• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Двоколісний дефіцит. Як велосипед для мешканців "першого світу" став важливішим за авто

Один з наслідків пандемії Covid-19 – різке зростання попиту на велосипеди при одночасних проблемах з поставками від найбільших виробників. У результаті в деяких регіонах планети виник дефіцит велосипедів

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Суперпопит на два колеса

Пандемія коронавіруса призвела до значного зростання попиту на велосипеди в усьому світі. Причин тут кілька. По-перше, зросла роль особистого транспорту на противагу громадському, де люди тепер бояться заразитися Covid-19. Грошей у них між тим більше не стало, так що ті, хто раніше не міг дозволити собі машину, не можуть дозволити її і зараз – велосипед же у цьому плані куди більш доступний товар.

По-друге, через перехід на віддалену роботу (з дому) люди стали менше їздити по місту. Або, скажімо, на роботу з передмістя у центр міста. А це для багатьох було основним використанням особистого автомобіля. Працює вдома – і для нього актуальні поїздки в пару-трійку магазинів по сусідству, до друзів, на прогулянку і т. д. Тут вже більш затребуваним як раз стає велосипед – і дешевше, і для здоров'я корисніше.

Здоровий спосіб життя, до речі, став третьою причиною зростання попиту. Адже поїздка на велосипеді – це ще і спосіб зайнятися спортом без походу в тренажерний зал. А автомобільний трафік доволі зменшився, що зробило поїздки на своєму велосипеді більш безпечними.

Загалом попит на велосипеди в країнах "першого світу" виріс настільки, що місцеві виробники разом з азійськими просто не можуть його задовольнити. Багато магазинів по всьому світу продають велосипеди практично відразу, як надходить нова партія, пише британська газета Financial Times у статті "Світовий брак велосипедів гальмує велосипедну революцію".

"Це той випадок, коли продаж велосипедів на основних ринках перевищує пропозицію", — цитує видання слова ветерана велосипедної індустрії і консультанта Human Powered Solutions Джея Таунли.

Також FT наводить дані дослідницької компанії Foxintelligence, згідно з якими продажі автомобілів у Франції зросли у квітні на 350% через поширення коронавірусу.

Реклама на dsnews.ua

Французька мережа магазинів спорттоварів Decathlon повідомила, що у них всі дешеві велосипеди були розпродані і тисячі людей чекають нових поставок. Щоб задовольнити попит, компанія навіть почала скуповувати велосипеди, що були у вжитку, ремонтувати їх і перепродавати.

"Ми побачили величезний стрибок", — сказав керівник відділу зовнішніх зв'язків Decathlon International Ксавьє Рівуар, описавши ситуацію як "велосипедний бум".

Лондонський виробник складних велосипедів Brompton також зіткнувся з різким збільшенням попиту. "У нас ніколи не було таких активних продажів, — цитує видання виконавчого директора компанії Уілла Батлер-Адамса. — Попит перевищує наші можливості".

Brompton не буде приймати нові замовлення до жовтня, однак вони почали продавати велосипеди безпосередньо через інтернет-магазин.

Поки, судячи з усього, найбільший сплеск попиту на велосипеди спостерігається в Європі і США. В американській компанії Turin Bicycle з магазинами в Чикаго і Денвері заявляють, що всі велосипеди вартістю менше тисячі доларів були продані за останній час. "Я в цьому бізнесі вже 55 років і пережив багато злетів і падінь, проте раніше нічого подібного не траплялося", — сказав журналістам співвласник компанії Чи Кац.

Ще одна грань різкого росту попиту на велосипеди і їх дефіциту в продажу – збільшення попиту на послуги з їх ремонту. "Ремонтні роботи заброньовані на два-три тижні вперед", — стверджує працівник паризького магазину Cycable Марк Матеус, за словами якого така ситуація виникла після зняття обмежень.

Як пише Financial Times, зараз багато потенційних покупців запитують, чому виробники не збільшують обсяги випуску. На думку експертів, виробники в Європі і США скуті необхідністю дотримуватися соціальної дистанції на їх заводах, а також страждають від нестачі персоналу через хворобу і самоізоляцію.

Інша ж причина дефіциту полягає в тому, що два найбільших виробники велосипедів в Азії — Китай і Тайвань — одними з перших потрапили під удар пандемії. Це призвело до масових збоїв в ланцюжках поставок, а також до закриття заводів і портів. Тепер, щоб відновити всю інфраструктуру виробництва і поставок, будуть потрібні ще кілька місяців.

Велосипедний ажіотаж в цифрах

Якщо подивитися на статистику в масштабах всього світу, то стають помітні дві тенденції. Перша – основне зростання попиту зосереджене в Європі і США, менше – в Латинській Америці і на пострадянському просторі. А ось в Азії зростання зовсім не таке сильне: там в більшості регіонів велосипед – не мода, не засіб для здорового способу життя і не альтернатива особистому авто чи громадському транспорту. Там це – основний повсякденний транспорт, і для його власників пандемія мало що змінила.

Друга тенденція – попит на велосипеди в масштабах всього світу почав зростати ще кілька років тому. І якраз тоді він найбільш інтенсивно зростав в Азії.

У США, за даними дослідницької компанії NPD Group, безпрецедентне зростання продажів велосипедів почалося в березні, потім прискорилося в квітні: тоді продажі велосипедів, запчастин, шоломів та інших аксесуарів зросли на 75% порівняно з минулим роком, до $1 млрд. В минулі роки квітневі продажі коливалися між $550 та $575 млн.

Найбільше зростання продажів у Штатах показали велосипеди, які підходять для сімейного використання, поїздок по околицях, а також велосипеди у бюджетній ціновій категорії. Продаж велосипедів для відпочинку і розваг (найпоширеніші дорослі велосипеди, за ціною менше $200) зріс на 203%; продаж гірських велосипедів – більш ніж на 150%; дитячих велосипедів – на 107% за місяць. Також стали значно більше продавати аксесуарів, включаючи шоломи (+49%), кріплення для пляшок з водою (+60%) і корзини для велосипедів (+85%).

На сьогоднішній день в США популярні моделі велосипедів у великих магазинах, таких як Walmart, повністю розпродані. А невеликі точки не можуть задовольнити попит на велосипеди "сімейного типу": недорогі і прості в управлінні моделі. За словами галузевих експертів (їх цитує Associated Press), сьогодні велосипедна індустрія демонструє найбільше зростання продажів після нафтової кризи 1970-х.

Втім, тенденція зростання попиту на велосипеди як на сучасний і екологічно чистий міський транспорт почалася ще кілька років тому. У різних містах світу, від Азії до Європи, міська влада створює велосипедні доріжки і забезпечує переваги велосипедів над іншими видами транспорту. У Лондоні, наприклад, планують заборонити автомобілі на деяких центральних вулицях. А в Римі та Празі це вже зробили. В Італії урядовий план економічної підтримки взагалі передбачає виплату громадянам 500 євро в якості компенсації вартості велосипеда.

США одержують 90% продаваних у країні велосипедів з Китаю, і, зокрема, тому зараз відчувають дефіцит: збережені американські виробництва неможливо швидко масштабувати. (У Європі ситуація схожа.) При цьому в США до пандемії продажі велосипедів були галуззю з оборотом в $6 млрд, яка очікувала зниження продажів в 2020-му – в тому числі через плани Дональда Трампа встановити високі тарифи на багато імпортованих з Китаю товарів.

Треба сказати, що ще в січні аналітична компанія ResearchAndMarkets оцінювала зростання глобального ринку велосипедів в 2019-2024 рр. в 7,78%. В основному через те, що був неабиякий попит на них в якості альтернативного виду транспорту. Цей попит стимулював ріст популярності серед споживачів здорового способу життя у поєднанні зі сприятливими урядовими ініціативами.

При цьому Азійсько-Тихоокеанський регіон визнавався найбільш швидкозростаючим на світовому ринку велосипедів. Китай, Японія, Австралія, Індія і Південна Корея лідирували за темпами попиту. Але це було до коронакризи. Тепер же на тлі сплеску попиту на велосипеди в Європі і США повільне азійське зростання просто втрачається, стає статистично незначним.

Дослідницька група Grand View Research, Inc. ще в 2018-му прогнозувала, що до 2025 р. обсяг світового ринку мотоциклів і велосипедів досягне $75,47 млрд, збільшившись на 6,1%. Там чекали, що дорожні велосипеди стануть найбільш швидкозростаючим сегментом: люди прагнуть їх купити через простоту використання. Також вони не вимагають складного обладнання, необхідного для гірських і гібридних велосипедів.

Зрозуміло, що пандемія внесла свої корективи. З одного боку – нинішній сплеск попиту в США і Європі. Хоча навряд чи він стане довгостроковою тенденцією після того, як ринок знову буде насичений. З іншого боку – провал виробництва велосипедів в Азії. Другий фактор аналітична компанія ResearchAndMarkets зараз враховує особливо. Там очікують, що світовий ринок мотоциклів і велосипедів скоротиться з $78,4 млрд в 2019 р. до $77,3 млрд в 2020-му при сукупному річному зростанні (CAGR) на рівні -1,5%. Зниження в основному пов'язано з уповільненням економічного зростання в різних країнах через спалах COVID-19 і заходами з боротьби з хворобою. Далі очікується, що ринок відновиться і буде рости в середньому на 9% в рік з 2021-го, досягнувши $97,4 млрд у 2023 р.

Виходить цікаве розбалансування ринку. З одного боку (Європа, США) — швидке зростання продажів, в основному за рахунок наявних у дилерів запасів. З іншого боку (Азія) — просідання через зупинку виробництв і логістики. Можна припустити, що ситуація збалансується до кінця року. Продаж збережеться вище рівня 2019 р., але вже не буде ажіотажним, а виробники відновляться і наповнять ринок. Надалі світовий ринок велосипедів буде рости досить рівно, але вже на більш високому рівні — такий один з небагатьох позитивних наслідків пандемії.

А що в Україні? За визнанням торговців велосипедами, з якими поговорив оглядач "ДС", попит на "двоколісних друзів" в нашій країні під час карантину виріс – але не настільки, щоб його можна було назвати ажіотажним. Деякі найпопулярніші моделі дійсно стало важко знайти в продажу, але не неможливо. Тож про дефіцит велосипедів в Україні поки говорити не доводиться. Однак торговці визнають, що вже замовили збільшені партії як у зарубіжних постачальників, так і у вітчизняних виробників.

 

    Реклама на dsnews.ua