• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Іванющенко позбавився від "сімейного гнізда"

Оголошений у розшук одіозний екс-регіонал завершив процес реорганізації свого бізнесу
Фото: 5.ua
Фото: 5.ua
Реклама на dsnews.ua

У бізнес-імперії одіозного екс-"регіонала" Юрія Іванющенка та його партнера Івана Аврамова вибуло. Як з'ясувала "ДС", нещодавно офіційно припинили існування дві компанії, зареєстровані в столиці Великобританії, які вважалися фундаментом корпоративної структури їх спільного бізнесу - Rollexa Limited і Pallace Limited. Перша з лондонських фірм була ліквідована 12 січня, друга - 19 січня. Обидві компанії "пішли з життя добровільно, здійснивши так званий voluntary strike-off.

Чим були примітні зазначені компанії? Rollexa Limited і Pallace Limited, по суті, були холдинговими структурами, на які оформлювалися основні активи партнерів по бізнесу, відомих в певних колах як Юра Єнакіївський і Іван Іванович. Перша компанія була офіційно зареєстрована на Діану та Ірину Іванющенко - дочку і дружину колишнього нардепа від Партії регіонів. Друга повністю належала особисто Аврамову.

До падіння режиму Віктора Януковича, при якому бізнес Іванющенка та Аврамова досяг свого розквіту, Rollexa Limited і Pallace Limited спільно володіли поруч британських компаній. Серед них були Goodlight Capital Limited, Fieldlane Limited, Production Investment Management Ltd, Fablet Limited, Gazoil Corporation Limited, Impool Limited і багато інших. Через них Іванющенко та Аврамов, в свою чергу, опосередковано контролювали різні активи в Україні, левовою часткою яких управляли їх венчурні фонди "Інноваційні стратегії" і "Нові технології" (президентом і головою наглядової ради останнього до недавнього часу значився особисто Аврамов). Серед них були збагачувальні фабрики, компанії - власники ліцензій на видобуток газу і нафти, фінансові, будівельні, торговельні та транспортні структури.

Зміна влади в Україні, втеча Іванющенко в Росію слідом за Януковичем, оголошення його в розшук і введення проти нього санкцій ЄС підкосили спільний бізнес двох авторитетних товаришів. Але Юра Єнакіївський і його партнер все-таки знайшли вихід з ситуації. Початок було покладено фінансистами - влітку 2014 р. банк "ТК Кредит", наглядову раду якого в той момент входив Іван Аврамов, відзвітував, що його бенефіціарами є два громадянина Південно-Африканської Республіки - Віллем Мартінус де Бір і Ибанец Эльмари. Обидва вони, за версією фінустанови, на паритетних засадах опосередковано володіють фондом "Нові технології". Ці ж південноафриканці були названі бенефіціарами левової частки решти бізнесу Іванющенка та Аврамова в Україні - наприклад, компаній "Альба ресурс" і "Мироновкабудмонтаж", які володіють ліцензіями на розробку Південно-Медведєвської і Південно-Хрестищенської площ в Харківській області з сумарними запасами понад 7 млрд кубометрів газу.

Доказів того, що за офшорами, які прийшли на зміну компаніям Іванющенка та Аврамова, стоять колишні власники, поки немає. Однак дуже сумнівно, що колись всесильний "смотрящий" від Януковича і його великоваговий компаньйон продали свій бізнес нікому не відомим юристам з Південної Африки

Окремо на Віллема Мартинуса де Біра повісили компанію "Фріланс-транс", яка на паритетних засадах зі структурами екс-"регіонала" Василя Хмельницького володіє компанією "Майстер авіа" (аеропорт "Київ"), і київський ринок сільськогосподарської продукції "Столичний". Незабаром в імперії Іванющенка та Аврамова спливли й інші південноафриканці. Наприклад, бенефіціаром фонду "Інноваційні стратегії" була названа Моніка ван Зіл, яка управляла сімейною компанією Іванющенко Rollexa Limited аж до її ліквідації. Разом з нею засвітився ще один громадянин ПАР - Віллем Шалк ван Геерден, нібито бенефіціар однією з головних фінансових компаній Іванющенка та Аврамова - ФК "Лідер".

Паралельно з цією рокіровкою схожа заміна була проведена і у Великобританії. Протягом минулого року компанії Rollexa Limited і Pallace Limited вийшли з числа власників більшості своїх лондонських аффіліатів. Замість них на паритетних засадах капітал "спадщини" Іванющенка та Аврамова зайшли дві нові структури, юрисдикція яких досі не засвічена (судячи з усього, вони зареєстровані в острівних офшорних зонах) - Latchley Holding Limited і Benozan Holdings Limited. Доказ того, що за ними стоять колишні власники, немає. Однак це виглядає все ж набагато більш вірогідним, ніж припущення, що колись всесильний "смотрящий" від Януковича і його великоваговий компаньйон, який любив полювати на кабанів зі старшим сином екс-президента України, продали свій бізнес, що приносив їм мільярди гривень, нікому не відомим юристам з Південної Африки. А ось чому цьому вірять наші влади - наприклад, Національний банк України, який досі вважає вищезазначених африканців "остаточними ключовими учасниками" банку "ТК Кредит", - зрозуміти досить складно.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua