• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Із гаража —до мільярдів. Що таке стартап

Стартап — одне з найпопулярніших слів у бізнес-середовищі. Воно описує порівняно молодий феномен — як компанії, що мають в активі ідею чи унікальний продукт, можуть за кілька років зрости і завоювати світовий ринок

Обов'язковою умовою є наявність бізнес-ідеї
Обов'язковою умовою є наявність бізнес-ідеї / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Що таке стартап?

Стартап (англ. startup) — це компанія-новачок, іноді навіть ще офіційно не зареєстрована, творці якої вигадали інноваційну ідею або продукт, з яким вони хочуть вийти або недавно вийшли на ринок, і прагнуть залучити інвестиції для її реалізації.

Уперше термін "стартап" ще 1976–1977 рр. почали використовувати журнал Forbes та Business Week, позначаючи ним компанії з короткою історією діяльності. А закріпилося це поняття в 1990-ті роки, в період бурхливого зростання доткомів, компаній, діяльність яких повністю зав'язана на інтернеті.

Найчастіше термін "стартап" застосовується щодо інтернет-компаній, але це через те, що більшість нових ідей у бізнесі та його просуванні зараз так чи інакше пов'язані з інтернетом. Правильніше стартапом називати компанію, діяльність якої поширюється і на інші сфери, крім IT.

У стартапі головне зростання?

Підприємець Пол Грем вважає, що стартапом можна назвати лише ті компанії, які демонструють значне зростання. Утім, його позиція зрозуміла, оскільки він є засновником бізнес-екселератора Y Combinator — венчурного фонду, який двічі на рік інвестує по $150 тис. в обмін на 7% акцій у велику кількість компаній.

"Якщо ви досягнете зростання, усе інше стане на свої місця. Це означає, що ви можете використовувати зростання як компас, щоб приймати майже кожне рішення, з яким ви стикаєтеся", — вважає він.

Реклама на dsnews.ua

Інакше кажучи, на думку підприємця, у бізнесі стартапу головний орієнтир — це зростання компанії. Він вважає, що важливою є не абсолютна кількість нових клієнтів, а співвідношення кількості нових до існуючих. І якщо компанія залучає щомісяця приблизно одну й ту саму кількість клієнтів, то це проблема.

Пол Грем описав три етапи зростання успішного стартапу.

  1. Повільне зростання або його відсутність у період, коли творці компанії намагаються зрозуміти, що саме вони роблять.
  2. Швидке зростання після того, як компанія зрозуміла, в якому напрямку рухатися.
  3. Уповільнення зростання через внутрішні обмеження і те, що досягаються межі ринку (до цього етапу стартап може вже перетворитися на велику компанію).

Якщо компанія зростає на 1% на тиждень, то вона зросте в 1,7 раза на рік, тоді як компанія, що зростає на 5% на тиждень, за рік стане у 12,6 раза більшою.

Особливо помітна ця різниця, якщо привнести до розрахунків гроші. Наприклад, компанія, яка заробляє $1 тис. на місяць і зростає на 1% на тиждень, через чотири роки зароблятиме $7900 на місяць — менше, ніж хороший програміст у Кремнієвій долині. А такий самий стартап, але який зростає на 5% на тиждень, через чотири роки отримуватиме $25 млн на місяць.

Як залучити інвестиції у стартап

Фінансування стартапів передбачає кілька етапів, на кожному з яких компанія залучає обсяг коштів для чергового етапу зростання та досягнення певних результатів.

Перший етап — це так звані посівні інвестиції, коли інвесторами виступають або самі засновники стартапу, або їхні родичі. З'явилося навіть позначення для такого роду інвесторів на першому етапі — 3F, що означає, що першими вкладниками є, як правило, friends, family and fools (англ. — друзі, сім'я та дурні). Початкові інвестиції йдуть на витрати команди стартапу з розробки бізнес-плану, створення прототипу продукту.

На другому етапі в стартап можуть прийти серйозні інвестори, які в обмін на свої вкладення одержують право брати участь в управлінні компанією. На цьому етапі стартап розширює команду, випускає першу версію продукту й залучає перших клієнтів.

Третій етап — раунд "А" — це залучення грошей венчурного фонду до стартапу, який уже має робочий продукт, клієнтів та план розвитку. На цьому етапі стартап отримує вже значні інвестиції, які дозволяють "розвернутися" — будувати компанію і розширювати її. Після цього можливі нові раунди залучення інвестицій.

Приклади успішних українських стартапів

Depositphotos — це комерційна платформа, яка збирає в одному місці авторів високоякісних ліцензійних стокових фотографій та покупців. Компанію заснував у 2009 р. Дмитро Сергєєв, а вже у 2012 р. бібліотека Depositphotos налічувала 10 млн файлів. За даними компанії, зараз у неї клієнти у 192 країнах світу, а банк налічує понад 224 млн файлів.

Terrasoft Ukraine — компанія, що пропонує програмне забезпечення, необхідне для управління відносин з клієнтами, а також платформу для управління бізнес-процесами та створення власних IT-рішень.

TemplateMonster — IT-компанія, яка стартувала у 2002 р. у Миколаєві і почала заробляти на тому, що продавала шаблони сайтів. Компанія стала одним із найбільших постачальників шаблонів сайтів. На початок 2019 р. у каталозі компанії було близько 21 тис. унікальних шаблонів від більш ніж 1600 авторів.

Grammarly — запущена в 2009 р. онлайн-платформа на основі штучного інтелекту, яка допомагає покращити написання текстів англійською мовою: дає рекомендації щодо орфографії та пунктуації, чіткості, словникового запасу та навіть тону листа (формальність, ввічливість і впевненість). Засновників Grammarly Максима Литвина та Олексія Шевченка у листопаді цього року Forbes включив до списку багатіїв — на кожного припадає $4 млрд.

    Реклама на dsnews.ua