• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Бунт на кораблі НАК. Чому Вітренко вирішив зливати Коболєва

Те, що відбувається зараз у топ-менеджменті "Нафтогазу України", виглядає як спроба "посунути" головну "зірку" компанії, Андрія Коболєва. Він вже почав проявляти політичні амбіції, вплутавшись у відкрите протистояння з главою Кабміну. Антитезою Коболєва стає Юрій Вітренко
Фото: Складні питання в енергетиці / facebook.com
Фото: Складні питання в енергетиці / facebook.com
Реклама на dsnews.ua

Хто у кого вкрав газ?

Виконавчий директор НАК Юрій Вітренко підозрює наявність корупційних схем в деяких випадках продажу газу з газових сховищ в IV кварталі 2018 р. Про це стало відомо громадськості з опублікованих ЗМІ службових записок топ-менеджера, адресованих службі комплаєнса і наглядовій раді "Нафтогазу". На думку Вітренко, суть корупційної схеми - в тому, що нещодавно призначений керівником газового напрямки НАК Андрій Фаворов може бути причетний (не без вигоди для себе) до продажу "нафтогазівського" газу з підземних сховищ за заниженими цінами компанії "ЕРУ Трейдинг", якій сам же Фаворов раніше і керував. Як вважає Вітренко, вона могла заробити на цих операціях $2,2 млн. І хоча в службі комплаєнса "Нафтогаз" овтетили, що конфлікт інтересів Фаворова було врегульовано ще 11 лютого 2019 р., Вітренко на цьому не зупинився. За його словами, продавати газ за заниженими цінами тим, хто буде тримати його в ПСГ, не мало економічного сенсу.

У свою чергу, "ЕРУ Трейдинг" заявила, що вважає ринкову ціну природного газу при його купівлі у НАК в IV кварталі 2018 р, додавши, що "Нафтогаз" тоді продавав блакитне паливо дев'яти українським компаніям. З цим твердженням погодився і голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

Передісторія конфлікту

13 листопада 2018 р. Юрій Вітренко був переведений з посади головного виконавчого директора НАК "Нафтогаз України" на посаду простого виконавчого директора. За повідомленням прес-служби Наку, Вітренко на посаді виконавчого директора повинен був зосередитися на арбітражному процесі з російським "Газпромом". Його завдання - забезпечити примусове виконання рішення по транзитному справі і вести переговори про укладення нового транзитного контракту.

Ще однією сферою відповідальності Юрія Вітренко стала координація проекту по вирішенню проблеми сталого розвитку нафтовидобувної компанії "Укрнафта" та підрозділи маркетингових досліджень і аналізу "Нафтогазу".

Однак це було якщо не "почесне заслання", то дуже близько до того. Оскільки менеджера фактично усунули від управління основними газовими потоками. В тому числі на новій посаді Юрій Вітренко перестав займатися імпортом газу з Європи і стратегією розвитку компанії.

Реклама на dsnews.ua

Нагадаємо, що до того Вітренко обіймав посади головного радника голови правління НАК "Нафтогаз України", директора з розвитку бізнесу "Нафтогазу", головного комерційного директора групи "Нафтогаз України".

Втім, головний герой сприйняв зміни у своїй долі на перший погляд спокійно: на своїй сторінці у Facebook висловив подяку за спільну роботу своєї команди, яка займається імпортом газу, а також команді, яка займається стратегією "Нафтогазу", радників і партнерів.

Вже 27 листопада 2018 р. стало відомо, що керівником інтегрованого газового бізнесу НАК "Нафтогаз України" буде призначений Андрій Фаворов. До недавнього часу він був директором і керуючим партнером компанії "Енергетичні ресурси України" (ЕРУ). Щоб уникнути конфлікту інтересів при переході в НАК Фаворов продав свою частку в компанії ЕРУ іншим партнерам і склав з себе повноваження по управлінню підприємством.

Раніше, з вересня 2010 р. до липня 2014-го, Фаворов обіймав посаду комерційного директора енергохолдингу ДТЕК (Київ), з травня 2009 р. по липень 2010-го - директора з розвитку бізнесу в компанії ContourGlobal (Київ), до цього він також працював на керівних позиціях в AES Corporation.

Тепер у "Нафтогазі" Андрій Фаворов почав курирувати питання видобутку газу, оптової торгівлі та роздрібного продажу газу. Тобто, по суті, виконувати ті функції, які раніше були покладені на Юрія Вітренко. Нескладно припустити, що відлучений від важелів газового впливу менеджер затаїв образу, нехай спочатку й не показав.

Відомо, наприклад, що Юрій Вітренко вважає саме себе, а зовсім не Андрія Коболєва, справжнім переможцем "Газпрому" в епічній "Битві при Стокгольмському арбітражі". Дійшло до того, що один з провідних бізнес-ресурсів України підготував спецпроект під назвою "#СТОКГОЛЬМА "Нафтогаз" проти "Газпрому" Персональна історія Юрія Вітренко про велику перемогу України".

Але якщо копнути глибше в минуле, то виявиться, що Юрій Вітренко з 2002 р. приходив в "Нафтогаз", то йшов, а потім знову повертався. У 2002 році 26-річний Вітренко відразу став помічником заступника голови правління Олександра Ковалка. Його друг 24-річний Андрій Коболєв задовольнявся меншим - кріслом головного спеціаліста департаменту корпоративних фінансів та цінової політики.

Вітренко НАК займався фінансовими питаннями: прораховував ціни на газ і реверси, укладав контракти, брав кредити. І далі, всі наступні роки, Вітренко на одну-дві сходинки випереджав Коболєва в ієрархії НАК. У 2014 р. саме Юрію Вітренко було доручено займатися диверсифікацією імпорту газу - головним на той момент питанням для НАК. Однак очолив цю структуру саме Коболєв.

Юрій Вітренко і його амбіції

Головне і, по суті, єдине пояснення того, що відбувається: Юрій Вітренко незадоволений сьогоднішнім розподілом ролей у топ-менеджменті НАК "Нафтогаз" і своєї (спрощеною) сферою повноважень. Питання в тому, як далеко простягаються амбіції виконавчого директора НАК.

За однією версією, завдання Вітренко - повернути собі управління газовими потоками в країні. У цьому ключі його дії цілком логічні: він компрометує Андрія Фаворова, звинувативши його в корупції, а також показує Коболєва, що має в загашнику достатньо інформації, яку при бажанні можна тлумачити як дискредитує - якого з керівництва НАК.

За іншою версією - Юрій Вітренко сам не проти стати біля керма НАК "Нафтогаз України". Тобто стати альтернативою Коболєва в ситуації конфлікту між, з одного боку, наглядовою радою НАК і топ-менеджментом, з іншого - урядом. Швидше за все, Вітренко розцінив ситуацію як сигнал, що пора "піднімати бунт на кораблі".

Нагадаємо, що на початку березня уряд України прийняв рішення про проведення конкурсу на посаду глави "Нафтогазу". Прем'єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні Кабміну повідомив: "22 березня закінчується контракт голови правління НАК "Нафтогаз України"... Ми сьогодні приймаємо рішення про те, щоб з 23 березня оголосити публічний та відкритий конкурс на посаду голови правління "Нафтогазу". Також звернемося до наглядовій раді з точки зору пропозицій про умови нового контракту нового голови, який буде обраний у відповідності з відритими процедурами".
У відповідь Андрій Коболєв, керує "Нафтогазом" з 25 березня 2014 р., заявив, що уряд не має повноважень визначати умови контрактів з правлінням "Нафтогазу", це юрисдикція наглядової ради НАК.

Сам Юрій Вітренко, втім, категорично заперечує плани "підсидіти" Коболєва. У листуванні на своїй сторінці в Facebook він каже: "Я не критикував Фаворова. Я не планую очолити "Нафтогаз". І тут краще не мою логіку аналізувати, а логіку людей, які хочуть звільнити [з посади] Коболєва, до яких я точно не належу".

Однак наші експерти вважають, що такі заяви - не більше ніж димова завіса".

"Не знаю причин, які спонукали Вітренко зробити заяву про корупційні схеми в НАК. Але з такими ж звинуваченнями можна сміливо виступити по відношенню до будь-якого державному підприємству. Держава не допускає приватизацію своїх підприємств, багатьом з них забезпечує і гарантує монопольне становище на ринку саме для того, щоб у чиновників (державних службовців) була можливість займатися на цих підприємствах саме тим, про що говорить Вітренко, - сказав у коментарі для "ДС" директор Інституту вільної економіки Михайло Чернишов. - Але тут важливо розуміти, що метою Вітренко (як і будь-якого іншого чиновника на його місці) є не ліквідація розкритих їм проблем, а бажання керувати цими проблемами і мати можливість спрямовувати їх у потрібне йому або його партнерам русло. Або, навпаки, не втратити таку можливість, якщо зараз вона вже існує. Не хочу, щоб мої слова сприйняли критику саме Вітренко. Як я вже сказав, конкретне прізвище тут ні при чому. Поки існує це держпідприємство і його монопольне становище, ці проблеми будуть завжди. Будуть змінюватися тільки прізвища, які отримують прибуток із існування цих проблем".

Цілком може так статися, що у Юрія Вітренко і не було чіткого плану дій. Він просто створив собі "віяло варіантів": розуміючи, що такі міжусобиці похитнути позиції Коболєва ще більше, менеджер тепер дивиться, що саме у нього вийде. То очолити відразу "Нафтогаз", то одну зі структур, які з'являться після анбандлинга, то просто повернути контроль над газовими потоками, відправивши Фаворова туди, звідки той вийшов.

    Реклама на dsnews.ua