• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

"Нафтогаз" у збитках. Що сталося з "куркою, яка несе золоті яйця", під керівництвом Коболєва

Мінфін спрогнозував збитки "Нафтогазу України" в найближчі чотири роки в 21 млрд грн

Андрій Коболєв
Андрій Коболєв / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Невтішний прогноз

Міністерство фінансів прогнозує, що в поточному і в наступні три роки НАК "Нафтогаз України", яка за останні роки показувала значний прибуток і була одним з основних донорів бюджету, нестиме збитки. Такий прогноз міститься у звіті Мінфіну "Інформація про фіскальні ризики і їхній потенційний вплив на державний бюджет в 2021 році".

Згідно з прогнозом Мінфіну за чотири роки збитки "Нафтогазу" становитимуть у сумі 21 млрд грн: цього року збиток становитиме 4,2 млрд грн, в 2021 р. — 7,5 млрд грн, у 2022 р. — 5,4 млрд грн і в 2023 р. — 4,4 млрд грн.

Мінфін зазначає, що такі висновки отримані після обробки прогнозів самого "Нафтогазу" про його майбутні обсяги продажу газу і ціни на нього. Зокрема, вже цього року "Нафтогаз" значно скоротить обсяги продажу газу порівняно з минулим роком — на 11,2 млрд куб. м, або на 37,6%. У 2021 р. скорочення обсягів продажу становитиме ще 1 млрд куб. м, а в 2022–2023 рр. збільшення продажів не очікується.

Мінфін змоделював три можливих сценарії роботи "Нафтогазу" (базовий, стресовий і оптимістичний), але в кожному з них держкомпанія буде збитковою.

Звідки збитки у "Нафтогазу"?

Цей прогноз можна назвати несподіваним, оскільки ще за результатами 2019 р. "Нафтогаз" отримав 52,1 млрд грн прибутку, що вивело компанію на перше місце за прибутковістю серед усіх підприємств державного сектору економіки. Всього за 2019 р. "Нафтогаз" заплатив податків і дивідендів 120 млрд грн, забезпечивши 16% доходів державного бюджету. Фактично кожна шоста гривня в державній скарбниці була від нього.

Реклама на dsnews.ua

Однак цей грошовий дощ від "Нафтогазу" пояснюється виплатами "Газпромом" за рішенням Стокгольмського арбітражу $2,9 млрд (67,9 млрд грн). Тепер же подібних надходжень не буде.

Раніше колишній виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко попереджав, що справи у "Нафтогазу" насправді йдуть дуже погано. За його словами, прибуткову роботу "Нафтогазу" в 2019 р., коли він отримав чистий прибуток в $2,45 млрд, забезпечив підрозділ, відповідальний за транзит газу. Без нього "Нафтогаз" отримав би збитки в $200 млн.

Але з 1 січня цього року транзит газу став сферою відповідальності окремої, незалежної від "Нафтогазу" компанії — "Оператора ГТС України". Відповідно, і плата за ці послуги — вже не заслуга "Нафтогазу". "При оцінці загального керівництва "Нафтогазу" потрібно дивитися саме на результати роботи решти "Нафтогазу", і тоді ми побачимо, як Шекспір писав в "Гамлеті": "Щось прогнило в Датському королівстві". Найсумніше те, що з 2019 року ситуація розвивається в неправильному напрямку", — зазначав Вітренко у своєму пості на Facebook.

Крім транзиту газу, на інших напрямках "Нафтогаз" за останні роки втрачає свої позиції — його частка на ринку стрімко скорочується. Зокрема, скорочується частка імпорту газу: якщо в 2016 р. "Нафтогаз" імпортував з ЄС 8,2 млрд куб. м газу, а інші компанії — 2,9 млрд куб. м, то в 2019 р. це співвідношення було вже 7,2 і 7,1 млрд куб. м відповідно. А скорочення частки на ринку призводить і до зниження доходів.

Є й інші дані про втрати колишнього впливу "Нафтогазу" на ринок: в період 2015–2019 рр. частка держкомпанії в сегменті продажу газу для промислових споживачів щорічно скорочувалася в середньому на 32%, видобуток товарного газу компанією "Укргазвидобування" — на 0,8%, обсяг транспортування нафти падав на 2% щорічно, а обсяги внутрішнього транспортування газу — на 3,5%.

До вас їде ревізор

Крім прогнозованих Мінфіном збитків, є ще одна неприємність для нинішнього керівництва "Нафтогазу". Ревізори Держаудитслужби після перевірок виявили в компанії, як повідомляє "Українська правда", велику кількість недоліків і фінансових порушень на загальну суму 225 млрд грн, які призвели до прямих втрат компанії на астрономічну суму в 75 млрд грн.

Зокрема, серед порушень — нарахування резерву сумнівних боргів при не затвердженому фінансовому плані на 38,4 млрд грн, через що розмір сплачених НАКом дивідендів було занижено на 35,3 млрд грн. Також Офіс великих платників податків Державної податкової служби виявив порушення і в компанії "Укртрансгаз" (входить до групи "Нафтогаз") на суму 37,3 млрд грн, через що НАК не доплатила 35,1 млрд грн дивідендів.

Крім того, аудитори виявили заниження доходів шляхом не відображення в них штрафів, пені та неустойки за рішеннями судів, що призвело до втрат бюджету на суму 2,9 млрд грн. Також, як встановила перевірка, "Нафтогаз" не підписував акти реалізації газу в 2016–2018 рр., через що сума дивідендів за 2018 р. була знижена на 2,1 млрд грн.

Правда, після публікації статті про результати перевірки Держаудитслужба заявила, що інформація в статті не відповідає дійсності, хоча журналісти стверджують, що стаття написана саме на підставі того звіту, який Держаудитслужба передала в "Нафтогаз".

"Нафтогаз" же на звинувачення Держаудитслужби заперечив, що несвоєчасна виплата дивідендів за підсумками 2018 р. виникла через Кабмін — той несвоєчасно оприлюднив відповідне розпорядження. А створення резервів під сумнівну заборгованість є вимогою міжнародних стандартів бухгалтерської та фінансової звітності.

Коли чекати оргвисновків?

Ці дві неприємні новини — про майбутні збитки "Нафтогазу" і звинувачення в порушенні фінансової дисципліни — можуть істотно похитнути позиції глави "Нафтогазу" Андрія Коболєва. Нагадаємо, що контракт з ним був переукладений на новий чотирирічний термін буквально недавно — в березні цього року. Тому саме Коболєву в наступні чотири роки доведеться відповідати на незручне запитання з кабінетів на Банковій та Грушевського: де гроші в бюджет? Крім того, незрозуміло і те, як будуть закриватися дірки в бюджеті самого "Нафтогазу".

    Реклама на dsnews.ua