• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.6
Спецпроєкти

Газова дієта Чим загрожує Європі та Україні зупинка газопроводу Ямал — Європа

Російський газовий монополіст зупинив транзит газу через Білорусь до Польщі та Німеччини, а через Україну скоротив на третину. Влада РФ говорить одне, а робить — протилежне

Газопровід Ямал-Європа перевели у реверсний режим
Газопровід Ямал-Європа перевели у реверсний режим / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Закрутити вентилі

Вранці 30 жовтня припинилося прокачування газу трубопроводом Ямал — Європа, що йде через Білорусь і Польщу до Німеччини. За наявними даними, прокачування різко знизилося близько 10 ранку, а з 10 до 11 дня зупинилося повністю. Після чого було зафіксовано реверс газу трубопроводом у зворотному напрямку — з Німеччини до Польщі. (Це контрактні поставки: частину газу поляки купують у німців.) Офіційної інформації про те, хто саме припинив прокачування газу, немає досі (формально це може бути не лише РФ, а й Білорусь).

Джерело: Михайло Крутіхін
Заповненість газопроводу "Ямал-Європа" російським газом

Уточнимо, що проектна потужність Ямал — Європа становить 33 млрд куб. м природного газу на рік (близько 100 млн куб. м на добу).

В 2021-му газопровід більшу частину року працював із завантаженням 75-80%. Тобто щодобово прокачувалося 75-80 млн кубів газу (тобто до 29,2 млрд куб. м на рік), з яких понад 13 млн куб. м забирала Польща, решту – Німеччина. При цьому "Газпром" не раз озвучував плани щодо скорочення обсягу прокачування цією трубою. Однією з причин є геополітична нестабільність у Білорусі.

Джерело: "Газпромекспорт"
Газопроводи між РФ та Європою

Поки що можна констатувати, що відбувається щось незрозуміле: адже 27 жовтня президент Росії Володимир Путін дав "Газпрому" вказівку наростити постачання газу до сховищ компанії в Європі. А ще 22 жовтня президент України Володимир Зеленський запропонував спеціальні антикризові умови транзиту для постачання газу понад обумовлені контрактом обсяги — йдеться про знижку у розмірі 50%. Такий захід, за його словами, може сприяти вирішенню енергетичної кризи в Європі. Тоді ж Україна заявила, що готова віддати іноземним замовникам до 40% (близько 10 млрд куб. м) потужностей своїх ПСГ для створення стратегічних запасів газу.

Реклама на dsnews.ua

Але реакція РФ виявилася протилежною: 1 листопада глава компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон на своїй сторінці у Facebook повідомив, що "Газпром" ще на третину скоротив прокачування газу через ГТС нашої країни.

"Незважаючи на гучні заяви, обсяг транзиту з РФ до ЄС постійно зменшується. З 1 жовтня транзит через Україну впав до 86 млн куб. м на добу. При цьому "Газпром" платить за транзитну потужність 109 млн куб. м. При таких обсягах транспортування Газпром недопоставить до ЄС до кінця травня близько 5 млрд куб. м. З 1 листопада транзит через Україну вкотре зменшився — до 57 млн куб. м на добу", — розповів Макогон.

Після того, як стало відомо про зупинку транзиту газу через Ямал—Європа, у понеділок вранці на відкритті торгів ціна газу в Європі зросла на 11%, досягнувши $861 за 1000 куб. м. Це перше подібне зростання після того, як 29 жовтня ціна котирування опустилася нижче за $800 за тисячу кубів (вперше з 17 вересня). І це зростання ціни ще до появи інформації про те, що транзит через Україну також скоротився.

Втім, після ранкового сплеску ціни на газ знову впали — до значень п'ятниці і навіть нижче (можливо, взяв гору чинник прогнозу хорошої погоди).

Кого дурить "Газпром"

В управлінні інформації "Газпрому" журналістам прокоментували: "Заявки європейських споживачів виконуються в повному обсязі. Коливання попиту на російський газ залежить від фактичних потреб покупців". Але знову ж таки не підтвердили, що це саме російський монополіст зупинив прокачування газу. Потенційно це могла зробити і білоруська влада — Олександр Лукашенко неодноразово погрожував Москві зупинкою газового транзиту (хоча зрозуміло, що для нього це економічно невигідно). Але поки що офіційний Мінськ мовчить.

"Газпром" просто припинив постачання газу цим маршрутом у бік Німеччини. Причини мені невідомі, офіційно теж нічого не оголошувалося, — сказав у коментарі "ДС" аналітик нафтогазової галузі Михайло Крутіхін. — Це прямо протилежно до заяви Путіна про те, що тепер "Газпром" почне поповнювати свої сховища газу в Європі. І як довго триватиме ця зупинка транзиту, ми не знаємо".

За словами експерта, зараз "Газпром" справді виконує всі заявки покупців. Але — лише за старими довгостроковими контрактами. Нові контракти на постачання газу російський монополіст не укладає.

"Мета "Газпрому" — налякати Європу можливим замерзанням, щоб у ЄС все ж таки погодилися з унікальною роллю "Газпрому" і "Північного потоку — 2" і дозволили постачати газ цим маршрутом монопольно, — сказав Крутіхін. — А також щоб припинити транзит через Україну. Я думаю, якщо Європа не піде зараз на поступки, РФ продовжить такий шантаж. Але поки що — на словах, принаймні — європейці мають велику рішучість чинити опір".

Наслідки віддалені і не дуже

Польською ділянкою трубопроводу Ямал— Європа довжиною 683 км володіє спільне підприємство EuRoPol Gaz, яке керує національним газотранспортним оператором Gaz-System. І тут може бути одна з причин того, чому "Газпром" міг зараз зупинити транзит.

У квітні цього року Gaz-System оприлюднила план розвитку газотранспортної системи країни на 2022-2031 роки. та відправила його на розгляд до уряду. Істотним елементом цього плану є повний перехід під контроль Варшави польської ділянки газопроводу Ямал — Європа. Але співвласником цієї магістралі є російський "Газпром", і він не бажає віддавати свою частку в трубі полякам. Отже, польські ЗМІ почали мусувати ідею про те, що Польща може просто забрати трубопровід.

Формальна причина полягає в тому, що, як ухвалив Стокгольмський арбітраж, Росія постачала газ до Польщі за завищеними цінами. Тож тепер Варшава може ці ціни перерахувати відповідно до "ринкових умов, що змінилися" і вимагати з Москви компенсацію. У відповідь "Газпром" і вирішив показати, що здатний зовсім залишити Польщу без газу.

Втім, нам важливіше зрозуміти, як це торкається інтересів України? Як мінімум через подорожчання біржового газу в Європі.

"Не зовсім зрозуміло, що взагалі відбувається. Путін наказав одне, а робиться інше. Але зараз Україні це нічим не загрожує, — сказав у коментарі "ДС" директор компанії ExPro Gas&Oil Геннадій Кобаль. — Ми на цей газ не претендуємо. Поки що погода така, газу нам цілком вистачає, щоб працювати в нормальному режимі, але якщо така ситуація (зниження транзиту через Україну) повториться взимку, то це буде погано, тому що взимку витрачається багато газу і в газопроводі треба підтримувати високий тиск. — ми з сьогоднішнього дня газу практично не імпортуємо".

Нагадаємо, що нинішня транзитна угода між РФ та Україною передбачає прокачування газу в 2021-2024 роках. за 40 млрд куб. м на рік. При цьому "Газпром" перебирає оплату потужності незалежно від фактичних обсягів транспортування.

Проте є небезпека того, що взимку "Газпром" різко знизить обсяг транзиту через Україну — скажімо, до 5 млрд кубів (у перерахунку на рік). Якщо зима холодна, Україні доведеться купувати газ у Європі. Але працювати одночасно на фізичний аверс і реверс газопровід не може, отже, російський транзит доведеться зупинити. Але тоді "Газпром" відразу звинуватить Україну в невиконанні транзитного контракту і в односторонньому порядку розірве його.

Втім, поки що це швидше гіпотетична небезпека. Але в будь-якому разі Україні (та й Європі теж) треба бути готовою до того, що "Газпром" і надалі готовий влаштовувати будь-які неприємні сюрпризи.

    Реклама на dsnews.ua