• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Олена Андронікова: Ми йдемо в більш довгі кредити, з великим чеком - це класичне еволюційний розвиток

Фінансові технології, або скорочено FinTech - ємний термін для позначення компаній, що створюють сучасні технології у фінансовий світ
Реклама на dsnews.ua

Згідно з іншим визначенням FinTech - це коли банківські за своєю суттю послуги надають не банки, а компанії, швидше відносяться до сектору IT, тобто роблять ставку не на капітал, а на сучасні технології.

Україна намагається не відставати від світових трендів. І в нашій країні є дуже успішно працюючі компанії сектора фінтех. Наприклад, сервіс онлайн-кредитів moneyveo.

І сьогодні з його СЕО Оленою Андрониковой спілкуємося на тему розвитку, можливостей і перспектив українського FinTech.

"ДС" Ваша особиста оцінка стану сегменту фінтех в Україні? У чому він випереджає колег у світі та регіоні, а в чому відстає?

А. А. FinTech росте дуже інтенсивно як у світі, так і в Україні. Цьому сприяють різні чинники. В першу чергу потрібні три складові - інтернет, якийсь смарт-гаджет і власне продукт. З першим і з другим в Україні в принципі все відмінно. Наприклад, інтернетом у нас регулярно користуються 62% населення. З третім, тобто з продуктом, є поле для розвитку і масштабування. Якщо говорити в цілому про Україну, за останні три роки цей сегмент стрімко виріс. Сьогодні на нашому ринку працюють близько 100 фінтех-компаній. Стрімко розвиваються і стартапи: тільки в минулому році їх з'явилося близько 20.

Причин такої позитивної динаміки кілька. Це і загальні світові тенденції, і конструктивні сигнали щодо розвитку финтеха з боку нашої держави. Нацбанк, наприклад, увімкнув цю галузь в Комплексну програму розвитку фінансового сектору України до 2020 року. На руку грає і відсутність на нашому ринку глобальних гравців, що дає можливість розвиватися локальним компаніям.

Інша справа - інвестиційні можливості. На Заході і в Азії простіше знайти інвестора. Там більш розвинені акселератори, ніж у нас, так і культура підприємництва набагато вище.

Реклама на dsnews.ua

Хочу ще відзначити розвиток sharing economy як окремого напрямку в глобальному світі. І як раз технології роблять можливим це розвиток.
Дуже популярні зараз у світі в напрямку FinTech Р2Р грошові перекази, онлайн - і Р2Р-кредитування. Стрімко розвиваються RegTech (рішення для регуляторів) і InsurTech (онлайн-страхування). Але важливо не стільки напрям діяльності, скільки те, щоб були технологічна складова, тобто Tech, і соціальна затребуваність продуктів.

"ДС" чи Бачите ви серед підростаючих в Україні фінтех-стартапів своїх майбутніх конкурентів?

А. А. Я б сказала, що ті стартапи, які є і ще будуть, доповнюють один одного. Вони розвиваються в різних напрямках, один з яких (зараз дуже популярне у Європі) - це personal finances management (управління особистими фінансами). Тут, наприклад, наш сектор онлайн-кредитування чудово може співпрацювати з управлінням персональними фінансами, і це буде вигідно для обох сторін бізнесу і для клієнта.
Або, наприклад, такий напрямок, як платіжні системи, вони дуже важливі для нашої бізнес-моделі. Тому тут питання більше не про конкуренцію, а про співпрацю. І це взаємодія дійсно стає все щільніше, а інтеграція все більше і більше між різними напрямками FinTech.

"ДС" Які умови українського ринку дозволили злетіти вашої компанії?

А. А. Я розділю ваше питання на дві складові. Перше - це те, що дозволило нам стати лідером. Друге - що дозволяє нам утримувати пальму першості вже шість років.
Стати лідером нам дозволило в першу чергу унікальна пропозиція. Ми перші в Україні в 2013-му запустили на ринок онлайн-кредитування. Інвестори ризикнули, і тому другим фактором, звичайно, є інвестиції. Це дозволило надати українському користувачеві інноваційний продукт - швидкий і зручний сервіс 24/7. Наш PDL-кредит (тобто "гроші до зарплати") розрахований до 30 днів. Він дійсно допомагає, виручає.

Наше лідерство також визначила команда, яка створила дійсно унікальний кредитний скоринг (приймає рішення за півхвилини, після чого кошти зараховуються на карту протягом кількох секунд) і дійсно надійні технології з точки зору антифрода, безпеки захисту персональних даних клієнта. Також дуже грамотний процес ідентифікації і верифікації в онлайні. Це, власне, ядро платформи, яке ми змогли розвинути.

Ну і, звичайно, сам по собі продукт цікавий своєю простотою і швидкістю. Завдяки цьому технологічного рішення і унікальному пропозицією ми змогли зробити прорив в українському FinTech і утримувати лідерство вже шість років. Перший онлайн-кредит ми видали в листопаді 2013-го. Тоді багато людей телефонували на гарячу лінію і питали: "А чи дійсно так швидко, не виходячи з дому, можна отримати кредит?" У підсумку нам повірили, і сьогодні у нас понад 700 тис. клієнтів.

"ДС" Який шлях розвитку бачите для вашої компанії?

А. А. Наша стратегія - розвиток супермаркету кредитних послуг. Це певний челлендж для нас. Тому що багато нового, потрібні дорогі технології. Ми, наприклад, закупили дуже дорогі сервіси для організації інформаційної безпеки, зокрема, для захисту персональних даних, контролю та моніторингу. Основна наша мета - розвивати і виводити на ринок нові кредитні продукти. У цьому році, наприклад, ми надали всім клієнтам новий продукт, який дозволяє видавати вже до 30 тис. грн і гасити кредит до 18 тижнів (раніше був тільки один продукт - до 15 тис. грн та до чотирьох тижнів). Тобто ми йдемо в більш довгі кредити, з великим чеком. Це, мабуть, класичне еволюційний розвиток, який проходять більшість подібних компаній в світі.

"ДС" А кредити для малого бізнесу не плануєте?

А. А. Це дуже цікава тема. Вважаю, для України вона просто сверхвостребованная. У нас є банк ідей по роботі з бізнесом. Активно обговорюємо цю ініціативу в 2019-му, але поки все ж зосередилися на кредитуванні фізосіб. Не виключаю, що ми підемо в це направлення також. Адже це не просто видача кредитів. Це ще й розвиток підприємництва, середнього та малого бізнесу; це розвиток фінансової інклюзії в нашій країні та економіки в цілому.

"ДС" Які ви бачите для себе нові можливості і нові виклики в зв'язку з виходом нового законодавства про спліті?

А. А. В цілому спліт - це велика тема, яка тривала кілька років. На сьогоднішній день закон прийнятий, і у нас з літа 2020-го буде новий регулятор - Нацбанк. Мова йде про стратегію, яка передбачає в тому числі розвиток фінансової інклюзії. І ми зі свого боку, звичайно, докладемо максимум зусиль, щоб йти в ногу з загальним розвитком.

Що стосується бізнес-моделі роботи МФО, то її зміна не передбачається. У Нацбанку створені робочі групи з різних питань розвитку ринку МФО і створюється враження повного взаєморозуміння по великій кількості болючих і проблемних питань. Напевно, це якийсь еволюційний крок, який дійсно потрібно на сьогоднішній день.

Що таке moneyveo?

moneyveo - український сервіс онлайн-кредитування, який дозволяє віддалено і швидко отримати кредит на банківську карту. Перший мікрокредит компанія видала в листопаді 2013-го. Щоб отримати гроші, необхідні тільки банківська карта, гаджет і доступ до інтернету.

За час роботи клієнтами сервісу стали понад 700 тис. осіб, а кількість виданих кредитів перевищила 3,2 млн на 10 млрд грн.
moneyveo - лідер ринку небанківського онлайн-кредитування в Україні за результатами дослідження Ukrainian e-Commerce Expert. З 2016-го компанія регулярно отримує нагороди "Бренд року", "Зірка якості", "Українська народна премія", "Вибір року", PaySpace Magazine Awards та ін.

    Реклама на dsnews.ua