• USD 27.1
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Ефект-3200. Слідом за мінімалкою зросла середня зарплата (ІНФОГРАФІКА)

Підвищення мінімальної зарплати разом із зростанням економіки вже викликали пожвавлення на ринку праці
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У нинішньому році ситуація на ринку праці буде визначатися двома головними факторами: підвищенням мінімальної зарплати та економічним зростанням. Перше вже зроблено: мінімальна зарплата збільшена вдвічі, до 3200 грн, з 1 січня 2017 р. Що стосується підйому економіки, то обнадіює динаміка минулого року: у першому кварталі ВВП виріс на 0,1%, у другому — на 1,4%, в третьому — на 2%, а в четвертому, за попередніми даними Держстату, — вже на 4,7%.

В Інституті демографії і соціальних досліджень НАН України вважають, що разом ці два фактори дадуть позитивний кумулятивний ефект для ринку праці. Старший науковий співробітник інституту Лідія Ткаченко прогнозує, що підвищення офіційної заробітної плати не стане причиною масових звільнень. "Я не схильна вважати, що офіційна зарплата 3200 грн може бути величезним шоком для нашого бізнесу. Підприємці, які працюють легально, будуть платити, як платили. Якщо буде пожвавлення в економіці, то ніякої трагічної ситуації на ринку праці не буде", — стверджує експерт.

За її словами, вже зараз відчувається дефіцит робочої сили, викликаний скороченням чисельності населення працездатного віку. Тому тиск на ринок праці з боку населення не має збільшитися. Швидше, можна очікувати підвищення мобільності робочої сили. "Це пов'язано не із зростанням мінімальної заробітної плати, а з пожвавленням економіки. Люди будуть шукати кращі робочі місця, менше будуть триматися за поточний працевлаштування", — припускає Лідія Ткаченко.

Про те ж свідчать статистичні дані Держслужби зайнятості. У січні 2017 р. порівняно з січнем минулого року на 51,4% зросла потреба роботодавців у працівниках на заміщення вільних робочих місць, в той же час кількість зареєстрованих безробітних знизилася на 15,7%, в результаті кількість претендентів на одну вакансію зменшилася майже вдвічі — з 16 до 9. Завдяки підвищенню мінімальної зарплати зросла і середня заробітна плата за наявними вакансіями: тепер вона становить 3900 грн, що вдвічі більше, ніж роком раніше. Що ж стосується звільнень, то роботодавці в січні 2017-го подали інформацію про заплановане масове вивільнення 29 тис. працівників — це на чверть менше, ніж у січні 2016 р.

"Були побоювання песимістів, але ми бачимо, що ніякої трагедії після підвищення мінімалки не сталося. Навіть навпаки, за нашою статистикою, поки ринок показує позитивну тенденцію, — коментує в. о. голови Держслужби зайнятості Валерій Ярошенко. — Економіка країни оживає, і це відбивається на ринку праці. Безробіття, хоч і повільно, але падає. Про це говоримо ми, про це говорять і рекрутингові компанії".

Таку тенденцію підтверджують і дані українських порталів з працевлаштування. Згідно інформації HeadHunter з початку 2016 р. кількість вакансій збільшилася на 46%. При цьому протягом минулого року 38% роботодавців підвищували заробітну плату своїм працівникам. За даними Work.ua до 2016 р. роботодавці розмістили на 62% вакансій більше, ніж у 2015 р. В ході дослідження, проведеного цим порталом 55,7% опитаних роботодавців заявили, що підвищення мінімалки ніяк не вплине на їх плани з приводу найму. Майже 60% готові піднімати зарплату і лише 8% сказали, що, можливо, будуть розглядати питання скорочення працівників.

Варто відзначити, що дворазове підвищення мінімалки хоч і виглядає різким, але воно все ж лише повертає то співвідношення між мінімальною і середньою зарплатами, яке було в 2013 р. Як наголошує Лідія Ткаченко, нова мінімалка тільки компенсувала зростання споживчих цін за останні три роки. За даними Держстату, за цей час ціни підскочили на 90%. Соціальні стандарти майже два роки були взагалі заморожені, та й потім підвищувалися дуже обережно.

Реклама на dsnews.ua

Реальна заробітна плата в 2014 р. впала на 6,5%, в 2015-му — на 20,2%. І хоча в 2016-му вона зросла на 9%, але це лише на третину компенсувало негативний ефект попередніх двох років. Ще менш помітно збільшилася в 2016 р. купівельна спроможність населення. Це видно з даних за оборотом роздрібної торгівлі: він зріс лише на 4% (з урахуванням поправки на інфляцію). Безсумнівно, позначилося і те, що тепер значну частину своїх доходів українцям доводиться витрачати на оплату ЖКП (якщо немає субсидії).

У нинішньому році можна очікувати більш істотного підвищення реальних доходів. Заввідділом досліджень рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ Людмила Черенько повідомляє, що її відділом на прохання Мінсоцполітики був зроблений прогноз, як вплине підвищення мінімальної зарплати на ситуацію з бідністю в країні. У 2015 р. порівняно з 2014-му бідність в Україні (тобто частка населення з душовим доходом нижче фактичного прожиткового мінімуму) зросла в два рази — з 29 до 58%. У 2016 р. стався перелом ситуації: бідність незначно, але знизилася — з 58 до 56%. Згідно з прогнозом, за підсумками 2017 р. цей показник опуститься до 42%, тобто число українців нижче рівня бідності скоротиться на чверть.

    Реклама на dsnews.ua