. раділи рекордних врожаїв і рекордних показників експорту сільгосппродукції. "За поребриком" агрохолдинги теж радісно повідомляли про небувалі врожаї. Російські ЗМІ з посиланням на Росстат писали, що намолочено понад 120 млн т зерна. Крім зерна в РФ в 2018 р. було зібрано 11,2 млн т соняшнику, 12,5 млн т овочів, накопано 35,3 млн т цукрових буряків, 21,8 млн т картоплі. При цьому, за прогнозами Міністерства сільського господарства РФ, очікувалося, що в 2018 році аграрії зберуть 106 млн т зерна. Тобто прогноз був перевершений... начебто.

Правда, вже в грудні експерти Російської академії народного господарства і державної служби при президенті РФ (РАНХиГС) з'ясували, що не менше 10 млн т виробленої в Росії продукції сільського господарства існують лише на папері. Приписки для російських агрохолдингів стали єдиною можливістю отримати від держави хоч якусь істотну підтримку. В даному випадку - в рамках оголошеної Кремлем продовольчої програми імпортозаміщення, за якою передбачені субсидії.

А через місяць з гаком з'ясувалося: афери російських аграріїв настільки масштабні, що для їх розкриття було потрібно залучати спецслужби.

ФСБ проти АПК

Кілька днів тому ФСБ РФ почала справжню спецоперацію на зерновому ринку - спецслужба прийшла з обшуками в агрохолдинги в 13 регіонах Росії. Об'єктом розслідування стали навіть такі гіганти, як "Черкізово" і "Русагро". Поки мова йде про ухилення від сплати податків та незаконному відшкодуванні ПДВ.

Відомо, що обшуки і виїмки документів ведуться на підприємствах в 13 регіонах Росії. У них беруть участь співробітники управління "К" Служби економічної безпеки ФСБ, доручення підписане керівником управління Іваном Ткачовим. Разом з ними в обшуках беруть участь співробітники Федеральної податкової служби (ФПС) РФ.

У прес-службі "Черкізово" журналістам повідомили, що представники правоохоронних органів перебувають "у багатьох регіональних офісах компанії". Гендиректор "Русагро" Максим Басов підтвердив перевірку ФСБ, ФПС на одному з підприємств холдингу. Сама група "Русагро" належить екс-сенаторові Вадиму Мошковичу.

Реклама на dsnews.ua

Також обшуки проходять в московському і регіональному офісах ГК "Настюша" - найбільшого виробника борошна і хліба в Московському регіоні. 99% "Настюши" належать бізнесменові Ігорю Пинкевичу, який у серпні 2017 р. був заарештований за звинуваченням у шахрайстві в особливо великому розмірі.

У числі інших компаній, куди прийшли силовики, - ГК "Здорова ферма" і птахофабрика "Челябінська" в Челябінській області, Волховський комбікормовий завод і Синявинська птахофабрика - у Ленінградській. Слідчі дії проводяться в Москві, Санкт-Петербурзі, Тамбовської, Челябінської, Свердловської, Воронезької, Московської, Саратовської, Пензенської, Ленінградської, Бєлгородської, Липецькій областях та в Мордовії.

За даними "Інтерфаксу", предмет інтересу ФСБ, крім вище зазначеного, - "недотримання домовленостей, досягнутих під час підписання Хартії у сфері обігу сільськогосподарської продукції". До неї приєдналися найбільші російські зернотрейдери в травні 2017 р., так вони домовилися про відмову від несплати податкових платежів, сірих схем оптимізації ПДВ та послуг компаній-посередників. Примітно, що всі компанії, в яких зараз проводяться обшуки, - підписали цю хартію. Тепер у професійному співтоваристві російських аграріїв кажуть, що гряде низка арештів топ-менеджерів і власників агрохолдингів.

У ФСБ журналістам не стали коментувати свої дії. А в ФНС повідомили, що "заходи, спрямовані на ліквідацію найбільш великих майданчиків недобросовісних постачальників сільськогосподарської продукції, діяльність яких спрямована на створення умов для легалізації ПДВ, заявляється у складі податкових відрахувань переробниками зернового ринку". Як кажуть у відомстві, аналіз результатів перевірок дозволить дати оцінку ступеня залученості найбільших борошномельних, тваринницьких та інших підприємств в незаконну схему мінімізації податкових зобов'язань та отримання необґрунтованої конкурентної переваги.

У свою чергу джерела видання "Комерсант" вважають, що ФСБ, ФПС, швидше за все, цікавилися оборотними відомостями, щоб простежити рух грошових коштів, а також слідами формального документообігу, наприклад, наявністю у бухгалтерів печаток різних юридичних осіб. Це може служити доказом, що розрахунки проводилися між пов'язаними компаніями, ймовірно, тільки з видимістю витрат, щоб мінімізувати базу оподаткування.

При цьому щорічні втрати бюджету від незаконного відшкодування ПДВ на аграрному ринку оцінювалися в 65 млрд рублів. За словами експертів, подібна практика раніше була широко поширена, і при бажанні можна знайти порушення майже у всіх. Якщо сьогоднішня операція - не акція залякування, а за нею підуть реальні справи, це призведе до серйозного погіршення інвестиційного клімату в російському АПК".

Пряма вигода України

Примітно, що одночасно з діями спецслужб на російському аграрному ринку почався переділ власності. 13 лютого ВТБ банк оголосив про перехід в його власність 50%-1 акція "Об'єднаної зернової компанії (ОЗК), що володіє держпакетами 30 зернових підприємств, у тому числі одного з найбільших в РФ портових зернових терміналів "Новоросійський комбінат хлібопродуктів", 18 елеваторів і восьми обробних підприємств. 50% плюс однією акцією ОЗК володіє держава, пакет, що залишився до цього належав групі "Сума" арештованого мільярдера Зіявудіна Магомедова і знаходився в заставі у ВТБ.

У будь-якому випадку українським агрохолдингам, напевно, варто було б скинутися на премію для російських Фсбшників. Іронія, звичайно, але ж удар в РФ завдано саме по тим аграрним гігантам, які на світовому ринку становлять найбільшу конкуренцію українським компаніям. Тобто по виробниках зерна, соняшника, яєць і м'яса птиці.

Що це означатиме для агрохолдингів України? Насамперед масштабне розслідування в Росії підкосить міжнародний імідж російських сільгоспвиробників. Вже прямо зараз різко зросли оцінки ризиків по збору зерна і олійних культур в РФ в 2019-м. Якою б не була погода і врожайність, якщо агрохолдинги до посівної виявляться самі подкошены перевірками, арештами і штрафами, то на вдалий рік можна не розраховувати.

Звідси прямий наслідок - зростання цін за ф'ючерсними контрактами на зерно та іншу агропродукцію, що тільки на руку українським агрохолдингам.

Адже якщо великий урожай і в тебе, і в сусіда, то багато ти не заробиш: ціни будуть низькі. А якщо урожай великий, але сусід своє зерно не зібрав, то ти заробиш і за себе, і за нього.

Далі вся ця ситуація проектується на корми для тваринництва та на його продукцію, насамперед щодо м'яса птиці та яєць. Удар, нанесений по агрохолдингам зараз, позначиться на постачаннях продукції через півроку, після завершення виробничого циклу в птахівництві.

Йдемо далі. Експерти переконані, що нинішні дії правоохоронців можуть серйозно підірвати інвестиційний клімат російського АПК. А це вже матиме довгостроковий ефект. Які там "податкові амністії" і "повернення капіталів", проголошені Путіним-Медведєвим?! Які інвестиції в переробку агропродукції в Росії?! Ті "аграрні барони", які цієї весни залишаться на свободі, восени продадуть врожай за кордон, залишать гроші в офшорах, а самі перемістять себе в Лондон.

У 2014 р. російські аграрії бурхливо раділи "війні санкцій" між РФ і Заходом. Вважалося, що саме завдяки забороні на західні продукти російський АПК "встав з колін" в останні роки, значно збільшивши виробництво. Але, як тепер з'ясовується, частина цього зростання - приписки, а частина - махінації.

    Реклама на dsnews.ua