• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Касовим апаратом по мізках. Як податки для ФОПів розкололи "слуг народу" в парламенті

Верховна Рада в минулому році зобов'язала підприємців до початку 2021 р. обзавестися касовими апаратами. Тепер пообіцяла відсунути терміни на рік. Але потім передумала

Введення касових апаратів для ФОПів відстрочили
Введення касових апаратів для ФОПів відстрочили / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Кажуть, що гірше смертної кари може бути тільки очікування цієї самої кари. Схоже, що "Слуги народу" вирішили застосувати цю тезу до підприємців — якщо не страчувати їх, то вже вдосталь помучити.

3 листопада спікер Верховної Ради Дмитро Разумков оголосив, що в надрах парламенту готується законопроєкт, який передбачає перенесення термінів введення норм про обов'язкове використання касових апаратів підприємцями, які працюють на спрощеній системі оподаткування, на рік — до 1 січня 2022 р.

Нагадаємо, що закони, які фіскалізували діяльність малого та середнього бізнесу, були прийняті тільки в минулому році. Вони, зокрема, передбачали обов'язкове застосування касових апаратів бізнесом, який займається певними видами діяльності і належить до ІІ-IV груп фізосіб-підприємців, вже з 1 січня 2021 р., а з 1 квітня 2021 р. касові апарати повинні були застосовувати всі платники єдиного податку ІІ-IV груп.

Ухвалення законопроєктів супроводжувала потужна піар-кампанія, в ході якої прихильники впровадження касових апаратів переконували громадськість, що це дозволить створити справедливі і конкурентні умови для всього бізнесу — мовляв, оскільки поки багатьом ФОПам дозволено працювати без чеків, то вони можуть і занижувати податки, і їм легше торгувати контрабандним товаром.

Ще один аргумент — турбота про покупців, яким за допомогою фіскального чека буде легше відстоювати свої права. Ну і ще — РРО допоможуть наповнити бюджет за рахунок податків. На чолі армії заклинателів на користь РРО був голова податкового комітету Ради Данило Гетманцев, який невтомно повторював, що це важливо як для самих підприємців, так і для країни в цілому.

І ще в жовтні цього року влада демонструвала впевненість, що зі шляху фіскалізації бізнесу вона не зверне. "Це шлях виведення економіки в білу. Це шлях протидії контрабандистам і тіньовикам, які виводять людей на вулиці, оплачуючи акції протесту. Це єдиний шлях зробити правила гри цивілізованими, захистити споживачів і білий бізнес. У нас сотні листів від компаній, які вітають фіскалізацію. Навіть ФОПи, які обурюються і не хочуть приймати нововведення, через рік зрозуміють, наскільки це рішення було на їх користь і на підтримку їх бізнесу. Переконаний, що в битві з тінню має об'єднатися все суспільство", — заявляв головний ідеолог фіскалізації Данило Гетманцев.

Однак потім суворе серце здригнулося, і він запропонував послабити тиск на малий і середній бізнес, дозволивши не використовувати касові апарати в тих видах діяльності, які "не цікаві державі для контролю". Пропонувалося ощасливити послабленням контролю репетиторів, гувернерів, дресирувальників тварин, фотографів, дизайнерів і реставраторів, а також підприємців, які продають певні види товарів.

Реклама на dsnews.ua

А вже менш ніж через місяць риторика правлячої партії взагалі змінилася на 180 градусів. На наступний день після своєї заяви про перенесення запровадження касових апаратів спікер Дмитро Разумков, а також голова фракції "слуг" Давид Арахамія і депутати від "Батьківщини", ОПЗЖ і "Європейської солідарності" подали в Раду готовий до прийняття документ.

Цей законопроєкт №4313 передбачає, що для підприємців, які повинні почати використання касових апаратів з 1 січня наступного року, термін переноситься на 1 січня 2022 р., а для тих, хто з 1 квітня 2021 р., — на 1 квітня 2022 р. Також до 1 січня 2022 р. пропонується перенести впровадження "кешбеку", коли покупець зможе повернути частину грошей за товари, якщо підприємець продав його без фіскального чека.

Аргументація цього разу така: потрібно підтримати малий і середній бізнес в період пандемії ковіда. "Україна, як і весь світ, зіткнулася з пандемією коронавірусної хвороби і з економічною рецесією економіки, яка досить негативно вплинула на життя людей і завдала великої шкоди національній промисловості і економіці в цілому", — говорять про свою позицію автори законопроєкту в пояснювальній записці.

Що ж змінилося буквально за місяць, що влада вирішила відіграти назад і послабити хомут на шиї підприємців? Ковід посилився до неможливості? Ні, зростання захворюваності в межах очікуваного. Швидше за все, це бажання зіграти на популізмі — адже акції протесту проти введення РРО не вщухають, а підприємці сподіваються на скасування фіскалізації. Як тут не скористатися ситуацією і не показати, що в рядах "слуг" є і хороші люди.

Ось тільки підприємців "ковбасить" від постійно мінливої політики правлячої партії та законодавчого органу країни. Запроваджуватимуть РРО чи ні? Не зрозуміло. Адже внесений у Раду законопроєкт, який, як заявила Юлія Тимошенко, напередодні домовилися підтримати всі фракції, провалився — він отримав лише 212 голосів депутатів, при цьому "слуги" дали всього лише 107 голосів при загальній чисельності фракції 246 осіб.

Тепер проєкт відправлений на доопрацювання, і незрозуміло, повернеться він знову в зал чи ні. Але підприємці будуть "чекати, сподіватися і вірити". Ця ситуація чимось нагадала вираз часів СРСР "коливатися разом з лінією партії" — коли громадяни повинні підлаштовувати своє життя під чергову зміну маразматичного курсу КПРС.

    Реклама на dsnews.ua