• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Дрова відклали на потім. Лісова поступка Євросоюзу

І парламент, і президент, і уряд – всі намагаються ввести в цивілізоване русло одну з найбільш криміналізованих галузей української економіки – експорт деревини. Перш гілки влади не могли домовитися – але тепер все змінюється
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

6 вересня Верховна Рада підтримала законопроект № 5495 "Про збереження українських лісів та попередження незаконного вивезення необроблених лісоматеріалів" з поправками президента України. Нагадаємо, що влітку депутати вже голосували за цей законопроект, але в липні Петро Порошенко наклав на нього вето. Втім, розбіжності не були принциповими, і президент подав свої пропозиції, з якими документ тепер і підтримали 246 нардепів.

Новий закон вводить жорстку криміналізацію контрабанди лісу-кругляка: він передбачає, що переміщення через кордон необроблених лісоматеріалів поза митним контролем або приховування від митного контролю тягне за собою покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років. Також закон обмежує внутрішнє споживання необробленого лісоматеріалу 25 млн куб. м в рік. Однак на вимогу президента з законопроекту виключено один з ключових моментів - пряма заборона на експорт дров.

Самий нахабний серед всього тіньового бізнесу

Ліс займає лише 17% території України, тобто це дуже цінний і дефіцитний природний ресурс, який, до того ж, довго і важко відновлюється. Тим не менш, останні два десятиліття тіньовий експорт деревини став в Україні однією з найбільш масштабних кримінальних бізнесів.

Про це говорять цифри: наприклад, Польща і Україна виробляють приблизно однакову кількість деревини, але польський бюджет отримує за неї в сім разів більше грошей. Інший приклад: за даними ЄС, у 2017 р. тільки в країни Євросоюзу з України було ввезено деревини на $1,14 млрд., А за офіційними даними, в тому році з України було експортовано лісопродуктів на суму $95,1 млн. Різниця в розмірі більше $1 млрд - це і є оборот тіньового лісового бізнесу. Нарешті, за даними Єврокомісії, експорт пиломатеріалів з України перевищує 75% їх офіційне виробництво.

Важливо розуміти, що в Україні тіньова лісова індустрія практично повністю контролюється владою в регіонах. А тому там працюють корупційні, але не відверто "чорні" схеми. За оцінкою Мінекономіки, у 2017-му повністю протизаконна вирубка лісу склала лише 0,12% від загального обсягу заготівель.

На практиці ж діють "сірі" корупційні схеми: державні лісгоспи на підвідомчих їм територіях проводять промислову рубку товарного лісу, хоча на папері це - санітарні вирубки. Наприклад, у 2017 р. на санітарні рубки довелося 382 тис. га, або 91% від загальної площі лісозаготівель в Україні. Однак експерти тривалий час працювала в Україні британської природозахисної організації Earthsight заявляють: від 67% до 78% санітарних рубок - насправді не для збереження лісу, а для його продажу.

Реклама на dsnews.ua

Зупинити такий тіньовий бізнес керівництво країни спробувало в кінці 2015 р., ввівши мораторій на експорт необробленої деревини. Але заборона не дав ефекту: за оцінками Earthsight, незаконна рубка і експорт лісу після набрання чинності мораторію зросли в рази.

Тут слабкість центральної влади накладається на непідконтрольність влади місцевої і на слабкість інститутів громадянського суспільства у регіонах. Адже за законом будь-які рубки лісу, в тому числі і санітарні, проводяться публічно і повинні анонсуватися заздалегідь.

Але в реальності в регіонах це вимога влади зазвичай ігнорують. Регулювати проведення санітарних рубок має Держлісагенство, але воно старанно мовчить про проблему "тіньових" рубок.

У результаті величезні обсяги ділового ліси вирубуються тими самими лісгоспами, які мали цей ліс зберігати. Далі у відкриту, вагонами, лісоматеріал відправляється в Європу. При проходженні митниці у супровідних документах зазначено "дрова", хоча всі (включаючи митників) відмінно бачать хороші, товсті дубові колоди. Саме так виглядає одна з найбільш масштабних корупційних практик у сучасній Україні.

Побороти її дуже складно з-за того, що не слабшає попит на високоякісну деревину з боку європейських мебльовиків. У самому ЄС лісів мало і їх вирубка обмежена, тому процвітають "сірі" поставки деревини з пострадянських країн. Це бізнес таких масштабів, що керівництво ЄС намагається не помічати численних порушень - лише б власні платники податків були задоволені.

Президент і парламент проти "кримінальних лесорубюов"

3 липня 234 голосами Верховна Рада прийняла законопроект № 5495, в якому було прописано підвищення відповідальності за незаконне вивезення з України лісу і лісоматеріалів. Закон вводить в КК України нову статтю № 201-1 про незаконне вивезення лісоматеріалів (зокрема, необроблених), пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев. За це передбачається відповідальність: позбавлення волі від 3 до 5 років з конфіскацією майна (до 10 років якщо скоєно посадовою особою з використанням службового становища і повноважень, від 10 до 12 років з конфіскацією за дії в складі групи або особливо великому розмірі).

Також пропонується посилити відповідальність за "просто" незаконну порубку лісу, без факту вивезення за кордон. Цей же закон дозволяє в рік заготовляти не 20 млн куб. м лісоматеріалів, як раніше, а 25. Це повинно знизити попит на незаконну рубку лісу. Важливо і те, що каратися тепер буде не тільки незаконна рубка лісу, але і перевезення, зберігання або збут, і навіть ушкодження.

Проте 23 липня Петро Порошенко наклав вето і повернув законопроект в парламент. "Президент України повністю підтримує посилення кримінальної відповідальності за контрабанду лісу. Але не підтримує лобістські схеми, які потрапили в закон між першим і другим читанням, зокрема норми, які суперечать Угоди України та ЄС про зону вільної торгівлі", - говорилося в повідомленні президентської прес-служби.

Незабаром з'ясувалося, що Порошенко не влаштував єдиний момент: прописаний в законі восьмирічний заборону на експорт паливної деревини (товарна позиція 4401100000 згідно з УКТЗЕД). Проблема в тому, що це обмеження прямо суперечить міжнародним домовленостям України. Мова йде про норми СОТ (ратифіковані в 2008 р.), а також зобов'язання України за Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом (ратифіковані законом України від 16 вересня 2014 р.).

У другому випадку згідно статті 35 Угоди сторони не повинні вводити або зберігати в силі будь-які заборони чи обмеження на імпорт будь-якого товару іншого боку або експорту чи продажу для експорту будь-якого товару, призначеного для території іншої сторони, за винятком особливо обумовлених випадків.

Виходить, заборонити експорт "дров" не можна через міжнародних домовленостей, а як налагодити відповідний контроль на кордоні - турбота правоохоронців самої України.

Тепер протиріччя між президентом і Верховною Радою вирішилося: депутати погодилися виключити з законопроекту положення про мораторій на експорт дров, і в такому вигляді повторно прийняли законопроект № 5495 про запобігання контрабанди лісу.
"Комітет з питань промислової політики та підприємництва вирішив, що ми не можемо втратити цей надважливий закон, зокрема криміналізацію контрабанди лісу-кругляка, збереження мораторію на експорт лісу-кругляка, тому погодився з пропозиціями президента виключити норму про заборону експорту дров паливних", - заявив депутатам голова комітету Віктор Галасюк.

За його словами, парламент незабаром повинен буде повернутися до цього питання, щоб знайти можливість все ж якось заборонити експорт дров, під виглядом яких з України вивозиться товарний ліс-кругляк. У свою чергу, Петро Порошенко, ймовірно, незабаром належить відповісти на питання про результати його переговорів із європейцями. Раніше Президент обіцяв, що підніме в бесіді з руководстовм Єврокомісії питання про те, щоб меблярам в ЄС заборонили купувати завідомо контрафактну українську деревину.

Залишилося питання: чи зможе прийнятий закон зруйнувати сформовану на місцях кримінальну зв'язку державних лісгоспів, лісозаготівельників, правоохоронців і митників? Щоб те, що постановлено в Києві, не ігнорувалося на Прикарпатті, Закарпатті та Волині. Адже в законі прописано, як потрібно карати за незаконний експорт літа, але не зазначено, як забезпечити дотримання закону на місцях. Це проблема вертикалі влади, і вирішується вона не законом, а політичною волею.

    Реклама на dsnews.ua