• USD 41.2
  • EUR 44.7
  • GBP 53
Спецпроєкти

Де жити добре. Чому Київ обігнав Москву за якістю життя

У світовому рейтингу найкомфортніших для життя міст світу — п'ять українських. Але вони зайняли місця між 175-му і 202-м
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Як виявилося, їх загальна біда — поганий екологічний стан. У Росії справи з якістю життя йдуть ще гірше, але нам від цього не легше.

Далеко у другій сотні

Присвячений порівнянні різних країн і міст світу портал Numbeo представив користувачам щорічний рейтинг міст світу за індексом якості життя. Всього там проаналізовано 227 міст і кращою для життя визнано австралійська Канберра (224,3 бали). У трійку лідерів також увійшли голландський Ейндховен (216,39 бала) і столиця американського штату Північна Кароліна Ролі (216,05 бали). Останнє місце рейтингу, 227-е, займає Каракас (Венесуела), якому дісталося 0 (нуль) балів.

У списку виявилося п'ять міст України. Серед них найкращий показник у Львова —175-е місце (114, 92 бали). Крім Львова, у рейтингу є Київ (192-е місце, 104,44 бала), Одеса (195-е місце, 102,39 бала), Харків (196-е місце, 101,58 бала) і Дніпро (202-е місце, 94,49 бали). Що цікаво, в порівнянні з торішнім рейтингом всі українські міста опустилися рівно на одне місце кожен.

Сервіс Numbeo оцінює міста за восьми показниками: індексом купівельної спроможності, індексу безпеки, охорони здоров'я, вартості життя, співвідношення вартості нерухомості до доходу, індексу часу руху транспорту, індексу забруднення і кліматичних індексу. В підсумку місце міста в загальному індексі — це сукупний результат по восьми згаданими показниками.

Ми подивилися, чим і як відрізняються між собою міста України, що ввійшли в рейтинг Numbeo.

Індекс купівельної спроможності найвищий у киян (38,58), найнижчий — у харків'ян (30,54). Одеса і Львів за цим показником відрізняються всього на 0,01 пункту (31,24 та 31,25). Зате індекс вартості життя в Одесі (28,72) лише ненабагато нижче, ніж у Києві (29,85), сама ж дешева життя — у Львові (26,52).

Реклама на dsnews.ua

Самим безпечним з п'яти оцінених українських міст визнаний Львів (61,2 пункту), найнебезпечнішим для життя — Дніпро (44,94).

Охорона здоров'я краще всього працює теж у Львові (56,27), найгірше — у Харкові (44,08).

Співвідношення вартості нерухомості до доходу найвигідніше в Дніпрі (11,07), саме невигідне — у Львові (16,14). Громадський транспорт найкраще ходить в Дніпрі (32,25), найгірше — у Києві (39,51).

Найкраща екологічна обстановка виявилася у Львові (55,88), найгірша — у Дніпрі (81,89). Розрив, звичайно, вражає. В Києві теж з екологією невесело — індекс забруднення показує 67,07, і це при тому, що місто вважається одним з найзеленіших столиць Європи.

Нарешті, кліматичний індекс. Навряд чи там між українськими містами може виявитися особливо велика різниця, але перемогла тут закономірно Одеса (79,00). Найгірше клімат, на думку Numbeo, в Харкові (65,35).

Цікава картина вимальовується, якщо порівняти показники столиць країн колишньої Речі Посполитої та деяких сусідніх країн. Прага — 96-е місце (159,84), Вільнюс — 97-е (159,15), Братислава — 120-е (149,41), Варшава — 128-е (144,39), Мінськ — 132-е (142,66), Будапешт — 163-е (125,69), Бухарест —169-е (120,76), Київ — 192-е (104,44), Москва — 193-е (104,15). Кишинева в списку проаналізованих міст, на жаль, немає.

Якщо уважно порівняти перераховані вище міста за різними параметрами (дивіться таблицю), то виявиться, що в українських міст є тільки одне радикальне перевагу перед сусідніми країнами — низькі ціни. Всі інші відносні: міста України, що потрапили в рейтинг Numbeo, у чому виявляються краще сусідів по Східній Європі, але частіше — гірше за більшістю показників.

Особливості суб'єктивного аналізу

"Ділова столиця" часто вивчає різного роду рейтинги, в яких фігурує Україна. Треба сказати, що аналіз Numbeo принципово відрізняється від усіх інших. Зазвичай ми аналізуємо рейтинги, які складені на підставі чітких фактологічних або статистичних даних, а автори самих рейтингів — авторитетні міжнародні організації.

Рейтинг на сайті Numbeo.com складається на підставі інформації від користувачів з різних міст і країн по всьому світу. Аналізуючи оцінки та зазначені цифри від реальних людей, Numbeo компонує і надає актуальну інформацію про вартість життя, цінах на нерухомість, про охорону здоров'я і злочинності, про транспорт і викидах в атмосферу, а також корисну інформацію для мандрівників.

Однак зрозуміло, що такий метод має мало спільного з науковим підходом і далеко не завжди статистично достовірний. Оскільки всі дані в базу сайту вносять прості користувачі, вони неминуче не завжди виявляються об'єктивні. Наприклад, одна людина може вказати одну вартість питної води або м'яса в магазинах міста, інший — трохи іншу. Те ж відноситься і до погоди, і до злочинності, і до всього іншого.

Інакше кажучи, "бюджетний" турист — умовний бідний студент, який відвідав Київ, — намалює для Numbeo зовсім не таку картину, як прилетавший на переговори багатий бізнесмен. Але якщо Київ відвідують мільйони людей і статистично картина виходить достовірною, то, наприклад, для набагато менш популярного Харкова вже неминучі статистичні похибки.

У будь-якому разі сервіс Numbeo.com виявляється дуже корисним для кожного, хто збирається відвідати будь-яку країну або переїхати жити за кордон. Так він може заздалегідь скласти уявлення про рівень цін на ті чи інші товари і послуги, так само як і про якість життя. А адже "якість життя" — поняття досить широке і неоднозначне. Воно включає і безпеку, і здоров'я, і стан навколишнього середовища, і багато іншого.

Як пишуть самі творці сайту, Numbeo є найбільшою у світі базою даних, яка формується самими користувачами. Автор ідеї та засновник компанії Numbeo — Младен Адамович з Сербії, який раніше працював програмістом в Google.

Більшість користувачів вважають найбільш важливим і цікавим розділом Numbeo — "Вартість проживання". Тут, наприклад, можна вказати, скільки ви витрачаєте за місяць в своєму місті, і дізнатися, скільки приблизно потрібно грошей для проживання в іншому місті, притому що буде підтримуватися аналогічний рівень життя. Можна провести порівняння цін, причому ця процедура автоматизована: можна вибрати два міста й порівняти їх за всіма показниками.

Будь-якому користувачеві цікаво зайти на сайт Numbeo.com подивитися статистику і подумати, як же там живеться — за кордоном. Дуже багато людей, збираючись їхати в інше місто, переглядають цей сайт, щоб дізнатися ціни на проїзд, продукти, житло та інше. Для України це шанс підвищувати свою популярність. Потрібно просто не лінуватися, а наповнювати онлайн-сервіс адекватною інформацією, причому робити це постійно і у великих обсягах.

Україна — це країна, яка здатна стати привабливою для кожного, хто побачить її справжній вигляд.

    Реклама на dsnews.ua