• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Тримай марку. Що таке торговельна марка і чому її потрібно захищати

"Ім'я" товару і бізнесу — це торговельна марка. Її можна зареєструвати, використовувати століттями і, можливо, у майбутньому саме це ім'я буде коштувати мільярди доларів

торговельна марка
Depositphotos
Зміст

Що таке торговельна марка

Торговельна марка (ТМ) — це будь-яка комбінація позначень, які можна використовувати, щоб відрізнити товари і послуги одного виробника від товарів і послуг іншого. При цьому позначеннями можуть бути: слова, літери, цифри, графічні елементи, комбінації кольорів і поєднання всіх цих позначень. Торговельна марка — це візитна картка, "обличчя" товару, послуги або компанії, за яким їх упізнають серед тисяч інших.

Торговельною маркою може бути як сама назва, так і те, як саме ця назва записана, намальована, відображена — яким шрифтом, яким кольором, на якому фоні. Торговельною маркою також може бути форма упаковки або тари продукту, і навіть мелодія, записана у вигляді нот.

Якими бувають торговельні марки

Торговельні марки є практично у всіх видах товарів і послуг. Наприклад, Lipton — це торговельна марка чаю, зареєстрована ще в 1890 р. шотландським торговцем Томасом Ліптоном у Великій Британії, сьогодні вона належить компанії Unilever. Jacobs — це торговельна марка кави, яка була створена у 1895 р. в Німеччині бізнесменом Йоганном Якобсеном, і сьогодні вона належить компанії Jacobs Douwe Egberts.

Jack Daniel's — торговельна марка віскі, виробленого американською компанією Brown-Forman Corporation, яка також володіє й іншими ТМ (Canadian Mist, горілки Finlandia, лікеру Southern Comfort, а також декількома ТМ італійських, каліфорнійських і французьких вин). А Beretta — торговельна марка зброї, яке виробляє однойменна найдавніша у світі збройова італійська компанія.

Деякі з торговельних марок мають багатостолітню історію. Наприклад, пивоварна компанія Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan вважається найдавнішою у світі — ще у 1040 р. німецьке місто Фрізінг видало ліцензію на виробництво і продаж монастирського пива Вайхенштефанському абатству. Зрозуміло, що торговельна марка цієї компанії була зареєстрована значно пізніше, але вона працює донині і у своєму логотипі вказує, що є найстаршою у світі.

Відмінність торговельної марки від бренду

Торговельну марку від бренду відрізняє популярність і впізнаваність. Щойно ТМ набуває поширення — вона стає брендом. Бренди Coсa Cola і McDonalds відомі у всьому світі.

А бренд сам по собі має ринкову цінність і може коштувати мільярди доларів. Наприклад, за підсумками 2020 р. найдорожчим брендом у світі став Apple — він оціненийу $241,2 млрд. За ним у рейтингу йдуть бренди Google ($207,5 млрд), Microsoft ($162,9 млрд), Amazon ($135,4 млрд) і Facebook ($70,3 млрд). Потрібно наголосити, що це вказана саме вартість бренду (торговельної марки), а не ринкова капіталізація самих компаній.

Реєстрація торговельної марки

Торговельні марки необхідно реєструвати у спеціальних органах, щоб захистити їх від незаконного використання або копіювання. В Україні реєстрацією займається державне підприємство "Український інститут інтелектуальної власності" (Укрпатент). Процедура досить тривала (може тривати до двох років), складна, її вартість залежить від того, на яку кількість товарів і послуг ТМ буде поширюватися. Тому для реєстрації власники ТМ часто вдаються до послуг юридичних компаній або патентних повірених.

Перед реєстрацією торговельну марку слід перевірити на тотожність і схожість — чи не буде вона схожа на вже зареєстровані, адже в такому разі не уникнути конфліктів з їхніми власниками і, можливо, навіть судових розглядів.

Зареєструвавши ТМ, власник отримує на руки Свідоцтво на торговельний знак, яке має силу протягом 10 років з дати подачі заявки і потім може продовжуватися кожні 10 років, але при цьому потрібно буде знову сплачувати державні збори.

Реєстрація ТМ за кордоном

Потрібно пам'ятати: якщо ви зареєстрували торговельну марку виключно в Україні, то і ваше право на неї діє виключно на території нашої країни. Ніхто не завадить, наприклад, бізнесменові в Словаччині зареєструвати у себе таку ж саму торговельну марку і випускати під нею той або інший товар. Тому поки ваш товар під конкретною ТМ продається виключно в рідній країні, проблем бути не повинно, але якщо ви виходите на міжнародний ринок, то можете зіткнутися з тим, що в деяких країнах вже зареєстровані схожі торговельні марки.

Якщо ви хочете захистити свою ТМ в інших країнах, є два шляхи — або подавати заявки на її реєстрацію в патентні відомства інших держав, або ж зареєструвати її за Мадридською процедурою — звернутися до Світової організації інтелектуальної власності (WIPO) і вказати країни, в яких потрібно її зареєструвати.

Судові суперечки за торговельні марки

Правовласники схожих або зовсім ідентичних торговельних марок часто з'ясовують відносини в суді — чия ТМ має право на існування. Наприклад, в Україні свого часу суд розглядав позов Toyota Motor Corporation, власника торговельних марок, в які входило слово LEXUS, до власника торговельної марки LEXUS, яка була зареєстрована в Україні для виробництва годинників і послуг з їх продажу. Суд визнав "автомобільну" ТМ LEXUS і недійсною — "годинникову".

Відомий у світі виробник цукерок Raffaello — група Ferrero в 2011 р. програла справу у Вищому господарському суді України, коли хотіла захистити в Україні свою ТМ Raffaello, а саме — заборонити продавати круглі цукерки з кокосовою начинкою та мигдальним горіхом своєму конкуренту — російській компанії "Ландрін".

Цілу серію судових позовів ініціювала корпорація Roshen, яка домагається визнання виключно за собою використання торговельних марок на "Київський торт". Зокрема, розпочатий ще в грудні 2019 р. судовий спір з компанією "Хладопром" триває й досі — Roshen домагалася заборони використовувати саме позначення "Київський торт" як окремо, так і разом із зображенням листя і плодів каштана.

Також Roshen проводив судові баталії з Київським булочно-кондитерських комбінатом, торти яких — "Золотий ключик" і "Казковий ключик" — були схожі. Але в цій справі сторони уклали мирову угоду...

    Реклама на dsnews.ua