• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Безладні зв'язки. Які ниточки тягнуться від дружини Медведчука до Арбузову і Байдену

Дружина Віктора Медведчука Оксана Марченко володіє нефтянным бізнесом в Росії. Які ще бізнес зв'язку вона має?
Фото: facebook.com
Фото: facebook.com
Реклама на dsnews.ua

Скандал з шоу "Танці з зірками" та його учасницею Оксаною Марченко, дружиною кума президента РФ Віктор Медведчука, сприяв висуненню останнього на передову лінію медіапростору. Весь цей галас підіграла політичним амбіціям Медведчука, який зараз працює в медіа. Важко сказати, чи було це результатом детального планування або сталося з волі випадку. Сам кум Володимира Путіна в інтерв'ю "Стране.иа" заявив: "Припускав, що це може не всім сподобатися і послужити приводом до різного роду спекуляцій". Також він заперечує, що це було піар-ходом. Однак, на такий можливий хід дружиною", Медведчук отримав неприємний відповідь. Журналісти програми "Схеми" в своєму розслідуванні доводить - Оксана Марченко, хай може і на папері, але також залучена в "російські справи".

Зокрема, їм вдалося з'ясувати, що три компанії - "Укркапитал", "Терра-Інвест" і "Спорт-тур", бенефіціаром яких є Марченко, також виявилися співзасновниками ялтинського ТОВ "Таврія-Інвест". Ця компанія, створена в 2015 році, в свою чергу пов'язана з московської ТОВ "Інвестиційна компанія "Таврія Північ". Директором ялтинської і московської фірм значиться один і той ж людина - Інна Палій. Крім того, журналісти простежили офшорну ланцюжок власників "Таврія Північ": Ventolor Investments LTD - Ventolor Holding LTD - Tumillon Investments LTD. Єдиним власником останньої є Оксана Марченко.

Розслідування розкрило російський слід у діяльності цих компаній, зокрема Ventolor Holding LTD, яка, як з'ясувалося, володіє 50,1% акцій НЗНП "Трейд". Ця фірма пов'язана з групою аграрних компаній "Південь Русі", поряд з єдиним у Ростовській області нафтопереробним заводом - Новошахтинским. Суть же в тому, що НЗНП "Трейд" змогла посунути "Роснефть" Ігоря Сечіна в боротьбі за одне з трьох найбільших нафтових родовищ в Хант-Мансійському автономному окрузі - Гавриковское. Таким чином, виходячи з розслідування, Марченко/Медведчук будуть заробляти на російській нафті. Передбачається, що збувати нафтопродукти вони будуть у ОРДЛО. Такої думки, зазначається в матеріалі, дотримуються російські експерти, а також аналітик української UPECO Олександр Сіренко.

У той же час, ниточка від Оксани Марченко до російського родовища далеко не єдина в хитросплетіннях маси офшорів. "ДС" вирішила пильніше поглянути на вищезгадані "Укркапитал", "Терра-Інвест" і "Спорт-тур".

ТОВ "Інвестиційна компанія "Укркапитал"

Юридична адреса компанії - вулиця Велика Васильківська, 23Б в Києві. Основний вид діяльності: Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Приміром, "Укркапитал", за даними "Наші гроші", володіє 19 квартирами і 2 паркоместами в елітному клубному будинку "Діамант" (Київ).

Засновниками компанії є Intermay Management Ltd (Лондон), ТОВ ІК "Гармонія" (також належить Марченко), а також Brevisa Holdings LTD (Кіпр). Подивимося ближче на лондонську та кіпрської фірми.

Реклама на dsnews.ua

Згідно з повідомленням від 30 липня на сайті Реєстраційної палати Великобританії, Оксана Марченко з 6 квітня 2016 року володіє контрольним пакетом акцій Intermay Management Ltd. Директором вказаний відома вже в Україні постать - Андреас Софоклеус, який закінчив у 1993 році московський Університет дружби народів. Він засновник адвокатської компанії Andreas Sofocleous & Со (Кіпр) з філією у Києві. Між тим, як встановили журналісти-розслідувачі видання "Наша версія", Софоклеус пов'язаний і з екс-нардепом Олександром Онищенком. Він нібито допомагав політику через офшори Fastilo Traiding LTD і Vedestima Traiding LTD оптимізувати податки, йдеться в матеріалі.

Не менш примітна і секретар лондонської компанії Марченко - якась Анзелика Пасенидоу (Кіпр). Від неї тягнеться нитка до челябинскому банку "Челиндбанк". Згідно з даними на сайті Центробанку РФ, одним з акціонерів банку є кіпрська Paslentia Investments Ltd. Її бенефіціаром, судячи з усього (принаймні є низка збігів) колишній футболіст зі Словаччини Джозеф Козлей, що проживає на Кіпрі. У розділі про взаємозв'язки акціонерів зазначається, що Анзелика Пасенидоу разом з Ніколеттою Поуладоу є "номінальними власниками на користь кіпрської клінінгової компанії Abelya Enterprise Ltd по 50 % відповідно".

Це все, звичайно, цікаво, але куди більш красномовним виявився той факт, що Анзелика Пасенидоу засвітилася як член правління Burisma Holdings Limited. Це українська приватна газодобувна компанія, заснована екс-міністром екології при Януковичі Миколою Злочевським. У 2014 році компанія націлилася на статус найбільшої в Східній Європі - в раду директорів, за даними Bloomberg, потрапили наступні особи - екс-президента Польщі Олександра Квасневського та сина віце-президента США Джо Байдена - Хантера Байдена, (адвокат юрфірми Boies, Schiller & Flexner LLP); а в 2016 році до ради увійшов колишній керівник Антитерористичного Центру ЦРУ Джозеф Кофери Блек. Пасенидоу в списку на сайті компанії вже не значиться, але в раду директорів у 2014 році потрапила однофамільниця Андреаса Софоклеуса - Христина. Ймовірно його родичка. Вона народилася в Москві в 1990 році і також працює в адвокатській конторі Софоклеуса.

Тепер переходимо до кіпрської Brevisa Holdings Ltd. Згідно з відкритою бізнес-базі opencorporates, директором є Марина Саввиду. Вона ж засновник "Транспортно-експедиторської компанії "Транс Експрес". І крім того, як зазначається в розслідуванні "Футбол 24", входить у число засновників ТОВ "ФК "Динамо" Київ" через інший офшор Alutsiana Commercial LTD, де вказана директором.

Секретарем Brevisa Holdings Ltd ж теж є цікава персона з Кіпру - Андрі Лабру. Про нього є інформація у Відкритому реєстрі національних публічних діячів України. Зокрема, останнім місцем роботи вказується офшор Quickpace Limited, який журналісти на підставі даних розслідування НАБУ і САП "газової справи" пов'язують з Онищенком і російським бізнесменом Павлом Фуксом. Quickpace Limited їм продала компанія-засновник Prontoservus Limited. Средии бенефіціарів останньої: сам Онищенко, а також віце-прем'єр і глава НБУ часів Януковича Сергій Арбузов, і побіжний олігарх Сергій Курченко.

ТОВ "Інвестиційна компанія "Терра-Інвест"

Ця компанія вже згадувалося раніше в розслідуваннях українських журналістів. Наприклад, "Наші гроші" опублікували в 2015 році матеріал про відчуження 9,48 га землі на березі Дніпра біля села Циблі (Переяслав-Хмельницький район Київської області). Журналісти з'ясували, що в 2001 році Київоблрада вилучив землю у Державного мисливського господарства "Білозерське" і передала в користування Районної громадської організації "Клуб "Козак". Остання через три роки продала ділянку площею 633,80 кв. м компанії Марченко/Медвчедчука.

Серед засновників "Терра-Інвест" ще одна лондонська компанія Laridge Investments LTD, знову-таки "Гармонія" та Олександр Мошинський, засновник американської адвокатської фірми BIM.

За даними Реєстраційної палати Великобританії, директор Laridge Investments LTD - фігурант "Панамаликс" Менеалос Сазос. Він, до всього іншого, миготів в якості директора Bolvik Ventures LTD в судовому розгляді між Приватбанком і А-банком братів Суркісів. Про що писала "ДС".

Секретарем Laridge Investments LTD вказана Ганна Корелиду. Її зв'язок з Україною простежується не тільки завдяки Марченко/Медведчуку. Корелиду, згідно opencorporates, виявилася директором Charostel Commercial Ltd. Варто нагадати, що саме цей офшор виступає одним з власників українського провайдера "Оллі Транс", в офіс якого в червні 2017 року приходили з обшуком співробітники ГПУ. У "Оллі Транс" тоді інтерес Генпрокуратури пояснили розслідуванням подій під час Революції Гідності. Під час обшуку були вилучені технічні засоби проекту "Відеопробки", з метою вивчити запису 3-річної давності з дорожніх камер.

Спливло прізвище Корелиду і в історії з російським ВТБ банком і Дніпровським заводом мінеральних добрив. Зокрема, у березні видання "Олігарх" писало, що цей близький до Кремля банк має намір за борги отримати 85% акцій одного з найбільших в Україні виробників комплексних мінеральних добрив. 85% акцій належать київській компанії "Украгрохімхолдинг" харківського бізнесмена Сергія Лисківській. Одним з бенефіціарів ж "Украгрохімхолдинг" і значиться Ганна Корелиду.

ТОВ "Інвестиційна компанія "Спорт-тур"

Будівельна компанія з офісом у Києві. Причому юридична адреса той же, що і у "Укркапитала". Заснована ж "Спорт-тур" була ІК "Терра-Інвест". Порівняно з двома вищезгаданими фірмами іноземного, кіпрського або британського, сліду не спостерігається. Однак також, як і "Укркапитал" і "Терра-Інвест", без скандалів тут не обійшлося.

У січні 2013 року "Дзеркало тижня" опублікувало розслідування, в якому йшлося про те, що близькі до кума Путіна структури "віджимають" землю у протитуберкульозного санаторію ім. Боброва (Алупка), по сусідству з яким нібито знаходиться розкішна дача Медведчука", куди влітку 2012 року приїжджав погостювати президент РФ. Правда колишній керівник "Спорт-туру" Сергій Гринь у відповідь на розслідування в інтерв'ю "Фразі", зауважив, що цей особняк знаходиться на території ділянки, що належить компанії, але в Сімеїзі. І, за його словами, журналісти, мовляв, переплутали санаторій Боброва в Алупці з санаторієм Баранова в Сімеїзі. Гринь також повідомив, що цю ділянку було передано місцевою селищною радою в оренду, а потім проданий ФК "Динамо" (Київ), який в свою чергу продав його компанії Медведчука, бенефіціаром якої нині є його дружина.

Підсумки

Вся ця павутина з офшорів і номінальних директорів з кіпрським паспортом - вельми складна. Але в той же час, навіть якщо просто спробувати відстежити її непростий візерунок, стає очевидним, наскільки тісно пов'язані між собою великі гравці української політики та бізнесу. Причому, як бачимо, своєрідну компанію Оксані Марченко і Віктору Медведчуку склали не тільки колишні "регіонали" ніби Арбузова, Злочевського, олігарх Курченко, чи Суркіс, але і персони з країн, ніби як, далеких від неприємного душка "російського світу". Ті ж Хантер Байден чи Олександр Квасневський.

    Реклама на dsnews.ua