• USD 28.4
  • EUR 33.5
  • GBP 36.6
Спецпроєкти

Bloomberg: Євросоюз переходить до протекціонізму

ЄС піде на жорсткі заходи, що обмежують доступ до європейського ринку конкурентам не з ЄС, які отримують державні субсидії

прапори Євросоюзу
прапори Євросоюзу / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Шеф бюро агентства Bloomberg в Брюсселі Нікос Хрізолорас, ознайомившись з проєктом комюніке майбутнього саміту ЄС, дійшов висновку, що його економіка стане більш протекціоністської.

Величезні, архаїчні, з великою кількістю дипломатичних жаргонізмів комюніке, які публікуються під час марафонських самітів Європейського Союзу в Брюсселі, читати нелегко, звичайно. Навмисно чи ні, але ця проза являє собою свого роду паркан, за яким приховано те, чим зайняті лідери третьої за величиною економіки світу. Інвестори і прості люди часто їх ігнорують. А не варто було б.

Дискусія, яка відбудеться під час саміту наступного тижня, частково буде присвячена промисловій політиці ЄС. І проєкт спільної заяви дає можливість визначити напрямок розвитку подій на найближчі роки. Центральні теми — це "автономія" і "суверенітет". Ці два терміни в тексті повторюються постійно.

Відповідно до проєктів комюніке, з якими ознайомилося Bloomberg, лідери визначать ключовою метою ЄС "стратегічну автономію". Однак, як це відіб'ється на торговельній політиці?

Вони пообіцяють репатріювати виробництво певних товарів, таких як: медичне обладнання, мікропроцесори і захищені телекомунікаційні мережі, а також здійснювати контроль над ключовими технологіями, включаючи мікроелектроніку; з використанням, при необхідності, "коштів ЄС і національних фондів". Вони запропонують законодавчі заходи для скорочення "стратегічної залежності" в "чутливих промислових екосистемах", наприклад в системі охорони здоров'я.

Завдяки "оновленому" законодавству ЄС про держдопомогу будуть ослаблені діючі обмеження на державні субсидії. При цьому ЄС піде на жорсткі заходи, що обмежують доступ до європейського ринку конкурентам не з ЄС, які також отримують державні субсидії.

Згадки про державну підтримку місцевих компаній і гранично чітка обіцянка знизити залежність від інших країн дає зрозуміти, що для блоку, який пишається тим, що є самим затятим прихильником принципу невтручання в міжнародну торгівлю, маятник вже хитнувся в іншому напрямку.

Реклама на dsnews.ua

Комюніке саміту задають політичний вектор нормотворчій машині ЄС. Тому чекайте в найближчі місяці прийняття законів — від мит на імпорт для країн, які не є членами ЄС, що забруднюють екосистеми, до повернення до оподаткування американських технологічних гігантів. Державне ж фінансування європейських гігантів з метою "подолання проблем на ринку і запуску революційних інновацій" буде здійснюватися через фонд відновлення, який буде наповнюватися усіма країнами ЄС .

Ще кілька місяців тому президент Франції Емманюель Макрон міг легко забракувати всі ці пропозиції як непотрібні, які не дуже активно підтримує Німеччина. Однак після саміту, який відбудеться 1-2 жовтня, без сумнівів, все 27 країн-членів їх підтримають. Так, будуть суперечки щодо окремих моментів, але вектор вимальовується гранично чітко — сьогодні створюється більш протекціоністський і впевнений в собі ЄС.

    Реклама на dsnews.ua