• USD 28.1
  • EUR 33.2
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Гарантія на 600 тисяч. Чи багато українців понесуть гроші в банки на нових умовах

У Нацбанку пропонують підняти ліміт гарантування вкладів громадян в банках України. Думки експертів з цього питання розділилися. Причому по-своєму мають рацію обидві сторони — всі наводять вагомі аргументи

Фото: НБУ
Фото: НБУ
Реклама на dsnews.ua

7 вересня в НБУ повідомили про результати засідання Ради з фінансової стабільності. У центрі уваги учасників були питання відновлення платоспроможності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), приєднання Ощадбанку до системи гарантування вкладів, а також ризики при співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. Присутні врахували той факт, що для своєї нормальної роботи ФГВФО був змушений залучати кредити від уряду і Нацбанку. В результаті сьогодні заборгованість фонду за номіналом векселів перед урядом становить 48,1 млрд грн плюс відсотки за цими позиками, які повинні бути погашені до 2031 р. Причина — значні виплати вкладникам в 2015–2017 рр., коли ФГВФО змушений був направляти на погашення цих боргів наявні кошти, які повинні забезпечувати стабільність системи гарантування вкладів.

Рада рекомендувала забезпечити стабільність системи гарантування вкладів через конвертацію поточних зобовʼязань ФГВФО перед урядом і майбутніх процентних платежів в умовні зобовʼязання.

Але найцікавіша пропозиція Ради — підвищити суму гарантованих державою вкладів до 600 тис. грн замість нинішніх 200 тис. Це може статися після реструктуризації боргових зобовʼязань фонду і внесення відповідних змін до законодавства.

Ще один важливий момент: Ощадбанк приєднається до ФГВФО імовірно з 1 січня 2021 р. З огляду на великий депозитний портфель банку і, відповідно, потреби в значних вливаннях у фонд, для установи буде передбачений перехідний період до 31 грудня 2023-го в частині сплати регулярних зборів.

Добре це чи погано для української економіки — збільшення гарантованої суми? Прихильники цього заходу стверджують, що вона допоможе залучити в економіку гроші, що лежать «під матрацами». Правда, ніхто не знає, скільки це грошей. За різними оцінками, від $80–100 млрд до набагато менших сум. Ми можемо побічно судити про такий показник, як валюта на руках (а саме в доларах і євро українці вважають за краще зберігати гроші вдома), по платіжному балансу: в останні роки валюти поза банками додається по кілька мільярдів. Утім, навіть умовні $10 млрд, залучені на депозити, дуже вплинули б на ліквідність банківської системи. І тут зростання мінімально гарантованої суми може допомогти. За даними дослідження Незалежної асоціації банків України і GFK, для наших співгромадян найголовніший критерій при виборі способу заощаджень — гарантія їх збереження.

Противники збільшення гарантованої суми вказують, що люди просто будуть ховати свої заощадження на депозитах, замість того щоб вкладати їх в інструменти фондового ринку або у власний бізнес.

«Я ініціативу підвищення ліміту гарантування вкладів оцінюю суперечливо. З одного боку, зрозуміло, що гарантування на рівні 200 тис. вже значною мірою девальвовано. Тобто гарантована сума повинна підвищуватися. З іншого боку, ми розуміємо, що зростання цієї суми розхолоджує банкірів. Багато банків раніше займалися тим, що перекладали на плечі держави свої зобовʼязання перед вкладниками. Зростання ліміту дозволить знову цим зайнятися, — сказав «ДС» фінансовий аналітик Олексій Кущ. — Але головний недолік в тому, що треба врегулювати гарантії держави щодо вкладів у державних банках. А у нас держбанки займають 60% ринку депозитів населення. І тут якраз твориться повна вакханалія, тому що, з одного боку, по Ощадбанку гарантується повністю сума вкладу, з іншого — Ощадбанк сам стане частиною ФГВФО, тому незрозуміло, скільки там будуть гарантувати, 600 тис. чи повну суму вкладу. Тому треба більш чітко сформулювати питання гарантій держави щодо вкладів в держбанках — 600 тис. чи повністю, тільки в Ощадбанку чи в Приватбанку теж».

Реклама на dsnews.ua

Тут варто зазначити, що і нинішні 200 тис. грн компенсації дають середнього класу можливість для маневру. Припустимо, людина хоче покласти в банк 400 тис. грн. У разі проблем у банку йому компенсують лише 200 тис., навіть якщо він зробить в ньому два вкладу по 200 тис. Але якщо він покладе в два банки по 200 тис., то компенсують в обох.

«Я ставлюся до збільшення ліміту дуже позитивно, тому що недовіра до банків в українському суспільстві дуже висока, і це використовується різного роду шахрайськими структурами. Тому новина про те, що держава гарантуватиме до 600 тис. грн і буде реально їх виплачувати, дозволяє банкам легше залучати кошти громадян, — пояснив в коментарі «ДС» президент інвестгрупи «Універ» Тарас Козак. — Тому зростання ліміту гарантування в три рази я вважаю дуже позитивним. Це мінімальний стандарт за європейськими мірками. За різними оцінками, ця сума покриває від 97 до 99% всіх депозитів населення в Україні. Банківська система отримає хороший приплив коштів, і це рано чи пізно призведе до зниження ставок по кредитах. Я розраховую, що вже в наступному році у нас завдяки цьому будуть справжні іпотечні кредити».

Експерт також нагадав, що нинішній ліміт (200 тис. грн) приймався в 2012 р., коли долар США коштував 8 грн.

Однак є й інша думка: ставки по кредитах можуть, навпаки, зрости через таке рішення.

«Підвищення гарантованого ліміту за вкладами буде стимулювати керівників банків пропонувати більш високі відсотки по депозитах. Вони будуть говорити людям: не бійтеся, якщо у нас не вийде, вам все компенсує держава. Тобто проблеми банків знову будуть вирішуватися за рахунок бюджету», — сказав економічний експерт Борис Кушнірук, додавши, що це спричинить і подорожчання кредитів, через що «промисловий бізнес деградує, не маючи доступу до дешевих фінансів».

На його думку, не можна привчати людей до того, що банківський депозит — це джерело доходу, адже він призначений «тільки для фізичного збереження коштів і для безготівкових розрахунків».

Загалом Борис Кушнірук вважає неправильним «штучне збільшення депозитної бази за рахунок підвищення гарантій за вкладами».

Виходить, з упевненістю можна сказати тільки про одне: триразове зростання лімітів гарантій за вкладами дозволить вивести з тіні певну кількість заощаджень населення, перемістити їх в банки. А ось наскільки це стратегічно допоможе економіці України, поки залишається предметом дискусії.

Як бачимо, в експертному середовищі оцінки впливу триразового підвищення гарантованої суми вкладів фізосіб бувають діаметрально протилежними. Однак саме вплив на економіку — позитивний чи негативний — у будь-якому разі залежить від безпосереднього результату запропонованого заходу, простими словами, скільки українці виймуть «з-під матраців» і понесуть в банки. Ми зʼясували, що потенційно це може бути еквівалент десятків мільярдів доларів. Якби не одне суттєве «але». Довіра людей до банків — не похідне від розміру гарантованих вкладів. Адже логічно припустити, що людина, яка довіряє банківській системі і державі, вже зберігає основну частину своїх заощаджень на депозиті — якщо наявні кошти перевищують 200 тис. грн, вона може розбити всю суму на частини, скажімо, по 199 тис., і рознести по різних банках, щоб гарантувати збереження коштів. А ось якщо українець не довіряє банкірам і владі, то не понесе на депозит ні 200 тис., ні 600 тис. грн, незважаючи на держгарантії. У такому разі розглянута ідея НБУ навряд чи якось помітно вплине на економіку — хоч в позитивному, хоч в негативному ключі.

    Реклама на dsnews.ua