• USD 40.7
  • EUR 43.9
  • GBP 51.9
Спецпроєкти

Без вугілля та електрики. Що Росія зробить з Україною цієї зими

Дефіцит вугілля ставить Україну у жорстку залежність від постачання електроенергії з Росії та Білорусі, збільшуючи ризики віялових відключень. І як мінімум у листопаді доведеться справлятися своїми силами

Росія припиняє постачання енергетичного вугілля в Україну
Росія припиняє постачання енергетичного вугілля в Україну / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Не дадуть жодного відра

Росія з 1 листопада не постачатиме енергетичне вугілля в Україну, повідомив голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус. "Йдеться про вугілля марки А (антрацит) і Т (тощак). Таке вугілля ввозили компанія ДТЕК (Луганська ТЕС, Криворізька ТЕС), "Донбасенерго" (Слов'янська ТЕС) та "Технова" (Дарницька ТЕЦ, Сумська ТЕЦ та Чернігівська ТЕЦ)", — повідомив він.

При цьому Герус зазначив, що припинення стосується лише вугілля для енергетики, але постачання коксівного вугілля, яке йде на виробництво коксу для виплавки металу, триватиме.

І Росія вже офіційно підтвердила, що припиняє експорт вугілля в Україну у зв'язку з необхідністю забезпечити власні потреби.

Таке рішення ще більше посилить енергетичну кризу в нашій країні, де близько третини електрики виробляється на ТЕС і ТЕЦ. Адже Росія була основним постачальником енергетичного вугілля в Україну: за даними Державної служби статистики, якщо в січні–серпні цього року всього було імпортовано 5,4 млн т енергетичного вугілля, то з Росії — 3,8 млн т. Минулого року в загальному обсязі імпорту 5,8 млн т російські поставки зайняли 4 млн т.

Крім того, як повідомив директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко, два-три тижні тому з'явилася інформація про те, що компанія "Російські залізниці" перестала транспортувати в Україну вугілля з Казахстану, пояснивши це проблемами з доставкою, зокрема браком локомотивів. "Це обмеження зараз (припинення поставок вугілля безпосередньо з Росії. — "ДС") виглядає як продовження лінії — Росія намагається максимально ускладнити життя Україні, вона чудово знає, що у нас важка ситуація, і робить усе, щоб зробити її ще гіршою", — сказав він.

Ризики для енергосистеми

Реклама на dsnews.ua

Проблеми з вугіллям зараз має не лише Україна, цей ресурс у дефіциті в усьому світі. Одна з причин — Китай різко наростив закупівлі, і тому Росія, традиційний партнер Китаю, збільшує його відвантаження туди.

"Ситуація з доступністю вугілля та його ціною не дуже хороша — якщо рік тому його можна було купити по $80 за тонну, то сьогодні йдеться про $240. Це не та різниця, що в газі, але вона все одно велика. І головне — вугілля на ринку не дуже багато і вибирати особливої можливості немає", — розповів Олександр Харченко, додавши, що українська держкомпанія "Центренерго" зараз дуже активно шукає джерела імпорту вугілля, щоб перекрити його нестачу.

Крім того, проти енергетиків зіграли низькі ціни на електроенергію, що склалися на ринку, оскільки прибуток від її продажу не дав можливості накопичити запаси.

При цьому, як повідомило Міністерство енергетики, станом на кінець жовтня жодна державна ТЕС не мала мінімально гарантованого запасу вугілля: за норми 150,5 тис. т фактично на складах державних ТЕС було лише 101,1 тис. т. Щоправда, на п'яти із дев'яти приватних ТЕС фактичні запаси перевищують гарантований рівень — на Криворізькій, Ладиженській, Добротвірській, Луганській та Бурштинській, які належать "ДТЕК Енерго". На складах цих ТЕС знаходиться 333,3 тис. т вугілля за мінімально необхідних 246 тис. т.

Як уточнив Андрій Герус із посиланням на дані Міненерго, станом на 29 жовтня не витримувалися гарантовані запаси вугілля на Курахівській, Запорізькій, Наддніпрянській, Зміївській, Вуглегірській, Трипільській та Слов'янській ТЕС. Усього ж на складах усіх ТЕС та ТЕЦ на 29 жовтня було лише 675 тис. т вугілля.

Певною заміною дефіцитного вугілля може стати вже готова електроенергія, яку з 1 листопада Україна планує розпочати імпортувати з Білорусі та Росії. На нещодавніх аукціонах компанії викупили 900 МВт доступу до міждержавного перетину на кордоні з Білоруссю та 2200 МВт — на кордоні з Росією.

"Обмежуючи постачання вугілля, Росія ставить нас у залежність від імпорту електроенергії", — пояснив аналітик енергетичного сектору компанії Dragon Capital Денис Саква.

Проте сподіватися на наших північних сусідів — не найрозумніша стратегія, — упевнений директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. І ці побоювання підтверджуються: як повідомив Андрій Герус 30 листопада, імпорту електроенергії з Росії та Білорусі не буде. Так, російська компанія "Інтер РАТ" 20 жовтня оголосила аукціон із продажу електроенергії, але 21 жовтня скасувала його, а відповідні аукціони в Білорусі не були проведені.

Наступної зими проблеми з вугіллям можуть вилитися в проблеми з маневруванням енергосистемою — збільшення вироблення електроенергії в денний час, коли енергоспоживання зростає, і зниження уночі, коли воно падає. Це маневрування здійснюється насамперед за рахунок вугільних блоків ТЕС та гідроелектростанцій.

Однак, як зазначив енергетичний експерт Віктор Відзиговський, зараз ГЕС працюють на повну потужність — виробляють електроенергії на 50% більше, ніж торік, і понад план. "Водосховища спрацьовуються. Чи розумно це робити зараз? До березня нової води не буде", — зазначив він.

Таким чином, маневрувати енергосистемою взимку за дефіциту вугілля можна буде лише за рахунок імпорту. Однак у листопаді поставок електрики з-за кордону вже не буде, і не факт, що якщо навіть імпорт розпочнеться у грудні–березні, то Білорусь та Росія погодяться постачати електроенергію саме за графіком, який потрібен Україні. "Якщо постачання електроенергії з Білорусі буде за рівним графіком (тобто постійною потужністю протягом усієї доби. — "ДС"), то це нам не допоможе. А я дуже сумніваюся, що вони будуть давати нам той графік, який ми хочемо", — зазначив Відзиговський.

Що ж до постачань електрики з Росії, то треба брати до уваги не лише економічні аспекти. В обмін на зручну для нас електроенергію Москва, мабуть, виставить політичні вимоги. "Тому я б дуже не розраховував ні на Росію, ні на Білорусь, а оптимізував споживання електроенергії, поповнював запаси вугілля, створив антикризовий план. Я б не розраховував на цих партнерів — вони завжди пред'являють політичні умови, і ми це бачимо по ЄС і Молдові. Розраховувати та орієнтуватися на те, що нас виручить країна-агресор, це провальна стратегія", — зазначив Володимир Омельченко.

То чи буде криза?

Непередбачене чи позапланове припинення постачань електроенергії в найбільш непідходящий момент з боку Росії та Білорусі загрожує Україні віяловими відключеннями, адже відшкодувати дефіцит просто немає звідки.

Тому до можливої кризи треба готуватись уже зараз. "Потрібно припинити експорт електроенергії та розвернути "Бурштинський енергоострів" (з якого здійснюється експорт електроенергії до Європи. — "ДС") до України. Потрібно обмежити споживання електроенергії. Усі мають відчути проблему, а не лише диспетчери", — вважає Віктор Відзиговський.

Утім, поки що влада переконує українців, що проблем із забезпеченням електроенергії взимку не очікується.

Увечері 30 листопада в Міненерго пояснили, що, незважаючи на зростаючу потребу в імпорті вугілля, робота нашої теплової генерації забезпечується переважно українською сировиною. Так, у жовтні на наші ТЕС надійшло понад 1,1 млн т вугілля власного видобутку, а це 85% від загального постачання. А в листопаді планується збільшити постачання вітчизняного вугілля до 1,4 млн т. Щодо імпорту, то його частка має збільшитися завдяки диверсифікації джерел. "Українські компанії вже мають контракти на постачання вугілля в листопаді з Польщі, Казахстану та Південно-Африканської Республіки. Державна компанія "Центренерго" планує імпортувати з цих країн близько 200 тис. т вугілля. Також тривають переговори з постачальниками зі Сполучених Штатів Америки", — наголосив перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко.

Однак якщо говорити загалом про осінньо-зимовий період, то думки експертів про те, чи очікують Україну віялові відключення, розходяться, адже багато залежить від погоди, від постачання вугілля імпортом і від того, чи зможуть українські шахти наростити видобуток свого вугілля. На думку Володимира Омельченка, ймовірність аварійних відключень цього сезону вища, ніж була за останні 10 років. Але Олександр Харченко впевнений, що їх не буде, генерація просто перейде на використання газу. Утім, тут слід зазначити, що газ буде дуже дорогим, а в умовах холодної зими, можливо, і дефіцитним, тож ризики все одно залишаються.

    Реклама на dsnews.ua