• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

Бізнес і екологія. Які "зелені" проекти впроваджують на виробництві

Журнал "Власть денег" 31 березня провів круглий стіл, під час якого експерти, депутати і представники бізнесу обговорили, яка сьогодні в Україні ситуація із впровадженням і реалізацією екологічних проектів

DSnews.ua
Круглий стіл "Успішних кейси зелених ініціатив"
Реклама на dsnews.ua

Учасники круглого столу "Чиста вигода. Успішні кейси "зелених" ініціатив", зокрема, розповіли про успішні проекти щодо поліпшення стану довкілля та зниження емісії відходів, а також поговорили про ті кроки, які має зробити держава, щоб стимулювати бізнес впроваджувати якомога більше подібних ініціатив, повідомляє "ДС".

Директор "МХП Еко Енерджі" Іван Тракслер розповів, що компанія почала реалізовувати екологічні проекти ще з 2012 р. Передусім вони повʼязані з біогазом, який виробляється з відходів виробництва. "Ці проекти дозволяють отримувати додаткову вартість, покращувати бізнес і дають енергоресурс — теплову та електричну енергію, яку ми можемо направляти на потреби виробництва", — сказав він.

Крім того, проект утилізації відходів виробництва дозволяє компанії отримувати якісні органічні добрива, які не тільки підвищують урожай, а й покращують якість зерна.

Президент "Хенкель" в Україні Ніна Домбровська повідомила, що компанія ще у 2010 р. впровадила план зі зниження негативного впливу на довкілля, який розрахований на період до 2030 р. Основний напрямок — до 2040 р. стати повністю кліматично позитивною компанією. "Це буде означати, що наш негативний вплив на довкілля буде нульовим, ми будемо використовувати тільки чисту енергію, а вся продукція буде такою, що може або розкладатися, або направлятися на переробку", — сказала вона.

При цьому Ніна Домбровська зазначила, що цей план вимагає і фінансових вкладень, бо сьогодні використання екологічної упаковки більш затратне. "Але ми свідомо йдемо на те, щоб інвестувати наш прибуток у проекти, які зроблять життя на нашій планеті кращим", — зазначила вона.

Наталія Фесюн, менеджер звʼязків з органами влади та громадськістю PepsiCo Україна, повідомила, що компанія поставила собі за мету знизити на 35% частку використання первинної упаковки і одночасно довести частку використання вторинної — до 50%.

При цьому вона зазначила, що індустрія переробки відходів у світі лише зростатиме, але для цього потрібна допомога і стимули від держави.

Реклама на dsnews.ua

Також PepsiCo Україна реалізує соціальні проекти, спрямовані на поліпшення екології — у 2018 р. у Вишгороді Київської області, містечку з населенням 32 тис. осіб, був запущений проект з роздільного збору сміття. Відбулося тестування моделі виробника, налагоджена інфраструктура для роздільного збору, переробки сміття, а також проведена робота з населенням. І в результаті сьогодні 38% відходів у місті сортується. "Це підтверджує, що така модель може працювати і в масштабах країни", — сказала вона.

В Україні є й компанії, для яких екологічні проекти — основний вид діяльності. Одна з них — Recycling Solutions. "Ми — компанія, місія якої полягає в просуванні циклічної економіки, ми робимо це на практиці, і у нас вже є робочі бізнеси", — розповів директор зі стратегії компанії Олексій Афанасьєв.

За його словами, Recycling Solutions працює у сфері промислових відходів, співпрацюючи з промпідприємствами гірничодобувної галузі, металургії, енергетики, коксохімії. Один з проектів компанії — збирання, переробка та продаж мікроскопічних частинок золи, яка виходить в результаті роботи теплових електростанцій. Ці відходи потім використовуються не тільки в Україні (наприклад, при виробництві цементу), а й експортуються за кордон.

У круглому столі взяли участь і представники влади. Роман Шахматенко, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, розповів про найближчі ініціативи влади щодо поліпшення екологічної ситуації в країні. Наприклад, зараз міністерством розроблений і проходить узгодження нормативний акт, який значно обмежить використання фосфатів в Україні. "Це дуже важливо, бо йдеться про забруднення річок. У нас є дуже велика проблема із забрудненням Дніпра пестицидами і агрохіміками", — сказав він.

У свою чергу народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олександр Маріковський наголосив на останніх діях центральної влади у сфері охорони довкілля.

"Президент видав кілька указів, один з них – про пріоритети в екологічній політиці. І там перерахував, які саме ініціативи має впроваджувати Верховна Рада і міністерство… Там визначається як пріоритетний законопроект про управління відходами. Окрім того, відбулася нарада, присвячена екологічній відповідальності, під головуванням генпрокурора Венедіктової, де були голови правоохоронних органів, обласних і районних прокуратур", — зазначив Маріковський.

Що стосується згаданого проекту закону, то він передбачає створення нової ієрархії системи управління відходами в нашій країні.

А загалом в Україні за напрямком поліпшення екологічної ситуації та підвищення частки переробки відходів — величезне поле для роботи. Адже тільки за минулий рік в країні утворилося 400 млн т відходів, і лише 25% з них підлягає утилізації. У цілому ж в Україні накопичено 25 млрд т відходів, 97% яких — це відходи промисловості і тільки 3% — побутові.

При цьому відсоток переробки відходів в Україні — дуже малий порівняно і з розвиненими країнами. Наприклад, у нас переробляється 43% відходів металургійних підприємств, тоді як у ЄС — 93%. В енергетичній сфері ситуація ще гірша — у нас на переробку потрапляє лише 8%, тоді як в ЄС — 46%.

    Реклама на dsnews.ua