• USD 28.2
 • EUR 34
 • GBP 38.2
Спецпроєкти

Компенсація за карантин. Як поділять мільярди від Зеленського

Президент Володимир Зеленський подав у Раду законопроєкти, що передбачають матеріальну допомогу і податкові пільги бізнесу. І в них уже не тільки красиві обіцянки, а й важливі подробиці: гроші дадуть, але за умови дотримання безлічі умов

Юрособи та ФОПи отримають компенсацію за простій в карантин
Юрособи та ФОПи отримають компенсацію за простій в карантин / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Згідно із законопроєктом № 4429, допомога від держави буде трьох видів:

 • одноразова виплата найманим працівникам та фізособам-підприємцям (ФОП), які можуть повністю зупинитися через карантинні обмеження;
 • одноразова виплата суб'єктам господарювання для збереження робочих місць — з метою подальшого перерахування найманим працівникам;
 • одноразова компенсація юрособам витрат на сплату ЄСВ.

У перших двох випадках розмір матдопомоги становитиме 8 тис. грн.

Закрився — 8 тис. грн

Стосується ФОПів і їх працівників

Зрозуміло, що на пряник варто розраховувати тільки тим, кого визнають потерпілим від карантину. У законопроєкті зазначено, що Кабмін визначатиме перелік основних видів діяльності, робота яких обмежується у зв'язку з епідемією і які, відповідно, підпадають під отримання матеріальної допомоги.

Однак міністр цифрової трансформації Михайло Федоров уже повідомив деталі. Допомогу отримають працівники або ФОП сфери, що має одну з шести категорій Класифікації видів економічної діяльності:

Реклама на dsnews.ua

47 — роздрібна торгівля (крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами);

55 — тимчасове розміщення;

56 — діяльність із забезпечення стравами і напоями;

59.14 — демонстрація кінофільмів;

90 — діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг;

93 — діяльність у сфері спорту, організація відпочинку та розваг.

Але при цьому Михайло Федоров уточнив, що допомога буде надана лише тим, у кого один із цих шести видів діяльності заявлений першим станом на 31 жовтня цього року.

А сам законопроєкт також встановлює обмеження. Зокрема, одноразову матеріальну допомогу не зможуть отримати наймані співробітники, якщо їх роботодавець не нарахував ЄСВ за третій квартал поточного року, або якщо вони працюють за сумісництвом, або якщо їхня середня зарплата перевищує 30 тис. грн на місяць (при обчисленні враховуються всі місяці третього кварталу поточного року).

Також матеріальну допомогу не зможуть отримати ФОПи:

 • держреєстрація яких на дату набуття чинності цього закону не дотягувала до трьох місяців;
 • сплатили на дату набуття чинності закону ЄСВ за себе менш ніж за три місяці;
 • основний вид діяльності яких на 31 жовтня не потрапив до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України як одержувачів допомоги;
 • є одночасно і найманими працівниками;
 • підприємницька діяльність припинена на дату набуття чинності закону (згідно з даними Єдиного держреєстру юросіб, ФОП і громадських формувань).

Для отримання матеріальної допомоги необхідно подавати заяву в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

При цьому законопроект передбачає і відповідальність за надання недостовірної інформації тими, хто звернувся за матдопомогою — її потрібно буде повернути в подвійному розмірі, а не повернуті добровільно гроші будуть стягнуті примусово.

Як повідомляв раніше президент Володимир Зеленський, на цей вид допомоги буде направлено 10 млрд грн.

Компенсація за простій в карантин: стосується юросіб і ФОПів

Одноразова матеріальна допомога буде надана бізнесу, який скоротив або може скоротити тривалість робочого часу співробітників через карантин, і вона повинна бути виплачена таким працівникам. Розмір підтримки буде визначатися пропорційно скороченому робочому часу, але не більше 8 тис. грн. на людину.

Однак обмеження по матдопомозі є і в цій категорії. Зокрема, її не виплачуватимуть за найманих працівників, які працюють за сумісництвом або за яких ЄСВ сплачено менш ніж за три місяці.

Матдопомога також не передбачена бізнесам:

 • у яких період від дати реєстрації до дати вступу в силу закону — менше трьох місяців;
 • які на дату набуття чинності закону отримують допомогу по частковому безробіттю та/або допомогу по частковому безробіттю на період карантину відповідно до закону "Про зайнятість населення";
 • діяльність яких на дату набуття чинності закону (згідно з Єдиним реєстром юросіб) припинена, знаходиться в стадії припинення або банкрутства.

Для суб'єктів господарювання також передбачені санкції — за надання недостовірних даних або за використання матдопомоги не за призначенням вона буде стягнута в подвійному розмірі.

Компенсація ЄСВ: стосується юросіб

І третій вид одноразової допомоги — компенсація юридичним особам сплати ЄСВ. У законопроєкті передбачено, що її отримають ті, чий вид діяльності внесено до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Обсяг компенсації — 10% від суми ЄСВ за 10 місяців, які передували вступу в силу цього закону. Для отримання допомоги потрібно подавати заяву в податкову за місцем обліку платника ЄСВ.

Однак одноразова компенсація не буде надана, якщо компанія на дату набуття чинності закону має борги зі сплати ЄСВ або її діяльність припинена.

Володимир Зеленський раніше заявив, що на компенсацію витрат по ЄСВ для майже 120 тис. юросіб буде скеровано майже 1,5 млрд грн.

Допомога при карантині для громадського харчування

На пряник може розраховувати мале і середнє підприємництво у сфері громадського харчування — дія ліцензій на роздрібну торгівлю алкоголем, які закінчуються в період карантину, продовжується на три місяці з дати закінчення карантину. І при цьому, якщо бізнесмен не сплатив своєчасно платіж за ліцензію, то вона не буде призупинена або припинена.

Також для суб'єктів господарювання (тобто для ФОПів і юросіб), незалежно від виду бізнесу, які тимчасово зупинили роботу в період карантину і у яких у цей період закінчується оренда державного та комунального майна, договори будуть продовжені на місяць після закінчення карантину і обмежувальних заходів. Крім того, скасують і стягування плати за оренду державного та комунального майна в період карантину для підприємців, діяльність яких була заборонена через карантин.

Законопроєкт №4429 також передбачає, що до страхового стажу працівника буде включений період, протягом якого він отримує допомогу по частковому безробіттю.

І щоб не допустити зниження коефіцієнта зарплати при обчисленні пенсій, ФОПам і самозайнятим особам буде надана можливість доплатити до розміру мінімального страхового внеску за місяці часткового зниження доходу на період карантину. Тобто підприємцям, які обмежили роботу під час карантину, цей період зарахують до страхового стажу, але за умови, що вони доплатять гроші таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Пробачити борги

Президент Володимир Зеленський також подав у Раду законопроєкт № 4430, який передбачає податкові пільги. Зокрема, пропонується списати податковий борг платників у разі, якщо сукупний розмір його за всіма податками і зборами не перевищує 3060 грн і він не погашений на 1 листопада цього року. На списані суми боргу не застосовуються штрафи і пеня, і сам факт списання є підставою для звільнення майна платника з-під податкової застави.

Також пропонується: відстрочити до 29 грудня 2021 р. погашення податкового боргу фізичних осіб, у тому числі самозайнятих, якщо він не перевищує 6800 грн; списати пені і штрафи в разі самостійної сплати платником основної суми боргу протягом шести місяців; збільшити поріг обсягу податкового боргу, при якому проводиться стягнення, до 3060 грн.

Крім того, в законопроєкті пропонується не оподатковувати податком на доходи фізосіб (ПДФО) і податком на прибуток доходи, які постраждалі отримають у вигляді матдопомоги, передбаченої попереднім законопроєктом №4429.

Також пропонується платників єдиного податку першої групи звільнити від сплати його і ЄСВ за себе — за період з грудня 2020 р. по травень 2021 р., а також встановити, що цей період включається до страхового стажу.

Нагадаємо, що виступаючи з переліком заходів підтримки бізнесу, президент також обіцяв надати матеріальну допомогу ФОПам з дітьми до 10 років і компенсації по частковому безробіттю та кредитні канікули в рамках програми 5-7-9. Однак ці заходи підтримки в законопроєктах не відображені. Можливо, вони будуть реалізовані постановами Кабміну.

  Реклама на dsnews.ua