• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Кінець цивілізації. Чому наші діти будуть жити гірше нас

Прогрес – не технічний, а людський, – зупиняється. Нинішня молодь – покоління Y і Z – будуть жити бідніше, гірше і менше, ніж їхні батьки
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

З нагоди новорічних і різдвяних свят "ДС" згадує найбільш резонансні тексти, що минає. Матеріал опублікований 17 листопада 2019-го.

Економісти вказують, що покоління миллениалов (покоління Y) буде першим, яке заробляє в середньому менше, ніж представники попередніх поколінь, і має гірші перспективи кар'єрного зростання. Більше того, експерти вважають, що нинішні підлітки з покоління Z (зумеры) будуть жити в середньому ще гірше миллениалов і навряд чи зможуть забезпечити собі гідний рівень життя. Але справа зовсім не в ліні молоді і не в горезвісному розрив поколінь.

Економічний оглядач британської The Guardian, професор університету Квінсленда Джон Квиггин вважає, що сьогодні правильніше говорити не про поколенческом розрив, а скоріше про класових і майнових протиріччях, які накладаються на відмінності між віковими групами всередині суспільства. На думку Квиггина, зібрані ним дані показують несподіваний тренд: теорія поколенческой угоди, успішно подтверждавшаяся всі десятиліття з початку ХХ ст. (постулювала, що кожне наступне покоління буде краще і багатше попереднього), більше не працює.

Більш того, Квиггин бачить повернення ситуації, характерною для раннього Середньовіччя - принаймні, її економічної складової, коли володіння багатством, особливо спадковим, є єдиною гарантією успіху в житті.

Для поколінь алфавіт закінчується

Мілленіали, які народилися між 1981 і 1996 рр., зустріли нове тисячоліття в юному віці, характеризуються насамперед глибокої залученістю в цифрові технології. Ну а зумеры не пам'ятають часів без смартфонів, ніколи не жували Turbo і не затирали до дірок "Термінатора" на VHS-касетах. Покоління Z - це ті, хто народилися після 1997-го і пізнають світ через Google. Погана новина: вони теж будуть жити бідно. Можливо, ще біднішими, ніж покоління Y.

Тут потрібно згадати психологічні особливості Y: його представники схильні відкладати перехід у доросле життя на більш довгий термін, ніж їх однолітки в попередніх поколіннях, довше залишатися в батьківському домі. Серед причин цієї тенденції - світова фінансова криза, зростання вартості житла, безробіття.

Реклама на dsnews.ua

Однак економіка - не єдине пояснення цього явища. Серед соціологів ще не вирішене питання, що вважати дорослістю. Дослідження показують, що покоління Y не поспішає брати на себе зобов'язання дорослого життя з-за негативного прикладу попереднього покоління. Вони знають, що їх батьки обзаводилися сім'ями, починали кар'єру - і робили це рано. І молоді люди бачать: при такому підході до життя їх батьки розлучилися і мають нецікаву роботу. Більшість "ігрек" хочуть сім'ю, але вони також хочуть зробити правильний вибір з першого разу, те ж саме і з роботою.

На пострадянському просторі ""іксів "" довелося пройти через розпад імперії і хаос 1990-х. Вони знають, що таке нестатки, з дитинства вчилися боротися і долати труднощі, цінувати дружбу і сім'ю. Але вони не хотіли того ж своїм дітям - і з'явилися всіляко опікувані "ігреки", не знайомі з по-справжньому серйозними проблемами - і тому не готові "йти по головах" для досягнення своїх цілей.

Західні економісти вказують, що життєві перспективи миллениалов помітно погіршилися в 2008-2009 рр. Багатьом країнам довелося приймати особливі заходи з працевлаштування молоді з-за соціальної напруженості (згадаймо заворушення в Греції в 2008-м). Безробіття серед молоді в Європі залишається на високому рівні (40% в Іспанії, 35% в країнах Балтії, 19,1% у Великобританії і більше 20% в багатьох інших країнах). В інших регіонах планети безробіття також висока, зокрема, в США становить 18,5%.

Інші експерти говорять про те, що покоління Y слабко проявляє себе в корпоративній культурі. Наймачів турбує, що у молоді завищені очікування від свого працевлаштування, вони воліють підлаштовувати умови роботи під своє життя, а не навпаки. При цьому мілленіали важко адаптуються до ієрархічним структурам і бюрократичним способів прийняття рішень. Вони чекають професійного розвитку і не хочуть довго залишатися на одній посаді. Звідси - часта зміна місць роботи, низька лояльність до роботодавця. І, відповідно, низький рівень пропонованих зарплат.

Не хочуть ні любити, ні працювати

Фахівці Федерації незалежних американських страховиків прийшли до висновку, що здоров'я покоління миллениалов гірше, ніж здоров'я "іксів". Таке погіршення зафіксовано вперше за останні 100 років.

Все більше миллениалов страждають від важкої депресії та постійного стресу, наслідок цього - гіпертонія, підвищений рівень холестерину і цукру в крові. Порівняно з минулим поколінням значно зросла смертність від самогубств і передозувань наркотиками. Експерти побоюються, що багатьом молодим американцям і європейцям в найближчому майбутньому загрожує безробіття за станом здоров'я.

"У результаті здоров'я цікавить миллениалов набагато більше, ніж секс - вони не бачать сенсу у близьких стосунках і тим більше в шлюбі", - пише у своєму дослідженні президент фірми з демографічного прогнозування Demographic Intelligence Семюель Стерджон.

Все це незабаром має призвести до збільшення витрат на охорону здоров'я і може негативно позначитися на світовій економіці. Аналітики Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) стверджують, що перші рять років після кризи 2008 р. щорічне зростання витрат на охорону здоров'я не перевищував 1% ВВП, але з 2013-го ця цифра зросла до 2,4%.

Зараз рівень державних і приватних витрат на лікування громадян у країнах ОЕСР в середньому не перевищує 8,8% ВВП. Але ситуація змінюється. "До 2030 року в країнах ОЕСР темпи зростання витрат на охорону здоров'я перевищать темпи зростання економіки. Через 11 років країни регіону будуть витрачати на медицину до 10,2% сукупного ВВП", - йдеться в доповіді ОЕСР "Панорама здоров'я 2019".

Тобто планка пенсійного віку в розвинених країнах скоро може знову опинитися під тиском. В Європі вже йде дискусія про підвищення пенсійного віку для зумеров. Економісти ОЕСР рекомендують підняти пенсійний вік у Європі до 67 років (зрівнявши жінок і чоловіків), а в Німеччині Бундесбанк запропонував підняти пенсійний вік до 69,3.

У будь-якому випадку погане здоров'я і небажання досягати життєвого успіху, завойовувати протилежну стать і будувати сім'ю - все це передвісники економічного спаду. Нехай не кризи, але затяжної рецесії.

Сплеск хендмейду серед миллениалов

Цікавий момент: городяни-мілленіали в країнах першого світу (та й не тільки там) демонструють вражаючий сплеск інтересу до ремісництву. Це видно навіть по Києву - колись далекі від будь-якої фізичної праці молоді люди заводять сыродельни, пекарні, варять крафтовое пиво, роблять меблі своїми руками, записуються на курси гончарної справи. При цьому прагнуть зробити одне чи навіть кілька напрямків ремісництва своїм основним джерелом прибутку.

Американський економіст Нассім Талеб шукає пояснення цьому тренду на стику економіки і психології. На його думку, такий сплеск хендмейду відбувається не стільки з економічних причин (хоча і це теж), скільки з етичних. "Ремісники ставлять на кон душу. По-перше, ремісники працюють в першу чергу з екзистенціальним причин і тільки потім - по фінансовим і комерційним. Їх вибір не зводиться до фінансового, але залишається таким, - каже Талеб. - По-друге, ремісники так чи інакше практикують "мистецтво", вони не приймають здебільшого аспектів індустріалізації, вони поєднують мистецтво і бізнес. По-третє, вони вкладають в роботу душу: ремісник не продасть знівечений товар і навіть товар не кращої якості, інакше буде зачеплена його гордість. Нарешті, у ремісників є священні табу, те, чого вони не зроблять, навіть якщо від цього різко підвищиться прибуток".

    Реклама на dsnews.ua