• USD 27
  • EUR 30.3
  • GBP 36
Спецпроєкти

Ілони Маски із Кривого Рогу. Чи увірветься Україна у світову економіку на електровантажівці

Українська електровантажівка CoolOn вже пройшла випробування та готується до серійного виробництва. Якщо проєкт буде успішним, наша країна може стати одним із лідерів у складному, але потенційно дуже прибутковому сегменті електричних вантажівок.

Електровантажівка CoolOn готується до серійного виробництва/coolonmotors.com
Електровантажівка CoolOn готується до серійного виробництва/coolonmotors.com
Реклама на dsnews.ua

CoolOn з Кривого Рогу

Українська електрична вантажівка CoolOn пройшла ходові випробування у Кривому Розі. Проєкт легкої електровантажівки реалізується тут із 2020 р. групою ентузіастів на чолі з Віталієм Бризгаловим. Але тепер це вже не аматорський, а цілком комерційний проєкт із випуску міського електротранспорту для служб доставки та іншого комерційного застосування.

Модель, яка позиціонується як вантажівка міського типу, оснащуватиметься моторами різної потужності — від 30 до 80 кВт і тяговою батареєю (літієвий акумулятор LiFePO4) ємністю 40 кВт-год. Заявлений пробіг на одній зарядці – 200 км, що цілком достатньо для звичайних міських маршрутів розвізної вантажівки. Електромобіль має довжину 5 м, ширину 1,7 м та висоту 2,1 м; також оснащений вантажним відсіком із відкритим кузовом. При необхідності його можна буде оснастити маніпулятором, вежею для ремонту або спеціальним обладнанням для прибирання вулиць.

За попередніми розрахунками, вартість експлуатації даної машини коштуватиме $55 на місяць, а аналогічної з бензиновим двигуном — $400 на місяць.

Принципово важлива особливість CoolOn – модульна конструкція. У ньому змінюється все — колісна база, двигун, набір акумуляторів. Це дозволяє створювати модифікації вантажопідйомністю від 1,5 до 2,5 т, що дозволяє замовнику вибрати необхідну версію під свої потреби.

Інша відмінність — електродвигун власної розробки, що використовується: він був повністю створений фахівцями Murmuration Technology, компанії, що стоїть за стартапом.

"Наш мотор це модернізований вентильний реактивний двигун. Модернізація повністю позбавила мотор відомих недоліків: пульсація моменту і складний інвертор. Зараз це, мабуть, найнадійніший тип мотора. Він не містить магнітів, не містить "білячої клітки" і має повністю пасивний ротор, — пише Віталій Бризгалов у себе в Facebook — Що дає істотні переваги в надійності і в русі. А вдвічі менше міді істотно знижує вартість мотора… Динамічно керована рекуперація із контрольованою інтенсивністю і гальмуванням (аж до відмови від механічних гальм), електричне гальмування навіть на нульовій швидкості".

Реклама на dsnews.ua

Планується, що в CoolOn використовуватиметься максимальна кількість (до 70%) українських комплектуючих та деталей власного виробництва. По суті, у вантажівці все, крім акумуляторних осередків, можна зробити з вітчизняних деталей. Це дозволяє довести продажну ціну машини до $16-24 тис., що набагато менше, ніж у конкурентів.

Спочатку розробники CoolOn планували розпочати серійне виробництво наприкінці 2021-го або на початку 2022-го, а потім вийти на річний обсяг випуску на рівні 3-5 тис. машин на рік. Тепер йдеться про те, щоб у 2023 р. запустити завод з обсягом виробництва 5-10 тис. електричних вантажівок. Для цього планується залучити інвестиції, у першому раунді близько $4 млн.

Конкурент із Луцька

Ще в листопаді 2018 р. українська автомобілебудівна компанія "Богдан" представила повністю електричну вантажівку, виготовлену на замовлення датської компанії Banke Electromotive для роботи в містах Євросоюзу. Машину збирали у Луцьку на ДП "Автоскладальний завод №1". Електрокар, що отримав позначення ERCV27, призначений для механізованого завантаження твердих побутових відходів. Він здатний розвивати швидкість до 80 км/год; запас ходу без підзарядки тягових батарей за повної допустимої маси — 220 км, а термін експлуатації батарей — до 12 років. Вантажівка обладнана комбінованою вентиляцією, водяними обігрівачами, системою відеоспостереження та кондиціонером. Її ціна становила 400 тис. євро, але виробник обіцяв її суттєве зниження після запуску електрокара у серію. Однак, що важливо, це не було не "викруткове складання", ні "складання по кресленнях". Електровантажівка була повністю розроблена "з нуля" фахівцями ЛуАЗу. Українська локалізація, за даними компанії, становила понад 50%.

За словами представників "Богдана", випущена в Україні електромашина отримала позитивні відгуки у замовника — Banke Electromotive. Після завершення сертифікації в Данії планувалося започаткувати її серійний випуск у рамках масштабного контракту з європейською компанією.

Щоправда, з початку 2019-го про проєкт нічого не чути — чи машину все ще допрацьовують під європейські вимоги, чи замовник відмовився від закупівель української електровантажівки. Але наприкінці 2020-го Автоскладальний завод №1 автомобільної компанії "Богдан Моторс" запатентував багатофункціональну електричну вантажівку. Права на промисловий зразок набули чинності з 28 грудня 2020 року.

Електровантажівка бізнес-класу

"У електровантажівок, які збирається випускати CoolOn, — величезний ринок, який обчислюється десятками мільйонів одиниць подібної техніки, — сказав експерт ринку електромобілів, чеський підприємець Вацлав Вернук. — Справа в тому, що подібні екологічні машини, компактні і відносно невеликої вантажопідйомності, вже зараз вкрай затребувані у великих (та й не тільки) містах, де необхідно оперативно розвозити товари по магазинах, вивозити сміття, доставляти мало- та середньогабаритні вантажі та ін.

За словами експерта, все більше європейських міст обмежують в'їзд до центру, спальні райони машин з двигунами внутрішнього згоряння. Ця практика вже не тільки у Європі, а й у інших розвинених країнах. За прогнозами, через 20 років більшість міст у країнах "першого світу" повністю або частково буде закрито для автомобілів з ДВС — як індивідуальних, так і комерційних. А вже 2025 р. у містах Євросоюзу планують взагалі заборонити рух автомобілів із дизельними двигунами — основними для сучасних вантажівок.

При цьому ринок малотоннажних внутрішньоміських перевезень — величезний. І вже в найближчі рік-два ми побачимо початок дуже масштабної зміни автопарку, коли невеликі вантажівки з ДВЗ будуть йти, а їм на зміну приходити аналогічні машини на електротязі. І завдяки таким розробкам, як CoolOn чи ERCV27, Україна може чудово вписатись у цей новий ринок. Який тільки в Європі оцінюється приблизно в 100 тис. нових машин на рік.

Втім, поки що говорити про традиційний шлях нових виробників передової техніки — спочатку захоплення власного ринку, потім експансія світового — складно. CoolOn позиціонується як вантажівка міського типу як рішення для служби доставки та комерційних застосувань. І розрахований насамперед на європейського покупця, бо саме в ЄС зараз відбувається переоснащення міських комунальних служб із традиційної на електричну техніку.

В Україні поки що про це замислюються мало — переоснащення потребує заміни не лише всього парку комунальних машин, а й усієї інфраструктури обслуговування з "бензинової" на "електричну". А це великі капіталовкладення. Простіше напевно буде малим підприємствам, яким достатньо купити та обслуговувати дві-три машини. Але якщо вже запускати виробництво з розрахунку на внутрішній ринок, то бажано від початку мати кілька великих (муніципальних) замовників.

Перспективи на світовому ринку

Конкуренти CoolOn – такі розробки, як Thor Trucks, Tesla Semi, Volta Zero, Workhorse N-Gen, Daimler та інші. Але поки що український проєкт має одну принципову перевагу — наші електровантажівки в рази дешевші, ніж продукція європейських та американських компаній.

Якщо говорити в цілому про електромобілі, то глобальні продажі електрокарів до 2030 р., за оцінками, перевищать 27 млн одиниць. І хоча поки що по частці ринку Tesla випереджає всіх конкурентів разом узятих, утримувати лідерство стає дедалі складніше. Найнебезпечніші конкуренти для Tesla – такі гіганти автопрому, як VW, Ford, GM, BMW та Honda. Ще недавно вони вважали виробництво електромобілів віддаленою перспективою, але сьогодні вкладають у їхню розробку мільярди, а також багаторічний досвід неординарних інженерних рішень. Конкуренти другого рівня – такі стартапи, як Faraday, NextEv, Fisker, LeSEE, WM. Також переходом на випуск електричних автомобілів зайняті BMW, Jaguar Land Rover, Mercedes, Nissan, Hyundai, Renault. Volkswagen взагалі розраховує до 2025 р. стати лідером на ринку електромобілів. І багато вказує на те, що в нього все вийде. За наступні п'ять років VW планує виділити $85 млрд на розробку енергоємніших джерел живлення та власного ПЗ, а до 2030-го — побудувати в Європі шість нових акумуляторних заводів, щоб не залежати від сторонніх постачальників накопичувачів електроенергії. Не менш амбітний NIO — стартап з Китаю, який має щедру підтримку держави. З 2018 до 2020 рр. обсяги продажу електрокарів цієї марки зросли на 500%. За прогнозами, до кінця десятиліття NIO завоює до 10% китайського та 4-5% світового ринку електричних авто. Але перераховані в цьому абзаці все ж таки легкові електромобілі різних цінових категорій. Вантажівки — це зовсім інша справа, там потрібен інший рівень енергонасиченості, і тому деякі компанії раніше ризикували братися за подібні проєкти.

Українці, до речі, дуже розумно підійшли до свого задуму: вони створили вантажівки, які за багатьма технічними параметрами мало чим відрізняються від потужних легковиків — і це серйозно спрощує та здешевлює виробництво. Отже, цілком реальна перспектива зайняти українськими електричними вантажівками значну частку цього перспективного ринку.

Якщо, звичайно, вдасться подолати численні бар'єри, такі як сертифікація техніки відповідно до європейських вимог. Тому що в ЄС, як і в Китаї, і в США є свої компанії, зайняті розробкою електричних вантажівок.

    Реклама на dsnews.ua