• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Математика 5 класу. Як Милованов нарахував українцям польські зарплати

Середня зарплата в Україні може зрівнятися з польською через сім років, вважає міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов. Але коректні такі прогнози?
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Згідно Facebook-посту Мілованова середня зарплата українця сьогодні значно відстає від рівня в Польщі. Наприклад, в Україні у сфері наукової і технічної діяльності вона становить $446,5, тоді як у Польщі - $1592,7, у сфері телекомунікацій у нас - $527,8, у поляків - $2208,7, а у сфері фінансів і страхової діяльності в Україні - $594,1, у Польщі - $2078,3.

Однак Милованов оптимістичний з приводу перспектив українців. Зокрема, за його підрахунками, протягом 2018 р. в Україні середня реальна заробітна плата (тобто з урахуванням цін) зросла на 29,2%, тоді як у Польщі - всього лише на 9,1%. Запам'ятаємо цю різницю приблизно 20%. А в порівнянні з 2017 р. в 2018-му середня зарплата в Україні збільшилася на 35,5%, тоді як у Польщі - на якихось 4,5%.

За словами міністра економіки, хоча Україна серйозно відстає від Польщі за рівнем середньої реальної зарплати в усіх галузях, але динаміка зростання вище в рази. З чого Милованов робить оптимістичний прогноз, що наздоганяти за цим показником наших сусідів ми будемо не так вже й довго. "Наприклад, якщо наші зарплати будуть зростати в реальному вимірі на 20% швидше, ніж у Польщі, то нам потрібно сім років, щоб наздогнати зарплати сусідів. Ось простий розрахунок - сьогодні зарплата в Польщі приблизно в 3,5 рази більше. Якщо ми будемо наздоганяти зарплату в Польщі на 20% в рік, то за сім років ми збільшимо зарплату у відносному вимірі до зарплати в Польщі в 3,58 раз. Тобто зрівняємо рахунок зарплати", - вважає Милованов.

Можете перевірити, але Милованов використовував найпростішу формулу для своїх розрахунків. Він просто збільшував нинішню середню зарплату українця на 20% і дивився, скільки разів потрібно виконати цю операцію, щоб досягти показника середньої зарплати Польщі. Це математика 5 класу.

Методика Мілованова проста: він "заморозив" темпи підвищення зарплат в Польщі на 9,1%, а України на 29,2%, округлив і допустив, що вони в Україні будуть рости на 20% щороку, поки не наздоженуть рівня сусідів.

Проте тут відразу виявляються кілька логічних помилок. Наприклад: хто гарантує, що українська економіка дозволить середньої зарплати підвищуватися на 20% ще протягом семи років. Сьогодні таких гарантій ніхто не дасть. Сам Милованов не далі, як на початку листопада прогнозував, що в 2020 р. середня зарплата становитиме 12,5 тис. грн, що, якщо порівнювати з показником жовтня цього року, що означає зростання на 16,5%. Але Милованов також прогнозував, що середня зарплата в 2021 р. складе вже 14,2 тис. грн, що порівняно з 2020 р. означає зростання лише на 13,5%, а обіцяна їм зарплата в 2022 р. в 16 тис. грн означає зростання порівняно з попереднім роком на 13,1%.

Дзеркальна логічна помилка, що зарплати в Польщі будуть рости в однаковому темпі 2018 р. і чекати, коли ми їх наздоженемо. Але один рік не показовий. За статистикою, середня зарплата в Польщі за останні 10 років зросла на 3-5% в рік. А в майбутньому вона може, навпаки, збільшуватися набагато активніше. Наприклад, польські влади підвищили на 2020 р. розмір мінімальної зарплати майже на 9% порівняно з нинішнім. А прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький пообіцяв, що мінімальна зарплата за наступні п'ять років зросте вдвічі, що означає, може бути, і не такий значний, але все ж активне зростання середньої зарплати.

Реклама на dsnews.ua

Міністр економіки України для обіцянок українцям використовував у своїх розрахунках найпростіший статистичний прийом - екстраполював динаміку цих значень на майбутнє. Це все одно, як якщо б дитина, який за рік виріс на 15 см, зробив висновки, що за наступні 10 років він зросте на 1,5 м. Хоча будь-який студент, який вивчає статистику, знає, що складні прогнози таким методом не робляться.

    Реклама на dsnews.ua