• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Що Гройсман приготував українцям у бюджеті-2018

Уряд подав проект бюджету на наступний рік
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Варто зазначити, що Кабмін бачить майбутній рік у досить таки райдужним: економіка повинна зростати, відповідно, можна збільшити витрати на соціальну політику. Уряд планує, що ВВП України в наступному році зросте на 3%, при тому, що в цьому році очікуваний приріст складе 1,8%. Завдання це, м'яко кажучи, непроста, фактично економіці потрібно вдвічі збільшити темп зростання.

"Ми вважаємо, що можемо перевершити цей показник, якщо будемо інвестувати і якщо будемо проводити системні реформи, які заплановані на вересень, жовтень і листопад 2017 року", - сказав прем'єр.

Великі надії покладено і на співпрацю з НБУ. Планується, що спільними зусиллями вдасться удвічі скоротити інфляцію, але зростання ВВП при цьому не тільки не сповільнитися, але навіть прискориться. Зокрема, в наступному році уряд планує стримати інфляцію на рівні 7%, тоді як за підсумками цього року вона очікується на рівні 11,2%, а в минулому - була на рівні 12,4%.

На такому тлі поставлена ще одне непросте завдання - знизити бюджетний дефіцит. Формально, український уряд і так демонструє дуже непогані показники, утримуючи дефіцит нижче 3%, а це вже рівень країн ЄС. Хоча, там це максимальна планка. Так от, наступного року уряд планує скоротити дефіцит бюджету до 2,4% ВВП у порівнянні з 2,7% в цьому році (у 2016 році дефіцит бюджету становив 2,9%).

Доходи зведеного бюджету зростуть на 15% і вперше перевищать 1 трлн. гривень, при цьому в наступному році не очікується зростання податків - доходи бюджету збільшаться за рахунок зростання економіки.

Соціальна політика, свята для будь-якого українського уряду тема, і на тлі оптимістичних макроекономічних прогнозів уряд планує, що в наступному році вдасться утримати динаміку зростання соціальних стандартів, щоб вона обганяла рівень інфляції, яка, як відомо, при високому її рівні може "з'їсти" частина доходів населення. Зокрема, якщо за 2016 рік мінімальна зарплата зросла на 16% при інфляції 12,4%, в цьому році мінімальна зарплата збільшилася вдвічі при інфляції 11,2%, то в наступному році Кабмін планує збільшити рівень мінімальної зарплати до 3723 гривень, тобто - на 16,3% при тому, що інфляція запланована на рівні 7%.

Збільшення доходів бюджету дозволить уряду більше коштів спрямувати на допомогу тим, хто її потребує, а треба розуміти що потребують в Україні багато. І якщо в поточному році видатки держбюджету на соціальну допомогу населенню склали 117,6 млрд гривень, то в наступному вони заплановані на рівні 122,7 млрд. гривень. При цьому на адресні субсидії населенню на оплату житлово-комунальних послуг планується направити понад 55 млрд гривень, а пільги на оплату послуг ЖКГ, які будуть надаватися місцевими властями, складуть 7 млрд. гривень. Також на суму майже 58 млрд гривень планується надати з державного бюджету до місцевих бюджетів субвенцій на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, а також державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами І або ІІ групи. На 2,7 млрд гривень планується надати допомогу на придбання пічного палива.

Реклама на dsnews.ua

Але крім підвищення соціальних стандартів, уряд планує сконцентруватися на фінансуванні та інших пріоритетів: оборони, соціального захисту військових, розвитку і ремонт дорожньої інфраструктури, підвищення енергоефективності та допомоги агропромисловому комплексу, який є однією з ключових галузей української економіки.

Зокрема, витрати на оборону в наступному році, за розрахунками Кабінету міністрів, необхідно підвищити до 156,5 млрд гривень ( у цьому році - 122,1 млрд гривень, у 2016 році - 100,5 млрд гривень). На забезпечення діяльності Збройних сил України та підготовку військ планується виділити 55,9 млрд гривень, що на 6,9 млрд гривень вища, ніж у поточному році, а витрати на розвиток, закупівлю і модернізацію військової техніки планується збільшити на 10,9 млрд гривень. Витрати на лікування та реабілітацію військовослужбовців планується збільшити на 252 млн гривень порівняно з рівнем цього року.

Ще одним пріоритетом буде поліпшення дорожньої інфраструктури, тому витрати у цій сходинці бюджету також збільшаться до 42,8 млрд гривень порівняно з 30 млрд гривень в цьому році. В наступному році масштабний ремонт доріг буде продовжений, тому безпосередньо державний дорожній фонд планується наповнити 32,6 млрд гривень, і ця сума може бути збільшена за умови, що Митна служба перевиконає план по збору платежів - в цьому випадку суми перевиконання плану підуть на ремонт доріг. Також на ремонт доріг планується залучити близько 5,4 млрд гривень від міжнародних донорів.

Проект бюджету на наступний рік передбачає суттєве збільшення видатків на підвищення енергоефективності та енергозбереження. Зокрема, за першою статті витрати зростуть удвічі порівняно з рівнем цього року - до 800 млн гривень. Фонд енергоефективності планується наповнити 1,6 млрд гривень, половина з яких, як очікується, буде надана міжнародними донорами.

Кошти фонду підуть, зокрема, і на надання "теплих" кредитів (400 млн гривень).

Допомога сільському господарству, яке є одним з локомотивів української економіки, у наступному році планується зберегти приблизно на рівні цього року. Бюджетна підтримка АПК запланована в обсязі 7,3 млрд. гривень, з яких понад 1 млрд гривень піде на розвиток фермерських господарств, 4 млрд гривень - на надання бюджетних дотацій, майже 1 млрд гривень - на здешевлення сільськогосподарської техніки українського виробництва і 0,4 млрд гривень - на здешевлення кредитів і страхових платежів для аграріїв.

У наступному році уряд планує продовжити підтримку процесу децентралізації. Тому в проект бюджету-2018 на держпідтримку програм регіонального розвитку планується спрямувати 10 млрд гривень. Децентралізація вже показала свою ефективність. Очікується, що в наступному році місцеві бюджети отримають ще більше коштів для вирішення нагальних для них проблем. Зокрема, планується, що доходи місцевих бюджетів в наступному році зростуть на 36% до 250 млрд гривень, а ресурси місцевих бюджетів збільшаться більш ніж на третину, аж до півмільярда гривень.

Суттєве збільшення фінансування очікує сферу освіти. Зокрема, видатки на освіту зростуть з 184 млрд гривень в цьому році до 219 млрд гривень в 2018 році. При цьому на чверть зростуть заробітні плати вчителям, 1 млрд гривень планується направити на модернізацію початкової школи, понад 500 млн гривень - на підвищення кваліфікації вчителів початкових шкіл, майже 400 млн гривень - на підручники для учнів 1-го класу та понад 500 млн гривень - на інклюзивну освіту.

Фінансування сфери охорони здоров'я у майбутньому році планується збільшити на 16% - до 112,9 млрд гривень. З цієї суми 14,3 млрд гривень буде витрачено на фінансування первинної медичної допомоги, майже 6 млрд гривень - на державну закупівлю ліків, 1 млрд гривень - на реимбурсацию і компенсацію вартості лікарських засобів для населення, без малого 400 млн гривень - на лікування українців за кордоном, 150 млн гривень - на закупівлю ангіографічного обладнання, 112 млн гривень - на реалізацію пілотного проекту з трансплантації органів, 51,4 млн гривень - на фінансування вторинної, третинної та екстреної медичної допомоги.

Видатки на культуру наступного року уряд планував збільшити на чверть - до 4,4 млрд гривень, з яких майже півмільярда гривень буде направлено на розвиток українського кіно. Майже на третину буде збільшено фінансування науки - до 8,2 млрд гривень.

    Реклама на dsnews.ua