• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

З нами бог і карантин! Чи перетворить бізнес магазини в церкви, а хостели — в монастирі

У відповідь на введення карантину вихідного дня підприємці стали оформляти документи про створення релігійних організацій, тобто їх діяльність забороняти не можна. Чи дійсно бізнес знайшов класний вихід із ситуації?

Бізнесмени створюють релігійні організації, щоб обійти заборону на підприємницьку діяльність у вихідні дні/0352.ua
Бізнесмени створюють релігійні організації, щоб обійти заборону на підприємницьку діяльність у вихідні дні/0352.ua
Реклама на dsnews.ua

Приходьте помолитися в магазин

Українські підприємці йдуть на хитрощі, щоб зберегти право на підприємницьку діяльність у період обмежень на торгівлю та надання послуг у зв'язку з пандемією COVID-19. У відповідь на введення урядом карантину вихідного дня, який заборонив торгувати деяким магазинам і ресторанам, їх власники масово вдарилися в релігію: заявляють про створення своїх церков і релігійних організацій, на які заборона не поширюється.

Зокрема, власник магазину велотоварів Олексій Кушка заявив, що тепер у нього не магазин, а "Велосипедна церква України", і він подає на реєстрацію статут цієї організації. І, звичайно ж, "богослужіння" будуть проводитися в його ж магазинах — як офлайн, так і онлайн.

"Наша місія нести світле, велосипедне майбутнє в голови і серця людей. Просвіщати їх і наставляти на велосипедний шлях", — написав він на своїй сторінці в Facebook і додав, що це зовсім не жарт.

Аналогічним шляхом пішов ресторатор і власник хостелу з Тернополя Тарас Ковальчук, заявивши про створення релігійної організації, зазначивши, що це простіше, ніж створення церкви. "Тому сьогодні, 12.11.2020 р., десять однодумців на загальних зборах проголосували за створення релігійної організації "Братство Лисих" та затвердження статуту. Тому на цих вихідних хостел буде працювати в форматі монастиря,"Левілі"- трапезна, "Лисий" - храм", — повідомив він у п'ятницю.

Тепер Тарас Ковальчук викладає в Facebook фотографії "прихожан" і "паломників".

Реклама на dsnews.ua

Хороший приклад заразливий

Однак українські бізнесмени не є першовідкривачами цього методу обходу заборон влади. Ще в червні цього року пастор з Аргентини, де обмежили церковні служби, але дозволили працювати барам і магазинам, перетворив свою церкву в бар, встановив барні столи, одягнувся офіціантом і став подавати на підносах Біблії. У жовтні в польському Кракові власники фітнес-клубу, щоб уникнути закриття під час карантину, перетворили його в "Церкву Здорового Тіла", а тренерів назвали "радою старійшин". Будь-яких повідомлень про реакції влади на ці ініціативи знайти не вдалося.

Церква — це не так просто

Бізнесмени, перетворюючи свій бізнес в церкву, апелюють до статті 35 Конституції України, яка гарантує кожному свободу світогляду і віросповідання, що включає свободу сповідувати будь-яку релігію і відправляти релігійні культи і ритуальні обряди.

Однак, як пояснив для "ДС" Денис Соловей, адвокат Gracers Law Firm, порядок реєстрації статутів релігійних організацій визначено ст. 14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації". Для того щоб зареєструвати релігійну організацію, необхідно подати заяву і статут в органи місцевого самоврядування. Орган, який здійснює реєстрацію, в місячний термін розглядає заяву, статут релігійної організації, приймає відповідне рішення і не пізніш як у десятиденний термін письмово повідомляє про це заявників. В необхідних випадках реєстрація статутів (положень) релігійних організацій приймається у тримісячний термін. "Тому поки невідомо, як підприємцям обходити обмеження карантину вихідного дня до моменту фактичної реєстрації їх релігійних організацій, і невідомо, чи зареєструють їх взагалі", — зазначив Денис Соловей.

Юрист додав, що проведення релігійних заходів регулюються Конституцією, тому уряд не може заборонити їх проведення без введення надзвичайного стану. Під час таких заходів потрібно дотримуватися вимог, передбачених обмеженнями, а це дотримання дистанції та використання засобів індивідуального захисту. "Однак для цього необхідно мати офіційно зареєстровану релігійну організацію, в іншому випадку поліція має повне право на застосування штрафних санкцій по відношенню до торгових точок і ресторанів", — сказав він.

Утім, масового перетворення бізнесів в церкви очікувати не варто.

"Ніхто не збирається ставати релігійною організацією, і ніхто всерйоз не реєструватиме свій ресторан як центр надання духовних послуг. Я думаю, що ці заяви — карнавально-протестна реакція на не зовсім, м'яко кажучи, адекватні обмеження, які були введені", — вважає письменниця Катерина Щоткіна, яка спеціалізується на питаннях релігії та мистецтва.

Якщо ж бізнесмени будуть наполягати на реєстрації, то місцевим органам влади відмовити в цьому буде дуже складно, але вони зможуть віддавати заяви на експертизу — чи дійсно заявники є релігійною організацією. А в такому випадку розгляд заяви та реєстрація можуть розтягнутися на роки. Але на той час карантин може вже й закінчитися.

    Реклама на dsnews.ua