• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Дорога передача. Чому зниження тарифів на "зелену електроенергію не врятує енергетику

Сьогодні Верховна Рада прийняла закон, яким, зокрема, обмежується «зелений тариф» для електростанцій, що працюють на поновлюваних джерелах енергії

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» парламентарії підтримали 288 голосами.

Слід зазначити, що в останній момент була прийнята поправка голови енергетичного комітету Верховної Ради Андрія Геруса про можливості використання державного бюджету для погашення боргів перед виробниками «зеленої» енергії. «Є побоювання, що закласти в тарифи суму боргу, яка є сьогодні, буде неможливо. У багатьох країнах використовуються кошти бюджету, щоб оплачувати виробникам за "зеленим" тарифом», — пояснив він перед голосуванням.

"ДС" аналізувала даний законопроект у редакції профільного комітету. Пропонуємо пригадати основні положення даної ініціативи, яка тільки що стала законом.

Комітет Верховної Ради з питань енергетики та ЖКГ підтримав законопроект №3658, рекомендував прийняти його в першому читанні. Документ, внесений Кабінетом Міністрів, може врегулювати дев'ятимісячні суперечки між українською владою та інвесторами у відновлювану енергетику про те, за яким тарифом буде надалі закуповуватися їх електроенергія. Влада домагалася зниження тарифу, оскільки це дозволило б зменшити непідйомні платежі на адресу "зеленої" енергетики. І це має в якійсь мірі вирішити проблему значних боргів, які накопичилися на ринку електроенергії між різними її суб'єктами.

10 червня уряд і профільні асоціації, що об'єднують інвесторів ВДЕ, підписали меморандум, за яким інвестори погодилися з реструктуризацією тарифу, а уряд зобов'язався погасити до кінця року борги перед "зеленої" генерацією, які вже досягли 15 млрд грн. Документ підписали Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА) і Європейсько-українське енергетичне агентство (ЄУЕА). А от Українська асоціація відновлювальної енергетики (УАВЭ) відмовилася підписувати меморандум.

Беріть калькулятори

Законопроект передбачає зміни тарифу для станцій у залежності від строку їх введення в експлуатацію.

Реклама на dsnews.ua

Наприклад, для самих "старих" станцій (введених в експлуатацію до 30 червня 2015 р.) передбачено наступне: для СЕС буде встановлено граничний тариф 220 євро/Мвт-год, тоді як зараз для станцій до 10 МВт потужності він становить 305-465 євро/МВт-год, понад 10 МВт — 170-259 євро/МВт-год. Для вітрових же станцій (ВЕС) тариф залишиться незмінним — 113 євро/МВт-год. Тариф СЕС цього періоду споруди знижується радикально, але потрібно розуміти, що сумарна потужність таких станцій відносно невелика — на кінець 2015 р. вона складала всього лише близько 0,8 ГВт.

Далі йдуть станції, побудовані в період з 1 липня 2015 р. по 31 грудня 2019 р. Це основна маса, їх потужність становить приблизно 5,5 ГВт. Для СЕС сьогодні тариф становить 150-169 євро/МВт-год, і він буде знижений залежно від потужності станцій: 1 МВт і більше — на 15%, потужністю до 1 МВт — на 10%. Для ВЕС нинішній тариф у 102 євро/МВт-год буде зменшено на 7,5%.

Третя група станцій, що введені в експлуатацію після 1 січня цього року і ті, які будуть пізніше. Для СЕС 2020 р. тариф сьогодні складає 112,5 євро/МВт-год, для СЕС 2021 р. — 109 євро/МВт-год. Законопроект пропонує для станцій потужністю 1 МВт і більше, які будуть введені до 31 липня поточного року, знизити тариф на 2,5%, а ось СЕС, які будуть введені, починаючи з 1 серпня буде передбачено найбільше зниження — мінус 60%. Для СЕС потужністю до 1 МВт пропонується знизити тариф на 2,5%.

Вітряні електростанції, які введені в експлуатацію після 1 січня 2020 р., мають тариф 90,5 євро/МВт-год, його пропонується знизити на 2,5%.

Керуючий партнер компанії IMEPOWER Юрій Кубрушко розповів "ДС", що прийняття законопроекту в тому вигляді, в якому він поданий в Раду, дозволить знизити платежі на адресу "зеленої" енергетики приблизно на 6,5 млрд грн на рік, а якщо відбудеться зниження тарифів вже з 1 липня цього року, то тільки в цьому році державне підприємство "Гарантований покупець", яке оплачує електроенергію станцій на ВДЕ, заощадить близько 3,3 млрд грн.

Борги наші тяжкі

Проте тільки однією реструктуризацією тарифу не можна вирішити проблему погашення боргу ДП "Гарантований покупець" перед "зеленою" енергетикою. Цей борг станом на середину червня становить 15 млрд грн, а до кінця цього місяця може зрости до 17-18 млрд грн.

Основним джерелом доходів ДП "Гарантований покупець" є платежі від НЕК "Укренерго" — оператора об'єднаної енергетичної системи. У свою чергу, "Укренерго" отримує гроші, надаючи послуги з передачі електроенергії по своїх мережах для промислових підприємств, та сума зібраних платежів залежить від тарифу на передачу, який встановлює НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює регулювання в енергетиці і комунальних послуг).

Іншими словами, основне джерело грошей для виплат "зеленій" енергетиці — це платежі промпідприємств за доставку до них електроенергії. І чим вищий тариф на цю передачу, тим більше коштів зможе закумулювати "Гарантований покупець" для подальшої виплати "зеленої" генерації.

За словами Юрія Кубрушко, саме незатвердження регулятором (НКРЕКП) тарифу на достатньому рівні і спровокувало формування нинішнього 15-мільярдного боргу. У середині минулого року НКРЕКП спробувала підвищити тариф на передачу з 80 грн за 1 МВт-год до 350 грн, але це викликало бурхливий протест промисловості, в результаті чого тариф був піднятий лише до 100 грн, а до кінця року — до 155 грн.

Зараз же НКРЕКП пропонує різко підвищити тариф на передачу — до 596,48 грн за 1 МВт-год і промислові підприємства знову незадоволені. Зокрема, проти цього виступила компанія ДТЕК .

На думку Юрія Кубрушко, НКРЕКП могла б підвищити тариф, але зробити це потрібно плавно і передбачувано, щоб споживачі знали, що їх очікує. Також експерт зазначив, що за останній рік ціна на електроенергію знизилася: зокрема, на ринку "на добу вперед" — з 1,6 тис. грн за 1 МВт-год до 1,2 тис. грн, тому підвищення тарифу на передачу на 400 грн. за 1 МВт-ч означає, що промисловий споживач заплатить за електроенергію (як за сам товар, так і за його доставку) стільки ж, скільки і в минулому році.

Також Юрій Кубрушко зазначив, що ЄБРР висловив готовність надати "Укренерго" кредит на кілька мільярдів гривень, "Укренерго" погасив свої борги перед ДП "Гарантований покупець", а той — перед "зеленою" енергетикою. Низька процентна ставка цього кредиту дозволила б "Укренерго" з часом повернути його без особливих проблем.

Більше відповідальності

Крім реструктуризації тарифу, згідно даного законопроекту, "зелена" енергетика також повинна буде підвищити свою відповідальність за небаланси і оплачувати їх зі своєї кишені. Сьогодні СЕС та ЗЕЗ подають "Гарантованого покупця" (а той — "Укренерго") графіки виробництва електроенергії: скільки і коли вони вироблять. Якщо електроенергії вироблено більше або менше, це називається "небаланс" і його покриває "Гарантований покупець" зі своєї кишені. А ВЕС і СЕС не несуть ніякої матеріальної відповідальності за "небаланси".

Законопроект же передбачає, що з 2021 р. ВДЕ будуть оплачувати 50% вартості небалансу, а з 2022 р. — усі 100%. За словами Юрія Кубрушко, це дозволить "розвантажити" ДП "Гарантований покупець" на 1-2 млрд грн у рік.

Аукціони — не панацея

Ще одним важелем збалансування ринку електроенергетики повинна була стати система аукціонів, на яких право скористатися держпідтримкою зможуть ті інвестори в "зелену" енергетику, які запропонували найнижчий тариф на електроенергію. Міністерство енергетики планує, що система аукціонів буде запущена в наступному році.

Однак Юрій Кубрушко не очікує, що це призведе до значного зниження тарифів на "зелену" енергетику. На його думку, рівень заявок на тариф від інвесторів буде залежати насамперед від ступеня ризиків реалізації цих проектів і вартості залучення фінансування. "Якщо у нас можна залучити фінансування під 7% річних в євро, а в Німеччині — під 2%, то ніколи ціна на аукціоні в Україні не буде близькою до ціни на аукціоні в Німеччині. Просто тому, що у нас вартість капіталу — в три-чотири вище", — сказав він.

Також він зазначив, що сам факт, що в Україні вже дев"ять місяців точиться дискусія навколо реструктуризації тарифів, а "Гарантований покупець" протягом чотирьох місяців не сплачує повністю електроенергію ВДЕ, каже майбутнім інвесторам про те, що Україна високоризикова країна.

Утім, великі ризики фінансування інвестицій в Україні все ж навряд чи стануть причиною для установки на "зелених" аукціонах тарифів, порівнянних з діючими космічними розцінками.

    Реклама на dsnews.ua