• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Іспанський експеримент. Коли українці будуть працювати чотири дні на тиждень

Ініціативи щодо скорочення робочого тижня докотилися і до ближнього зарубіжжя — Іспанії. Мотивація — люди будуть працювати менше, але продуктивніше. Може, і Україні варто поексперементувати?

Іспанія на три роки переходить на чотириденний робочий тиждень
Іспанія на три роки переходить на чотириденний робочий тиждень / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Приємні досліди: чотири робочих дні

Іспанія вирішила в якості експерименту скоротити робочий тиждень до чотирьох днів. "Досвід" буде проведений не повсюдно, а лише в деяких компаніях, і його тривалість складе три роки. На цей проєкт виділять 50 млн євро, які отримають компанії — учасниці експерименту, що скоротили робочий тиждень з 40 до 32 годин. Що важливо — заробітна плата працівників при цьому зменшуватися не буде.

Ідеологи скорочення робочого тижня вважають, що чотириденка не приведе до падіння доходів бізнесу, оскільки продуктивність праці при більшій кількості вихідних виросте.

Ідея скорочення робочого тижня вперше з'явилася не в Іспанії — ця тема вже давно обговорюється в усьому світі. І деякі компанії вже проводили подібні експерименти. Наприклад, Microsoft Japan також вводила чотириденку. У підсумку — продуктивність праці співробітників зросла на 40%, а витрати компанії на електроенергію скоротилися на 23%.

Подібний експеримент проводила і компанія Perpetual Guardian у Новій Зеландії. Її оцінка експерименту — продуктивність співробітників зросла, вони стали менше нервувати, а витрати на електроенергію також знизилися.

Українцям відпочинок не потрібен?

Реклама на dsnews.ua

Чи загрожує українцям повторення іспанського експерименту? Чи не час вводити і в Україні чотириденний робочий тиждень? Відповідь: поки що таке нововведення нам не по кишені.

По-перше, в Україні періодично виникає дискусія на зворотну тему: а чи не занадто багато ми відпочиваємо? В Україні 11 оплачуваних державних вихідних (свят), що є середнім показником для країн Європи. Але деякі вважають, що їх скорочення дозволило б українській економіці зростати швидше, і ставлять в приклад стрімке економічне зростання Китаю — нібито він забезпечений не тільки за рахунок розумної політики влади, а й за рахунок того, що китайці гарують практично без вихідних. Це, звичайно, перебільшення, оскільки кілька додаткових днів за рахунок свят навряд чи сильно можуть вплинути на ВВП при незмінних технологіях і капіталоозбоєності праці. Та й головний аргумент тих, хто виступає за подовження вихідних, як раз у збільшенні продуктивності, що залишилися в робочі дні.

Отже, що дійсно важливо — це продуктивність. І як у нас з нею?

Все погано. Звернемося до цифр. За найсвіжішими даними Міжнародної організації праці (МОП) за 2019 р. продуктивність середньостатистичного українського працівника становила $20,5 тис. на рік. Причому це вже в перерахунку за паритетом купівельної спроможності, тобто з урахуванням різниці в цінах. Однак для зайнятого іспанця даний показник — всі $84,7 тис. Іншими словами, продуктивність праці в Іспанії, де запланований експеримент, вчетверо вища, ніж в Україні. До речі, в Польщі — в 3,1 рази вища, а в Німеччині — в 4,4 рази.

Є ще один цікавий показник від МОП — частка трудових доходів у ВВП. Тобто скільки становить зарплата працівників у вартості вироблених товарів і послуг. В Україні цей показник (за 2017 р.) склав 42,8%, в Іспанії — 61,2%.

Хоча якщо судити за деякими статистичними даними, то українці працюють більше тих же іспанців. Наприклад, за даними ОЕСР, кількість робочих годин на рік на одного працівника в Іспанії становить 1686, тоді як в Україні, за даними Держстату, в середньому працівник працює трохи більше 1699 годин на рік.

Отже, ідея про скорочення робочого часу заснована на тому, що у людей підвищується продуктивність, а значить, спільне вироблення, можливо, і не зменшиться. Такий висновок логічний у тому випадку, якщо наша головна змінна — це сама праця, а всі інші фактори виробництва — від капіталу до технологій — достатні для забезпечення продуктивності. Іспанія як розвинена країна може дозволити собі такий експеримент. А що ж Україна? Продуктивність у нас низька скоріше не через кількість робочих днів та інтенсивності праці (адже не працюють же німці, іспанці або поляки в три-чотири рази більше ніж українці). Наша головна проблема в застарілих технологіях і нестачі капіталу. А значить, маніпуляції з робочим часом марні: при скороченні одного робочого дня на тиждень існуючий рівень технологій, обладнання та передових практик організації процесу не дозволить працівнику на 20% підвищити продуктивність, незважаючи ні на який трудовий ентузіазм з нагоди третього вихідного. Плюс до всього Україні треба розвиватися і наздоганяти ту ж Іспанію, а не консервувати вироблення на будь-якому рівні заради збільшення дозвілля.

Що там у любителів сієсти

Варто нагадати і про особливості Іспанії, які, швидше за все, і посприяли проведенню подібного експерименту.

По-перше, іспанці мають досить непогані по країнах Європи доходи — мінімальна зарплата в минулому році склала 1108 євро (в Україні — 149 євро), при цьому влада планує підвищити її в найближчі чотири роки до 1944 євро. Середня зарплата також набагато вища за українську — вона склала в минулому році 2075 євро на місяць до сплати податків (в Україні — 422 євро).

По-друге, іспанці не схильні особливо перепрацьовувати: працівникам призначена щорічна відпустка тривалістю 39 днів, у цій країні дуже неохоче погоджуються працювати фізично, тому на низькокваліфіковані і важкі роботи власникам бізнесу доводиться наймати трудових мігрантів.

Не можна не згадати і знамениту іспанську сієсту — з години дня і до чотирьох все в країні завмирає. Тому немає нічого дивного в тому, що іспанці хочуть відпочивати ще більше. Українцям же, поки іспанці будуть відпочивати, доведеться десятиліттями працювати, щоб досягти хоча б економічних показників сусідньої Польщі…

    Реклама на dsnews.ua