• USD 39.9
  • EUR 43.3
  • GBP 50.9
Спецпроєкти

Інна Печериця: Ми робимо все, щоб співробітники відчували себе частиною EVA, навіть коли вони далеко

HR-директорка ТОВ "РУШ" (Лінія магазинів EVA та EVA.UA) про розвиток мережі, розширення команди та підтримку колег в умовах стресу і воєнних викликів 

Інна Печериця
Інна Печериця
Реклама на dsnews.ua

— Яких змін протягом останніх років зазнала команда вашої компанії. Чи вдалося зберегти персонал чи навіть розширити штат?

— Головною для EVA завжди була і залишається команда. Бо саме працівники — це носії корпоративних цінностей та компетенцій, які роблять компанію такою, якою вона є — лідером, драйвером інновацій, найбільшим гравцем у своєму сегменті. Після повномасштабного вторгнення великі зусилля ми доклали саме до того, щоб зберегти колектив. Зокрема, запровадили програму з працевлаштування співробітників, які вимушено переїхали в інше місто чи регіон. Цією опцією скористалися близько 500 людей. Загалом станом на сьогодні в нашому штаті – понад 14 тис. людей.

Попри складну ситуацію, EVA не припиняла працювати там, де можливо, не проводила скорочень і, наскільки було можливо, розвивалася. Ми багато втратили, однак і відкрили вже близько 100 нових магазинів з початку вторгнення. Відповідно, створювали нові команди. І, насправді, не лише у роздробі. У зв’язку з новими проєктами ми формуємо нові команди й в офісі.

— А що це за проекти та яких спеціалістів залучила компанія?

— EVA — технологічна компанія, яка постійно вдосконалює процеси та сервіси. Ми не лише впроваджуємо готові рішення, але й вкладаємо ресурси у власні розробки, що допомагають вирішувати наші питання та відповідають потребам клієнтів. Такий підхід вимагає залучення професіоналів з IT-сфери — розробників, аналітиків тощо. Ми навіть створили окремий тип вакансій EVA Tech. Певний виклик для нас — подолати стереотип, що торговельна мережа — це тільки продавці та вантажники. Насправді, у нас є складні нестандартні завдання навіть для людей, які приходять в EVA, маючи досвід роботи в IT-компаніях. Наприклад, у департаменту логістики є проєкт управління складським персоналом за допомогою data science — внутрішня розробка компанії, яку ми вдосконалюємо. Система розуміє, які спеціалісти вийшли працювати, та добирає їм найоптимальніші місця роботи на складі. І це лише перше, що спало на думку.

У зв´язку з розширенням 2022 р. ми закрили 59 вакансій в IT і ще 43 — інших офісних вакансії. Тоді в нас суттєво збільшився штат управління з обробки даних та команда інтернет-магазину. У 2023 р. ми долучили до команди ще 65 айтівців та 90 спеціалістів інших напрямів. Найбільше розширення було пов’язане знову ж таки з розвитком напряму e-commerce. На початку 2024 р. ми активно збільшуємо команду операційних, категорійних та бренд-менеджерів у зв’язку зі зростанням асортименту, розвитком нових категорій та, зокрема, підкоренням еліт-сегменту. Наразі ми закрили 11 вакансій в IT та ще 37 інших офісних.

Реклама на dsnews.ua

— Чи відчуваєте брак робочої сили, збільшення плинності?

— Брак робочої сили є загалом по ринку України. За даними Українського інституту майбутнього, наразі в країні близько 9,5 млн людей, які працюють. Якщо відняти співробітників бюджетних організацій, то між усіма бізнесами, грубо кажучи, мігрують приблизно 6-7 млн працівників. Через війну посилився дефіцит серед "чоловічих" спеціальностей. Також ми періодично відчуваємо брак спеціалістів у тих сегментах, які ще недостатньо розвинені на ринку праці — розробники, спеціалісти data science. Проте наразі ми не маємо гострих проблем з персоналом. Укомплектованість роздрібної мережі добра і тримається на рівні попередніх років. Нові вакансії в компанії з’являються здебільшого через розширення.

— Яка ситуація із зарплатами в галузі? Чи зростають вони? Тим більше на ринку бракує людей…

— Вони передбачувано зростають. Це регулярний процес. У роздробі зазвичай підвищення відбувається раз на рік на 10-15%, але діємо також з урахуванням актуальної ситуації на ринку. А в офісах застосовується більш індивідуальний підхід, бо й функції працівників більш різноманітні. Та, окрім стабільної конкурентної зарплати, кандидатів приваблює можливість працювати в команді лідера ринку. Багато проєктів, які втілює EVA, не мають або майже не мають аналогів в Україні: масштабні маркетингові кампанії, технологічні розробки тощо.

— Як нинішні реалії вплинули на організацію роботи? Чи змінилися формати, чи розвивається діджиталізація?

— Офіси EVA ще з ковідних часів працюють у змішаному форматі. Частина днів віддалено, частина — на робочому місці. Ми пристосувалися до ефективного функціонування як в офісі, так і за його межами. Про деталі можна домовитися зі своїм керівником. Більшість процесів, зокрема навчання та документообіг, діджиталізовані.

Як показують усі опитування eNPS, це один з дуже важливих чинників задоволеності працівників своїм місцем роботи. В нинішніх умовах це питання не лише комфорту, але й безпеки. Всі працівники проінформовані про поводження під час тривог. Але є ті, кому спокійніше більшу частину часу перебувати вдома. Для компанії це не проблема. Така організація робочого процесу, до речі, була важливим чинником збереження команди, коли люди, особливо на початку вторгнення, виїздили в інші міста чи навіть за кордон, але залишалися частиною EVA.

Щоб підтримувати команду навіть тоді, коли живого спілкування значно поменшало, ми приділяємо велику увагу внутрішнім комунікаціям через корпоративний портал та телеграм-бот. По-перше, інформуємо працівників про всі події в житті бізнесу, а по-друге, залучаємо до конкурсів та активностей, щоб контакти з компанією не зводилися лише до робочих питань. Адже неформальне спілкування також важливий елемент формування команди.

Кілька років тому, коли EVA тільки адаптувалася до віддаленої роботи, ми запровадили курс "Котоменеджмент" для керівників, щоб дати їм інструменти управління командами на відстані. Чому "Котоменеджмент"? Бо, пройшовши курс, ви зможете керувати командою з дому, з-під власної ковдри, як котик. Тепер ми періодично повторюємо це навчання для тих, хто обійняв керівну посаду нещодавно.

— У вашому великому штаті напевно є військовослужбовці, переселенці. Як допомагаєте їм? Що робиться для реінтеграції ветеранів?

— Ми робимо все, щоб співробітники відчували себе частиною EVAfamily навіть тоді, коли вони далеко. В нас переважно жіноча компанія. Проте 339 наших працівників, зокрема 17 жінок, зараз у Силах оборони. Ми підтримуємо з ними тісний зв’язок, наскільки це можливо. Компанія відгукується на їхні запити та допомагає обладнанням, амуніцією за потреби.

Ми також працюємо над проєктами реінтеграції ветеранів. Це і програми з перекваліфікації, якщо людина з певних причин не зможе виконувати колишні обов’язки, і розширення інклюзивних можливостей для роботи в компанії. Наприклад, логістичний напрям веде перемовини з виробниками складської техніки, щоб адаптувати її для роботи людей з інвалідністю. Також вносяться відповідні зміни в плани побудови складів. Проте це більше робота на перспективу. Наразі ми не маємо на це масового запиту.

— А що ж тоді актуально для вашої компанії зараз?

— Що справді актуально для нас — це психологічна підтримка та навчання персоналу основ взаємодії з людьми, які перебувають у стресовому стані, стані підвищеної тривожності, переживають тяжку втрату. Дбайливого ставлення потребують не лише безпосередні учасники бойових дій, а й ті, хто чекають їх удома або, ще гірше, вже не чекають. Це — історія багатьох жінок в Україні, і ми як переважно жіноча компанія дуже відчуваємо її на собі.

Ще на початку повномасштабного вторгнення ми запустили вебінари підтримки для співробітників. Надали доступ до корисних матеріалів з психологічної допомоги та самодопомоги. Створили лінії, за якими можна було отримати підтримку корпоративних психологів.

Наразі це не просто окремі ініціативи, а комплексний проєкт "Ми разом". Перший його блок присвячений корпоративній культурі підтримки та взаємодії. Це заходи з підтримки ветеранів, порадники для керівників та команд магазинів із взаємодії з ветеранами, групи підтримки для жінок, які пережили втрату. Другий блок присвячений навчанню. Наприклад, для торгового персоналу — як підтримувати себе, як спілкуватися з клієнтами та взаємодіяти з колегами, що також переживають різні стани. Для керівників акцент робиться на управлінні командою. Третій блок — психологічна допомога. Це матеріали для самостійного вивчення, тренінги, які можна замовити для команд в окремому регіоні та можливість попрацювати з корпоративним психологом за потреби. У нас їх наразі троє.

Ми плануємо також реалізувати ініціативу "Жіноче коло", щоб підтримати працівниць, які переживають важкі моменти, могли не тільки наші психологи, а й колеги, які мали схожий досвід, пройшли або проходять схожий шлях. Психолог на таких зустрічах буде задіяний як модератор.

Також у планах запровадити регулярні онлайн-зустрічі, де охочі зможуть послухати лекції на актуальні теми. Щоб сформувати програму, ми провели опитування, яке дозволяє визначити загальний стан, що панує в колективі, а також пул цікавих людям питань та запитів.

Ми розуміємо, що і зараз, і після перемоги люди ще довго потребуватимуть підтримки, щоб пережити травму війни. Наш обов’язок допомогти їм у цьому, наскільки можливо. Це — важливе завдання для соціально відповідальних бізнесів. Ми хочемо, щоб якомога більше людей змогли розкрити себе в EVA та посилити нашу команду. 

    Реклама на dsnews.ua