• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Нічого особистого. Чому Ryanair плювати хотів на повітряні замки українців

Точний розрахунок, жорсткий торг і частка цинізму вивели Ryanair лідери авіаперевезень, але навіть вони не завжди гарантують успіх
Фото: flickr.com/photos/dw
Фото: flickr.com/photos/dw
Реклама на dsnews.ua

У червні Євросоюз відсвяткував 25-річчя договору про Спільної європейської авіаційної зоні (ECAA), либерализировавшего польоти всередині континенту. Brexit, намічений на березень 2019 р., анулює договір щодо британських авіаперевізників, автоматично заборонивши їм польоти в і з Європи. На даний момент немає документа, що замінює ЕСАА. "Без нової угоди повітряне сполучення між Британією та ЄС може припинитися зовсім", — цитує The Economist виконавчого директора Ryanair Майкл о'лірі.

За гіпотетичну можливість усунути лоукост-конкурентів вже зачепилися національні авіаперевізники Франції та Німеччини, мають лобі в урядах своїх країн. Ще в лютому глава правління німецької Lufthansa Карстен Шпор заявив, що буде припиняти будь-які спроби британських Easy Jet і British Airways залишатися в рамках ЕАСС після Brexit. Easy Jet Ryanair і — два найбільших лоукосту Європи.

Якщо політикам не вдасться вчасно домовитися з нового авіаційного угодою, британська Easy Jet втратить свої європейські маршрути, а, відповідно, ірландська Ryanair — свої британські маршрути.

Ryanair починала в 1985 р. як перевізник за маршрутом Південно-Східна Ірландія–Лондон. Як прогнозує The Economist, цим двом авіакомпаніям доведеться розділити себе як мінімум на два підрозділи: одне з реєстрацією в Британії, інше — в ЄС.

"З'являється дуже багато чинників, які не піддаються контролю з боку авіаперевізників", — вважає аналітик британської ETX Capital Нейл Вілсон. На його думку, лоукости, зокрема, Ryanair — найприбутковіший з європейських, не зможуть отримувати звичний для них на сьогоднішній день рівень прибутку, якщо правила на європейському ринку поміняються. За результатами 2016 р. чистий прибуток Ryanair — 1,32 млрд євро, незважаючи на стабільне зниження вартості авіаквитків. Кількість перевезених авіакомпанією пасажирів склало 123,8 млн осіб (червень 2016 — червень 2017 рр. річний приріст 13%), повідомляє Digital Look.

Прибуток понад усе

Ryanair відома своєю жорсткою переговорної політикою з аеропортами, що дозволяє їй досягати вигідних для себе умов і, як результат, високого прибутку. Приміром, в 2011 р. німецька земля Баден-Вюнтерберг погодилася платити авіаційний збір замість Ryanair, тільки б вона не пішла до французького Страсбурга.

Реклама на dsnews.ua

Це одна з сумнівних з етичної точки зору практик, яку використовує Ryanair для максимізації свого прибутку. А саме: вести переговори відразу з декількома, розташованих недалеко один від одного аеропортами, щоб отримати найбільш вигідні для себе умови.

Невеликі аеропорти, які в основному побудовані на гроші місцевої влади або місцевого бізнесу заради залучення в регіон туристів, готові йти на будь-які поступки, аби отримати регулярні рейси.

Усвідомлюючи свою значимість, Ryanair часто вимагає від малих аеропортів різного роду компенсацій. Кілька років тому один з керівників аеропорт Родез (південь Франції) повідомив, що вони платять комунікаційного агентству Ryanair по 7 євро за пасажира (близько 525 тис. євро в рік) за рекламу регіону на сайті авіакомпанії.

Мішель Бутан, президент французького департаменту Шарент Маретим, також свого часу зізнався, що комунікаційне агентству Ryanair хотіло отримати протягом трьох років 925 тис. євро в обмін на обіцянку використовувати місцевий аеропорт п'ять років.
Тактики подібного характеру Ryanair використовує по відношенню до пасажирів, свого персоналу, експлуатації свого флоту.

Пасажири змушені платити чималі гроші, якщо вони вирішать скористатися будь-якою додатковою послугою компанії. Наприклад, хтось забув роздрукувати посадковий талон, то його роздруківка в аеропорту обійдеться в 70 фунтів.

Персонал компанії наймається згідно з ліберальним трудовим законодавством Ірландії. Часто це призводить до судових позовів в інших країнах: у 2013 р. Франції вдалося оштрафувати Ryanair на 9 млн євро за те, що французькі працівники авіакомпанії працювали довше покладеного за місцевим законодавством часу. Ryanair також прагне не допускати утворення профспілок. У 2015 р. компанія переїхала з Данії в Литву тільки тому, що її датські співробітники захотіли кращих умов праці.

Ryanair також намагається максимально експлуатувати свій флот, скорочуючи час перебування в аеропорту до 25 хвилин. Це зменшує витрати, пов'язані з аеропортовим збором, а також дозволяє проводити більше рейсів одним літаком.

Ryanair економить і на паливі, заправляючи літаки, якраз щоб дістатися до місця призначення.

Були випадки, коли при поганій погоді диспетчери змушені були давати пріоритетну посадку літаків компанії, так як у них закінчувалося пальне. Але які б не були практики Ryanair або інших лоукостів, ціна має значення, і люди готові терпіти дискомфорт за квиток у 20-50 євро.

За даними Airport International Council Europe, завдяки лоукостам пасажиропотік 20 найбільших аеропортів Європи збільшився на 99% за останні десять років. Близько третини пасажирів внутрішньоєвропейських рейсів літають, просто щоб відвідати свої родини. У 1990 р. цей показник становив лише 5% від внутрішньоєвропейського пасажиропотоку. Тривалий час національні перевізники не могли конкурувати з лоукостами на внутрішньому ринку. Тепер вони сподіваються, що Brexit видозмінить існуючі ринкові умови і лоукостам доведеться підвищувати ціни на квитки, щоб зберігати звичний для них рівень прибутку.

Нові маршрути

Лоукости тим і гарні, що це досить гнучкі компанії, які вміють швидко пристосовуватися до нових умов. Більш того, забезпечивши за собою домінування на європейському ринку, вони взялися за завоювання авіапростору США. На цьому тижні українська лоукост Wow Air починає польоти за маршрутом Рейк'явік–Чикаго. У березні норвезький лоукост Norwegian Air запустив маршрут Лондон–Чикаго. Ціна трансатлантичного перельоту складає усього $450. Норвежці мають намір збільшувати кількість перельотів по мірі поповнення їх авіапарку вже замовленими лайнери Boeing 787. З вересня готуються рейси в Денвер, Сіетл і Сінгапур.

Американські національні авіакомпанії оперативно відреагували на вторгнення на свою територію.

United Airlines знизив вартість квитка з Чикаго в Лондон з $1 тис. до $618, як тільки норвежці зробили свій перший трансатлантичний рейс.
Американські експерти вважають, що європейським лоукостам не вдасться отримувати прибуток на трансатлантичних перельотах. "Якщо низька ціна квитка ще може компенсувати незручності двох-тригодинного перельоту, то навряд чи хтось захоче сидіти у вузькому кріслі, підібгавши ноги, без їжі сім-вісім годин", — упевнений аналітик американського спеціалізованого видання Airline Weekly Сет Каплан.

У тих же Norwegians є своя відповідь на сумніви американців. В цьому році вони запустили нову програму лояльності, яка дає можливість постійним клієнтам літати і зовсім безкоштовно, якщо вони скористаються послугами компанії певну кількість разів. Безкоштовні перельоти включають в себе і рейси на великі відстані.

    Реклама на dsnews.ua