• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Гра субсидій. Яка модель монетизації припаде до смаку українцям

Уряд планує до травня паралельно протестувати роботу і ефективність двох моделей монетизації житлових субсидій. Та модель, яка виявиться найкращою, і буде впроваджена
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Кому готівкою, кому - безготівковими

Міністр соціальної політики України Андрій Рева 16 січня повідомив журналістам, що уряд планує внести зміни у систему монетизації житлових субсидій. Кабмін вважає за потрібне передбачити їх виплату в грошовій формі вже з березня нинішнього року (якщо зміни вступлять в силу в лютому). При цьому та модель монетизації, яка почала діяти з 1 січня, нікуди не дінеться.

Мова в даному випадку йде про урядовий експеримент, в рамках якого паралельно до затвердженої раніше моделлю монетизації з лютого буде запущена ще одна модель - субсидія у формі видачі готівки на руки. Інакше кажучи, ті громадяни, які звернулися за субсидією до 31 грудня 2018 р. (т. зв. "старі субсидианты"), отримають в лютому, березні і квітні для оплати комуналки готівкові гроші. Субсидія їм буде перерахована грошовим переказом через Ощадбанк; пенсіонерам гроші дасть Пенсійний фонд.

А от всі ті, хто вперше звернувся за субсидією вже в 2019-му, отримають її в рамках діючої моделі монетизації - тобто за підсумками нинішнього опалювального сезону залишок невикористаної субсидії буде їм перераховано через Ощадбанк в безготівковій формі.

За словами Реви, до травня вже має бути зрозуміло, який механізм є більш ефективним.

Сьогодні в Україні, за даними міністра, 4 млн одержувачів субсидій, середній розмір яких в опалювальний період становить 1,5 тис. грн. Це означає, що кожен місяць уряд буде на руки готівкою видавати 6 млрд грн. За даними Держстату, субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у листопаді 2018 р. отримували 3349,1 тис. домогосподарств. У свою чергу прем'єр-міністр України Володимир Гройсман згадував, що в цьому опалювальному сезоні можуть отримати субсидію близько 7 млн сімей.

Обидві моделі виплати субсидій виглядають досить гідно, але можна припустити, що їх паралельна реалізація - тим більше на правах експерименту, - викличе неабияку плутанину в суспільстві. Особливо у великих містах. Особливо якщо врахувати, що значна частина одержувачів субсидії - самотні літні люди, яким важко розібратися в нормативно-правових тонкощах.

Реклама на dsnews.ua

Нагадаємо, що в Україні з 1 січня нинішнього року стартував перший етап монетизації субсидій - він торкнеться нових одержувачів бюджетної допомоги. З 1 травня 2019 р. будуть монетизуватися субсидії для всіх одержувачів за неопалювальний сезон, а з жовтня монетизація охопить 100% одержувачів. Уповноваженим банком для монетизації визначили Ощадбанк.

У травні всі отримувачі субсидій та пільг зобов'язані будуть подати заяву на монетизацію разом з декларацією про доходи до місцевого управління соціального захисту населення, попутно давши відомству дозвіл на обробку персональних даних. Далі в Ощадбанку кожному отримувачу субсидій автоматично буде відкритий рахунок для зарахування коштів, а також персональний аккаунт, на якому будуть відображатися житлові субсидії у грошовій формі.

Перекладені державою в рамках субсидіарної програми кошти спрямовуватимуться на оплату за спожитий газ, тепло, електроенергію і воду. Про надходження коштів, їх використання та залишки отримувачі субсидій і пільг будуть кожен місяць поінформовані за допомогою SMS. У червні, після закінчення опалювального сезону, невикористані кошти будуть перераховуватися одержувачів житлової субсидії на поточні рахунки.

Рикошетом за цінами

Вся ця затія з видачею субсидій населенню готівкою виглядає цілком справедливою мірою, однак викликає неоднозначну реакцію експертів.

"Всього на 2019-й таких субсидій забюджетовано 55 млрд грн. Готівкою буде лунати, мабуть, 40 млрд грн. Варіант, коли субсидії перераховуються на спеціальні банківські рахунки субсидиантов, а потім з них споживачі сплачували ЖКП, а залишок могли використовувати на свій розсуд, - правильний, але вимагає інфраструктури та часу для підготовки. За даними НБУ, зараз 37% дорослого населення взагалі не має банківських рахунків, - пише на свій сторінці в Facebook голова Асоціації споживачів енергетики і комунальних послуг Андрій Герус. - Тому президент і уряд прийняли політичне рішення роздавати субсидії готівкою. Перші такі виплати повинні бути в березні (напередодні виборів) і складуть не менше 6 млрд грн. Причому зараз прийнято рішення, наскільки я розумію, на період березень-травень. Далі буде додатково прийматися рішення, виходячи з аналізу, яка система субсидій більш ефективна".

На думку експерта, якщо виплата готівкою буде продовжено до кінця року, то всього за рік буде так виплачено ще понад 30 млрд грн. Але Андрій Герус не вірить, що знайдуться такі гроші для виплати готівкою, і не вірить, що МВФ буде спокійно на таке дивитися.

На його думку, тут головний ризик в тому, що різко збільшується грошова маса (М0) і кошти не повністю або не вчасно підуть на оплату комуналки. Особливо це буде відчутно перші місяці.

На сьогодні в цілому борги по системі за газ, тепло і електроенергію вже становлять понад 60 млрд грн. Монетизація готівкою може сприяти подальшому падіння платіжної дисципліни. Тим більше що до жорстких дій споживачам-неплатникам не буде, адже восени чекають ще одні вибори - парламентські.

У будь-якому випадку 4 млн найбідніших домогосподарств додатково за березень-травень отримають готівкою за сумарно 4,5 тис. грн за три місяці. Це може спричинити зростання інфляції, яка може перевищити 6%, передбачені НБУ. Щоб стримувати зростання цін, НБУ буде тримати високу облікову ставку, а можливо, і ще підвищить її, вважає Андрій Герус.

    Реклама на dsnews.ua