• USD 39.8
  • EUR 43.3
  • GBP 50.6
Спецпроєкти

Непатріотична пропозиція Гонтарєвої. Чи доведеться Україні негайно повернути МВФ $2,1 млрд

Якщо Міжнародний валютний фонд (МВФ) буде незадоволений діями держави-одержувача допомоги, він може призупинити нові транші, проте не стане зараз же вимагати назад щойно наданий кредит

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Колишня глава Національного банку України Валерія Гонтарєва закликала МВФ вимагати від України повернути щойно надану фінансову допомогу. З контексту інтерв'ю виданню centralbanking.com зрозуміло, що йдеться про нібито невиконання Києвом умов підписаного в червні меморандуму між Україною та МВФ, а значить ставиться під сумнів правильність отримання уже перерахованих нам спецзасобів запозичення на $2,1 млрд.

"Ці транші були виплачені (перераховано один транш, такі повинні бути надані протягом 17 місяців - так, щоб в сумі вийшло $5 млрд, - ред.) у відповідності з угодою про те, що буде забезпечена незалежність центрального банку та економічні реформи. Якщо ці умови не діють, МВФ повинен сказати, що Україна повинна повернути свою допомогу", - порахувала Гонтарєва.

Нагадаємо, що Яків Смолій, колишній заступник Гонтарєвої, керував НБУ протягом трьох останніх років. Мабуть, вона вважає звільнення Смолія "за власним бажанням", але з коментарем про "систематичний політичний тиск" достатньою підставою для того, щоб звинуватити офіційний Київ у підриві незалежності Нацбанку.

Однак заяву Валерії Гонтарєвої можна назвати надмірно емоційною, але ніяк не виваженою, і такою, що ніяк не йде на користь країни.

По-перше, Україна дійсно в меморандумі з МВФ зобов'язалася зберегти незалежність НБУ, однак не Смолія на посаді. У тексті меморандуму прямо сказано, що Україна "повністю залишається відданою забезпечення інституційно сильного і незалежного Національного банку України, що має вирішальне значення для забезпечення макроекономічної і фінансової стабільності". Але сама відставка голови НБУ ще не означає, що Нацбанк уже втратив свою незалежність від виконавчої влади, намірився "друкувати" незабезпечену гривню, а макроекономічна та фінансова стабільність країни вже опинилася під загрозою. МВФ не вимагав збереження на посаді голови НБУ саме Якова Смолія, і не забороняв замінити його іншою людиною. "МВФ виділяє кредити під конкретні програми, а не під конкретних людей. Ніколи в своїй історії МВФ такого не робив", - зазначив експерт в Growford Institute Олексій Кущ.

Він додав, що ніде в світі, крім України, немає схожої з "работоргівлею" ситуації, коли країні обіцяють $1 млрд за зміну генерального прокурора, або коли колишній глава НБУ хоче, щоб МВФ надавав кредити під конкретного голову Нацбанку. "Це тільки в нас дійшли до такого абсурду", - сказав експерт.

За його словами, поки що немає підстав турбуватися про втрату Нацбанком своєї незалежності. "Якщо раптом буде прийнятий якийсь закон, який, на думку МВФ, буде підривати цю незалежність, то тоді МВФ, для якого незалежність НБУ є своєрідною "червоною лінією", може призупинити виділення наступного траншу. А наступний транш кредиту МВФ очікується у вересні цього року. "Я думаю, до вересня стане ясно, наскільки новий глава НБУ буде задовольняти вимогам МВФ. Тому я б остерігся відразу ж після призначення нового глави НБУ давати оцінки - буде з ним МВФ працювати чи ні. МВФ працює не з персоналіями, а з інституціями", - пояснив Олексій Кущ.

Реклама на dsnews.ua

Однак і дострокове повернення Україною вже наданих кредитів буде проблематичним - у МВФ немає такої практики. "ДС" вдалося знайти лише один приклад, коли МВФ зажадав повернення кредиту поза графіком - у 2008 р. Фонд зобов'язав Таджикистан повернути $47 млн рівними платежами протягом шести місяців. Причина - уряд країни обдурив його, завищивши величину золотовалютних резервів. Хоча на те була причина - частина резервів була закладена під кредити, які за посередництва Національного банку Таджикистану залучалися для порятунку сільськогосподарських підприємств, що постраждали від посухи.

Але і після цього інциденту у співпраці МВФ і Таджикистану не була поставлена остаточна і жирна крапка - вже наступного року МВФ відкрив Таджикистану нову трирічну програму, в рамках якої надав пільговий кредит у розмірі понад $160 млн.

Однак $47 млн не йдуть в жодне порівняння з $2,1 млрд, які Україна отримала в останньому транші. Економіст в Ukraine Economic Outlook Григорій Кукурудза зазначив на своїй сторінці у Facebook, що до кінця року валютні виплати України і так складуть $6,6 млрд, причому $4,1 з них - зовнішні. Звичайно, в такому разі можна очікувати "посилення реальних проблем з рефінансуванням виплат до кінця року".

Крім того, зазначив економіст, дивною виглядає позиція Гонтарєвої, яка вважає оптимальними і незалежними кандидатами на посаду глави НБУ тільки колишній своїх підлеглих.

"По-перше, тому що останні чотири голови Національного банку - банкіри, а не макроекономісти. Основні претензії/питання до політики регулятора, які накопичилися з 2014 року, якраз в площині монетарної та курсової політики. Національному банку потрібен сильний монетарист рівня Бернанке (але ні, не одіозні особистості, обговорювані зараз в публічній площині)", - сказав він.

По-друге, вважає Григорій Кукурудза, некоректно створювати "групу недоторканних", а всіх інших - зараховувати до "людей групи Приват".

Таким чином, з якого боку не подивитися на заяви Гонтарєвої - будь то кредитні відносини з МВФ або власне кадрова політика НБУ - виходить негатив для України. Добре, хоч припущення екс-глави НБУ про якнайшвидше відлучення з нашої країни щойно виділених мільярдів відірване від реальності.

    Реклама на dsnews.ua