• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Донецькі фармацевтичні барони знайшли ліки від боргів

Один з найбільших фармдістрібьюторов України, від частки у якому раніше позбувся ЄБРР, припиняє існування
Фото: pharmprice.kz
Фото: pharmprice.kz
Реклама на dsnews.ua

У середині липня Господарський суд Дніпропетровської області виніс рішення припинити процедуру розпорядження майном ТОВ "Фра-М" (Дніпро) і визнати компанію банкрутом. Ліквідатором боржника був призначений арбітражний керуючий з Кропивницького Вадим Христенко. За рішенням суду йому відведено рік на завершення процедури ліквідації, після чого компанія повинна буде офіційно припинити існування.

Ще кілька років тому "Фра-М", засновниками якого були донецькі бізнесмени Сергій Ходос та Павло Свистун, входив до п'ятірки найбільших фармацевтичних дистриб'юторів України. У 2010 р. їх компанії навіть вдалося залучити інвестиції Європейського банку реконструкції і розвитку, який купив близько 25% в капіталі "Фра-М", витративши на це близько $11 млн. За рахунок партнерства з ЄБРР Ходос та Свистун розраховували наростити свою частку на оптовому фармацевтичному ринку України до 15%, однак цього так і не вдалося зробити. Так, порівняно з 2010 р. оборот "Фра-М" в 2014 р. фактично не змінився і склав близько $180 млн. Для порівняння: найбільший фармдистриб'ютор України "БаДМ" за цей час наростив доходи з $700 млн до $1 млрд. Саме відсутність прогресу в бізнесі, як вважається, і зумовило вихід ЄБРР з цього проекту, про який стало відомо наприкінці 2014 р.

Вже тоді у "Фра-М" почалися відчутні фінансові проблеми. Компанія стала затримувати платежі за контрактами зі своїми постачальниками, що вилилося в затяжні судові розгляди з ними. Найактивнішим з незадоволених контрагентів стала австрійська фірма Herbs Trading (входить до групи Omega Pharma), яка влітку 2014 р. поставила "Фра-М" ліків більш ніж на 800 тис. євро, але так і не дочекалася своїх грошей. Австрійці ініціювали розгляди зі своїм боржником в Україні та 17 березня минулого року навіть домоглися його арешту рахунків в українських банках. А в січні поточного року Herbs Trading ініціював процес банкрутства "Фра-М", який до того моменту вже був переоформлений на маловідомого молдаванина Павла Дашкевича. У червні суд затвердив реєстр вимог кредиторів до боржника на суму близько 130 млн грн., з яких велика частина припала на заставних кредиторів — Райффайзен банк Аваль (60 млн грн.) і ПУМБ (20 млн грн.). А в комітеті кредиторів верховенство отримала Державна фіскальна служба з вимогами на суму 31 млн грн., яка і прийшла до висновку про доцільність визнання банкрутом свого боржника.

На момент відкриття цієї справи "Фра-М" вже фактично пішов з профільного для себе ринку. За даними джерел "ДС" на фармринку, остання партія ліків була розмитнена цією компанією 12 березня минулого року, тобто всього за кілька днів до арешту її рахунків. А вже 18 березня на фармацевтичному ринку з'явився новий імпортер — компанія "Фрам Ко", зареєстрована на Софійській Борщагівці в Києві. Її власником значиться зареєстрована на Кіпрі компанія Klammnet Limited, бенефіціаром якої названа маловідома росіянка Ольга Болотникова. Втім, на близькість до "Фра-М" вказує не тільки схожу назву "наступника" дітища Ходоса і Свистуна, але і той факт, що керівником "Фрам Ко" з моменту заснування є колишній комерційний директор "Фра-М" Наталія Калінська.

Поки що "Фрам Ко" не може похвалитися якимись грандіозними досягненнями — за підсумками 2015 р. компанія, як вказують джерела "ДС", імпортувала ліків та медичного обладнання менш ніж на 170 млн грн.

Крім імпорту ліків і їх постачання у вітчизняні аптеки, доходи компанії забезпечує і робота в так званому "госпітальному сегменті". Наприклад, у червні нинішнього року стало відомо, що Черкаська міськрада вибрала "Фрам До" постачальником ліків на суму понад 3,6 млн грн. у медичні заклади міста. І хоча ці суми поки не можуть зрівнятися з доходами, які "Фра-М" отримував від влади в бутність міністром охорони здоров'я Раїси Богатирьової (за даними ЗМІ, тільки в 2013 р. фірма Ходоса і Свистуна отримала від Моз замовлень на 130 млн грн.), компанія, вже називає себе одним із найбільших національних дистриб'юторів на фармацевтичному ринку України, схоже, налаштована поліпшити показники свого попередника.

    Реклама на dsnews.ua