• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроєкти

Що може дати друге життя «Приозерному»

Житловий комплекс «Приозерний» давно став однією з найбільш безперспективних будівництв в Києві. Відродити надії інвесторів і відновити будівництво об'єкта може лише банкрутство забудовника – компанії «Градострой»
Фото: economics.unian.net
Фото: economics.unian.net
Реклама на dsnews.ua

Для інвесторів вкладення коштів у "Приозерний" обернулося виключно втратою вкладених заощаджень, більш ніж десятирічним періодом очікування завершення так і не закінченого будівництва і переїздів по знімних квартирах. Тепер вони приречені оббивати пороги Київської міськадміністрації і судів з плакатами на захист своїх порушених прав.

Все починалося райдужно і красиво. Компанія "Градострой" почала будівництво житлокомплексу "Приозерний" на Позняках в 2004 р. За планом будівля гармонійно вписувався в навколишній пейзаж з його мальовничим озером Жадарка. "Градострой" обіцяв повністю і вчасно завершити будівництво, надавши людям житло в комплексі в красивому куточку міста. Авторитетні державні структури, серед яких Нацбанк, Київська міськадміністрація, Служба зовнішньої розвідки, Держадміністрація залізничного транспорту та ін придбали в "Приозерне" квартири для своїх співробітників. А головне, житловий комплекс був обраний одним із об'єктів для державної програми "Доступне житло". З державної "кишені" на нього було викладено 60 млн грн.

При такому розкладі здавалося, що об'єкт приречений на успіх. Але вже в 2007 р. з посиланнями на труднощі світової економічної кризи будівництво було заморожено на довгих п'ять років. І відновилося лише в 2012 р. на кілька місяців. З тих пір засновником "Градобуду" Віктором Власовим і його командою, за словами інвесторів, проводиться лише видимість будівельних робіт. Як відзначає один з найбільш активних інвесторів Валентина Гуріна, "Градострой" "будував паркінг замість житлового фонду, виводив гроші на бік, а на папері зазначав неіснуючі обсяги виконаних робіт".

Не маючи можливості завершити будівництво самостійно, Віктор Власов привертає до нього партнерів-інвесторів. Серед них - група компаній "Корд груп", яка інвестувала в житлокомплекс понад $10 млн. В даний час компанія відстоює свої майнові права у судах.

Ситуація з "Градостроем" виглядає катастрофічно. Згідно з даними аудиторів з компанії "Актив-аудит", готували аудиторський звіт ТОВ "Градострой" станом на 30.06.2013 р, ведення бухгалтерського обліку велося з порушеннями законодавства, в результаті чого були істотні розбіжності в даних і цифрах. Відповідальні особи не змогли надати які-небудь документи, що підтверджують вартість майнових прав на суму близько 227 тис. грн. Частину активів "Градобуду" (на суму понад 16 млн. грн) не відповідає визначенню активів і зобов'язань і підлягає виключенню з звітності. Прострочені зобов'язання за одержаними кредитами вже на той момент становили понад 10 млн грн. І, крім того, в обліку підприємства не були відображені істотні судові рішення, які зобов'язали компанії виплатити позивачам 14 млн грн. Як запевняють інвестори, з тих пір ситуація тільки погіршилася.

У такій ситуації, за оцінками фахівців, єдино правильним рішенням повинен стати процес банкрутства "Градобуду". Банкрутство не тільки дозволить взяти під контроль його управління і припинити розкрадання активів, але і подарувати жилкомплексу друге дихання. Завдяки санаційної програми, у прийнятті та реалізації якій візьмуть участь самі інвестори. Втім, про все по порядку.

З початком процедури банкрутства Віктор Власов буде відсторонений від контролю над компанією, і, згідно з процедурою, здійснена ціла система заходів, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника (в нашому випадку - "Градобуду"), а також задоволення вимог кредиторів (у нашому випадку - інвесторів). Згідно із законом про банкрутство, з метою виявлення всіх кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, суддя у підготовчому засіданні виносить ухвалу, якою зобов'язує заявника подати до офіційних друкованих органів у десятиденний строк оголошення про порушення справи про банкрутство. Боржник цього ніяк приховати не може, так що про це дізнається кожен небайдужий інвестор.

Реклама на dsnews.ua

Інвесторам слід знати, що за законодавством, у разі порушення справи про банкрутство, протягом 30 днів з моменту публікації відповідної інформації в офіційних друкованих виданнях слід письмово оформити вимоги до ТОВ "Градострой". Після цього протягом 3 місяців буде сформовано комітет кредиторів. Цей орган юридично стане вищим органом управління ТОВ, і буде займатися реанімацією компанії.

Потім суд призначить керуючого санацією, який зобов'язаний щоквартально звітувати перед комітетом кредиторів. Враховуючи, що в даному випадку всі кредитори кровно зацікавлені в завершенні будівництва, можна не сумніватися, що "Градострой" і житловий комплекс чекає відродження. Адже комітет у таких випадках формується з найбільш активних інвесторів, які мають своє бачення в питанні реанімації будівництва. Що важливо, обрання членів комітету кредиторів проходить на зборах кредиторів, що складається з усіх інвесторів, які заявили свої вимоги до ТОВ "Градострой". Так що з моменту початку роботи комітету, інвестори нарешті відкладуть мітингові мегафони та стануть реальними учасниками процесу по порятунку свого житла.

Звичайно ж, як показує практика, противниками такого ходу справ виступають власники компаній. В даному випадку мова йде про Віктора Власова (який за даними аудиту компанії "Актив-аудит" є власником 100% капіталу ТОВ), який розуміється, що процес банкрутства загрожує йому втратою контролю над компанією. Для збереження позицій власники нерідко використовують міфи про те, що банкрутство означає кінець будівництва і всім сподіванням. І використовують довірливість інвесторів, переконуючи їх виступити проти банкрутства. Так що для інвесторів "Приозерне" протистояння процесу банкрутства "Градобуду" може стати фатальною помилкою, ціною яким буде їх поки ще недобудована нерухомість.

    Реклама на dsnews.ua