• USD 28.1
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Хакери, фантоми і ключові копірайтери. Чому при Зеленському розцвіло рейдерство

За 10 місяців 2020 р. кількість кримінальних справ, відкритих у зв'язку з рейдерським захопленням власності, зрівнялася з показником за весь минулий рік. І це при тому, що влада винесла на прапор війну з рейдерством. То що ж пішло не так?

Акція "Стоп рейдерам"
Акція "Стоп рейдерам"
Реклама на dsnews.ua

Рейдерське захоплення-2020

Кількість рейдерських захоплень власності в Україні, незважаючи на всі обіцянки нової влади викорінити це зло, тільки зростає. За даними платформи для роботи з відкритими даними Opendatabot, за підсумками 10 місяців поточного року кількість кримінальних справ, порушених у зв'язку з рейдерськими захопленнями власності, становить 751 і вже зрівнялася з показником за весь минулий рік — 766 кримінальних справ. Якщо темпи відкриття справ по рейдерству не зменшаться, цього року Україну очікує 20%-ний приріст криміналу в сфері незаконного захоплення власності в порівнянні з минулим роком.

Збільшення кількості випадків рейдерства в Україні підтверджують і юристи, яким доводиться на практиці захищати бізнес від незаконних посягань. За словами молодшого партнера юридичної компанії Legal House Анатолія Кисельова, статистика Opendatabot тільки підтверджує те, з чим професіоналам доводиться боротися кожного дня. "Рейдерські схеми нікуди не поділися і законодавчі обмеження, покликані подолати рейдерство, на жаль, виявилися неефективними", — зазначив він.

Закон проти рейдерства

"ДС" вже писала, що 3 жовтня минулого року Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності", який повинен був істотно ускладнити життя рейдерам. Цей закон передбачав два нововведення. Перше — він припинив діяльність у сфері держреєстрації для акредитованих суб'єктів. Фактично тепер право здійснювати держреєстрацію залишилося тільки у нотаріусів, а численні комунальні БТІ і комунальні підприємства, які отримали акредитацію від Мін'юсту на вчинення держреєстрації після реформи законів в 2015 р., цю можливість втратили. Друге — Рада посилила покарання за порушення термінів проведення держреєстрації юросіб та фізосіб-підприємців, за вимагання не передбачених законом документів для держреєстрації, а також за порушення порядку держреєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Адвокат, керуючий партнер адвокатського об'єднання "Архітектор права2 Олександр Собкович пояснив "ДС", що цей закон дійсно скасував масові "приватні реєстраційні інкубатори" (як правило, це були комунальні підприємства та їх філії), збільшив штраф за порушення законодавства в сфері реєстраційних дій, а договори про відчуження корпоративних прав почали підлягати обов'язковому нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Але чому ж статистика все одно говорить про збільшення випадків рейдерства?

Реклама на dsnews.ua

За словами Олександра Собковича, причина в тому, що проблема рейдерства виявилася за рамками регулювання згаданого закону. З огляду на глобальну діджиталізацію всі дані про об'єкти корпоративних прав та нерухомості зберігаються і обробляються в електронному вигляді. Тому, з одного боку, це дає можливість перевірити власника конкретного активу в будь-який момент, але з іншого — дає рейдерам можливість змінити інформацію в електронному реєстрі. "Схеми насправді не нові, а вдосконалені старі", — пояснив адвокат.

Схеми рейдерських захоплень

Олександр Собкович навів основні схеми рейдерського захоплення, що залишилися. Перша — хакерська, коли рейдери використовують механізм несанкціонованого доступу до автоматизованої системи, де обробляється інформація про активи. "В один момент в реєстрі найменування одного власника змінюється на іншого. І не важливо, є там арешти чи ні. Далі вирішити проблему можна тільки через суд", — пояснив він.

Друга схема — ключові копірайтери, коли для доступу до реєстру використовується копія електронного ключа, який знаходиться у нотаріуса. При цьому сам нотаріус може і не знати, що рейдери використовували його ключ, аж до приходу правоохоронних органів або блокування такого ключа Міністерством юстиції. А рейдери з допомогою судів утримують незаконну реєстрацію до моменту, поки активи не будуть виведені з підприємства.

І третя схема — фантоми: використання ключів нотаріусів, яких неможливо знайти і покарати. Ця схема аналогічна вказаній вище, але тут йдеться про неіснуючих осіб, до яких правоохоронці навіть добратися не зможуть.

Але є й інші думки. За словами Анатолія Кисельова, відповідь на питання, чому рейдерство не знизилося, а, навпаки, збільшилося, криється у слабкій роботі правоохоронної і судової систем, відсутності механізмів швидкого реагування на незаконне захоплення власності, у складності доведення причетності реєстраторів до рейдерських захоплень. "У нас немає жодного обвинувального вироку реєстратору, який був причетний до рейдерського захоплення", — зазначив він.

Юрист розповів, що схеми рейдерства залишилися старими — банальна підробка документів, підкуп реєстраторів, маніпуляції з реєстром, маніпуляції з протоколом загальних зборів компанії (проведення зборів без фізичної присутності учасників на них).

Мін'юст і рейдерство

Однак правоохоронні органи — не єдина інстанція, яка бореться з незаконним захопленням власності в Україні. При Міністерстві юстиції в грудні минулого року був створений Офіс з протидії рейдерству, який розглядає скарги на незаконну перереєстрацію власності і в разі необхідності скасовує таку реєстрацію. За девʼять місяців цього року Офіс отримав 3,1 тис. скарг, з яких 2,5 тис. стосувалися порушень, пов'язаних з реєстрацією нерухомості, і 618 — щодо порушень при перереєстрації бізнесу.

Однак Анатолій Кисельов зазначив, що Офіс з протидії рейдерству, на жаль, не справляється з кількістю заявок від потерпілих, тому оперативний розгляд скарг від цього страждає. "При рейдерському захопленні швидкість реагування — ключовий фактор, а з урахуванням COVID-обмежень суди не встигають фізично обробляти клопотання про арешт корпоративних прав і майна підприємств, що тільки грає на руку рейдерам", — пояснив він.

Однак цілком можливо, що Мін'юст займатиметься проблемою боротьби з рейдерством недовго — Кабінет Міністрів подав у Раду законопроєкт №4338, згідно з яким це відомство з 1 січня 2021 р. буде позбавлене повноважень скасовувати реєстраційні дії, виконані з порушеннями. Скасувати незаконну перереєстрацію бізнесу або власності можна буде виключно через суд.

А з огляду на завантаженість судів забезпечити оперативний розгляд скарг бізнесу і громадян, які постраждали від рейдерів, буде складно. Якщо взагалі можливо. Тому трохи більше ніж через рік ми можемо побачити черговий виток збільшення кількості рейдерських захоплень в країні.

    Реклама на dsnews.ua