• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Да буде світло! А почому? Як довго "Енергоатом" буде давати нам пільгову електрику

Кабінет Міністрів днями продовжив пільговий тариф на електроенергію до 1 травня, фактично вийнявши гроші з кишені "Енергоатому". Але чи довго так триватиме?

Кабмін продовжив пільговий тариф на електроенергію
Кабмін продовжив пільговий тариф на електроенергію / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Тарифи на електроенергію в квітні

Влада погодилася почекати з підвищенням тарифів на електроенергію для населення. На засіданні 24 березня Кабміну вирішив залишити до 1 травня колишній фіксований тариф — 1,68 грн за 1 кВт-год (з ПДВ).

Крім того, був трохи розширений перелік споживачів, які зможуть користуватися електроенергією по цьому фіксованому тарифу. У список щасливчиків потрапили побутові споживачі в гуртожитках, але за умови, що їх витрата електроенергії розраховується за загальним лічильником, а не за індивідуальними. Також тариф в 1,68 грн будуть оплачувати мешканці багатоквартирних будинків за ту електроенергію, яка використовується на технічні цілі — на роботу ліфтів, освітлення прибудинкової території, роботу внутрішньобудинкових котелень. Крім того, він буде поширюватися і на кооперативних споживачів — на дачні, садові, гаражні та будівельні кооперативи. І ще електроенергію по 1,68 грн отримуватимуть юридичні особи, у власності яких знаходяться житлові будинки для біженців із зони бойових дій, а також релігійні організації (але за умови, що електроенергія використовується на побутові потреби).

У підсумку ті споживачі, у яких встановлені двозонні лічильники, в період з 23:00 до 7:00 оплачують електроенергію за половинним тарифом, а ті, у кого тризонні, платять так: з 8:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00 (тобто в період пікового споживання) — 1,5 тарифу, з 23:00 до 7:00 — 0,4 тарифу, а в решту часу — "класичні" 1,68 грн за 1 кВт-год.

Відкладені плани

Наміри підвищити тарифи на електроенергію для населення влада озвучувала вже давно. Останній раз — в грудні минулого року. Але тоді Кабмін обмежився тільки тим, що прибрав для всіх категорій споживачів пільговий тариф в 0,9 грн за перші 100 кВт-год на місяць.

Крім того, за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), був скасований пільговий тариф на електроенергію для тих, хто використовує її для обігріву осель. Раніше в сезонний період з 1 жовтня і по 31 квітня включно побутові споживачі, які користуються електрообігрівом, оплачували струм за ціною 0,9 грн за 1 кВт-год в обсязі споживання до 3 тис. КВт-год на місяць, а все, що вище, — по 1,68 грн.

Реклама на dsnews.ua

Необхідність підвищення тарифу викликана тим, що він навіть не покриває всіх витрат на виробництво електроенергії і її доставку до квартир і будинків українців. Зокрема, в ціні 1,68 грн за 1 кВт-год більше 90% — це оплата витрат на передачу електроенергії магістральними мережами, розподіл по місцевим мережам і на поставку споживачам. І тому безпосередньо компаніям, які виробляють електроенергію, залишається всього лише 15 копійок з кожного кіловата.

Якщо відмінити ПСО (Public Service Obligation, механізм, який забезпечує населення дешевою електроенергією), то електрика подорожчає. Як порахували в Міністерстві енергетики, її ціна без ПСО складе близько 3,3 грн за 1 кВт-год.

За чий же рахунок банкет?

Хто ж несе все те фінансове навантаження, яке дозволить населенню отримувати дешеву електроенергію ще протягом місяця? Відповідь криється в коментарі прем'єр-міністра Дениса Шмигаля до постанови, що продовжує дію пільгового тарифу. "Державна компанія "Енергоатом" продовжує поставляти електроенергію для людей за пільговою ціною", — сказав він в ході засідання Кабміну.

При цьому прем'єр зазначив, що уряд цією постановою (про продовження дії ПСО) "надав НАЕК "Енергоатом" можливість повноцінно працювати на вільному конкурентному ринку, що забезпечить компанію необхідними засобами для проведення ремонтів і виконання програм з модернізації та безпечного функціонування атомних електростанцій".

З цих слів випливає, що у "Енергоатома" в результаті рішення Кабміну має з'явитися більше грошей. Але насправді все складніше.

Йдеться про те, що Кабмін скасував для "Енергоатому" вимогу про граничну ціну на продавану їм електроенергію, рівень якої повинен покривати собівартість її виробництва. Це повинно дозволити НАЕК забезпечити під час дії ПСО продаж електроенергії держпідприємству "Гарантований покупець" в таких обсягах, які необхідні для покриття потреб в електроенергії побутових споживачів.

Але дане рішення Кабміну може призвести до зворотного ефекту — можливо, у "Енергоатома" грошей стане, навпаки, ще менше. І ось чому.

Сьогодні "Енергоатом" електроенергію, яку продає, ділить на дві частини. Перша — адресна продаж держпідприємству "Гарантований покупець" по 0,15 грн за 1 кВт-год. Ця електроенергія потім йде побутовим споживачам, і саме за рахунок її продажу забезпечується тариф в 1,68 грн за 1 кВт-год для населення. Але продаж по 0,15 грн не покриває витрат на виробництво, адже для цього ціна повинна бути 0,35-0,36 грн за 1 кВт-год.

Тому прямі збитки від продажу електроенергії для потреб населення "Енергоатом" повинен компенсувати за рахунок продажу решти електроенергії на ринку і за вищою ціною.

У минулому році для "Енергоатома" було встановлено правило: на ринку він повинен продавати електроенергію за такою ціною, щоб покривати повну собівартість всієї (включаючи і ту, що йде населенню) виробленої електроенергії. Але потім "Енергоатом" домігся пом'якшення цієї вимоги — йому дозволили ціну, яка повинна покривати лише виробничу собівартість. А ось тепер скасовано і вимогу покриття витрат.

На думку незалежного експерта з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольги Кошарної, рішення Кабміну призведе до того, що фінансовий стан "Енергоатому" ще більше погіршиться. Адже тепер у нього більше не буде ніяких нормативних обмежень, які б змушували намагатися продати електроенергію за ціною, яка б забезпечила покриття витрат. Тим більше що НАЕК вже демонструвала, що реалізувати електроенергію ефективно останнім часом вона не вміє. Або — не хоче. Наприклад, дуже показова продаж "Енергоатомом" в грудні минулого року 13 млрд кВт-год на аукціоні для поставки в період з січня по червень цього року. Це дуже великий обсяг, він склав 40% від всього виробництва за I півріччя поточного року. Але цю електроенергію "Енергоатом" продав по 1,16 грн за 1 кВт-год, хоча вже тоді було зрозуміло, що на ринку настає дефіцит електроенергії, і її можна буде продати дорожче. І дійсно, вже в січні ціна електроенергії на ринку "на добу вперед" підвищилася до 1,6-1,65 грн за 1 кВт-год. Крім того, "Енергоатом" оголосив цей аукціон ввечері 18 грудня, в п'ятницю, а провів — вже в понеділок, 21 грудня. Це дуже звузило коло можливих покупців.

А друга причина погіршення фінансового стану "Енергоатому" — що він, як і раніше, залишається донором низьких цін на електроенергію для населення. Продовження ПСО для побутових споживачів — це, по суті, продовження агонії, коли влада ніяк не наважиться підвищити тарифи для населення і продовжує дотувати його за рахунок "Енергоатому". "Ніяк не можна обійтися без підвищення тарифу на електроенергію для населення", — підсумувала вона.

Ілля Муромець на роздоріжжі

З огляду на те, що минулий рік "Енергоатом" закінчив зі збитками в 4,8 млрд грн, а борги за відпущену їм електроенергію склали 12,4 млрд грн, незабаром питання про необхідність підняття ціни для населення стане ще гостріше. І чергове загострення питання доведеться на переддень травневих свят — адже термін дії ПСО закінчується до 1 травня.

І тоді у уряду буде кілька варіантів дій. Перший: підвищити тарифи на електроенергію плавно. Наприклад, залишити перші 100 кВт-год по 1,68 грн, а на інші — збільшити розцінки, наприклад, до 3,3 грн за кВт-год (в ЗМІ згадувалися також пільгові "планки" в 300 і 500 кВт-год). Другий — підвищити тариф до ринкового на всю споживану електроенергію, а бідним верствам населення видавати субсидії. І третій — не робити нічого, залишивши тариф для побутових споживачів на колишньому рівні, ще більше заганяючи "Енергоатом" в борги.

    Реклама на dsnews.ua