• USD 27.9
  • EUR 33.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

«Зраджували» і душили. За що Штати хочуть покарати Google, Facebook, Apple і Amazon

Ще недавно американці пишалися масштабами своїх IT-корпорацій, але тепер вони їх лякають. Йдеться вже навіть не про монополізм, а про загрозу свободі бізнесу як такого

Реклама на dsnews.ua

У похмурому киберпанківському майбутньому романів Вільяма Гібсона світом править купка IT-корпорацій. Правда, японських – свою «Трилогію Кіберпростору» письменник створював у 1980-х. Три десятки років потому раптом стало зрозуміло: IT-корпорації (правда, все ж американські і трохи китайські) справді отримали неймовірну владу в нашому світі. Включно з економічною владою. Не випадково на Волл-Стріт жартують, що якщо раптом Apple купить Oracle, на решту зможе придбати ще кілька найбільших нафтових компаній.

Це правда: IT-компанії за останні роки розрослися настільки, що давно випередили компанії реального сектору. Банки і нафтові гіганти вже не актуальні, топ-10 найбільших світових компаній виглядає так: Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet (материнська компанія Google), Berkshire Hathaway (інвесткомпанія Воррена Баффета), Facebook, Alibaba, Tencent, Johnson & Johnson і Exxon Mobil.

Та й ситуація сама якась неправильна, і до цього відчуття додаються численні скарги на занадто агресивну манеру ведення бізнесу IT-корпораціями. Можна зрозуміти, коли девіз Кремнієвої долини «Зростай або помри» приміряє на себе стартап з гаражу – так колись починали і Apple, і Microsoft, і Google. Зовсім інша справа – коли капіталізація підібралася до трильйона доларів (або перевершила його), — а девіз не змінився. Тут вже настає час втрутитися державі, добре, приводів завжди вдосталь.

29 липня у Вашингтоні відбулося засідання юридичного підкомітету з антимонопольної політики Конгресу США. Воно тривало п'ять з половиною годин, і чимало спостерігачів вже назвали його історичним.

Справа в тому, що понад рік конгрес проводив розслідування щодо найбільших IT-компаній США: Facebook, Google, Amazon і Apple. Їх підозрювали у зловживанні своїм домінуючим становищем на ринку. «Будь-який крок однієї з цих компаній може спричинити глибокий і тривалий вплив на сотні мільйонів людей», — сказав глава підкомітету Девід Сісіллін (Демократична партія), відкриваючи засідання.

Перед конгресменами постали засновник Facebook Марк Цукерберг, засновник Amazon Джефф Безос, гендиректор Apple Тім Кук і голова Aplhabet (материнська компанія Google) Сундар Пічаї. Останнього разу щось подібне відбувалося в 1998 р., коли перед конгресом виступав засновник Microsoft Білл Гейтс.

Треба відзначити, що це був формений допит. Конгресмени не надто розбиралися в технічних питаннях, але що таке домінування на ринку та зловживання ним – вони розуміли дуже добре. До того ж помічники кожного з конгресменів тривалий час збирали та аналізували скарги бізнесу і споживачів на дії IT-компаній.

Претензії та відповіді

Як пояснив колегам Девід Сісіллін, незважаючи на значні відмінності між компаніями, їх об'єднує схожа поведінка на конкурентних ринках: вони є «вузьким місцем» в основних каналах дистрибуції, в результаті чого можуть, наприклад, отримувати цінні дані своїх користувачів.

«Так, ці домінуючі компанії все ще можуть виробляти нові інноваційні продукти, але їх положення вбиває малий бізнес, виробництво і загальну динаміку, які є двигунами американської економіки», — пояснив він.

Класичний приклад, на думку ряду конгресменів, — історія, коли Facebook поглинув своїх великих конкурентів Instagram і WhatsApp. Конгресвумен Праміла Джайапал на слуханнях розпинала Цукерберга за те, що Facebook створював клони Instagram і Snapchat, щоб загрожувати знищенням конкурентам і схиляти їх до продажу. З Instagram вийшло купити, зі Snapchat — задушити. Цукерберг не погодився тільки з тим, що погрожував. Решту – підтвердив.

«Facebook збирає і монетизує дані про користувачів, і потім використовує, щоб шпигувати за конкурентами, копіювати розробки і нищити конкурентів. Ви використовуєте можливості Facebook для знищення дрібніших конкурентів і не даєте розквітнути новим, незалежним від себе компаніям», — сказала Праміла Джайапал.

Amazon звинуватили в занадто агресивній конкуренції, причому не тільки з колегами по IT-бізнесу. Компанія контролює 70% онлайн-продажів в США і стала причиною закриття безлічі звичайних магазинів в усій Америці. Один з конгресменів продемонстрував слайд із внутрішньої презентації Amazon, де наводиться список конкурентів компанії і вказується, що «необхідно привести ціни у відповідність зі встановленими конкурентами, незалежно від того, скільки це коштуватиме».

Також Джеффа Безоса звинувачують в тому, що Amazon просуває власні продукти, аналогічні тим, що пропонують сторонні продавці маркетплейсу. Безос парирував, що споживач вирішує, що і в кого купувати. Але від звинувачень у крадіжці ідей у стартапів і знищенні потенційних конкурентів відкрутитися не вдалося.

Дуже добре позицію комітету сформулювала конгресвумен, яка звернулася до Безоса. Вона розповіла про ситуацію, коли Amazon використовує дані своїх постачальників, щоб запускати власні, конкуруючі з ними продукти і не давати цим конкурентам виростати у щось велике.

Безос сказав, що вони розбираються в цій проблемі, але від прямої відповіді ухилився. А конгресвумен пояснила: сенс обмежень таких компаній, як Amazon, у тому, щоб дати розвиватися іншим, що можливо тільки при держрегулюванні тиску з боку таких монстрів.

«Зібрані докази показують, що Amazon зацікавлена тільки в збільшенні монопольного становища на ринку. Amazon є оператором платформи, який одночасно просуває власні продукти на цій платформі, — це фундаментально неконкурентна поведінка, і конгресмени повинні вжити заходів», — підсумував ще один конгресмен.

Компанії Google дорікнули за надто тісну співпрацю з Китаєм. Один з конгресменів нагадав, що у Google є центр штучного інтелекту в КНР, а китайська Академія наук опублікувала інформацію про співпрацю американської корпорації з багатьма місцевими університетами, які «отримують мільйони доларів від китайських військових». Конгресмен припустив, що таку співпрацю можна розглядати як зраду США.

Google також звинуватили в крадіжці контенту в інших сайтів, щоб користувач залишався на пошуковій сторінці, а сама компанія більше заробляла на рекламі. Крім того, Google явно зловживає заробітком на контенті, який створюють інші.

Джерело: Google
Джерело: Google

Промовистий графік: з роками виручка власного інвентарю Google зростає, а рекламної мережі (медіа, які монетизуються за рахунок реклами Google) — падає.

Що стосується Apple, конгресменів бентежить, що AppStore вирішує, які програми будуть доступні користувачам. При цьому компанія бере 30% від доходу розробників і не дозволяє створювати альтернативні магазини додатків або користувачам самим встановлювати програми, без допомоги AppStore. Справді, з вільною конкуренцією це не має нічого спільного.

Вони також відзначили, що компанія може змінювати правила платформи на свій розсуд, без погодження з розробниками, а крім того, збирає дані користувача через власну платіжну систему, яку сторонні розробники зобов'язані використовувати у своїх додатках.

А ще Тіма Кука запитали: чому правила App Store забороняють розробникам копіювати Apple, але дозволяють Apple копіювати інші програми? Відповісти він не зміг, сказав: «Я не в курсі, розберемося».

Утім, конгресмени знайшли докази того, що практику знищення конкурентів Apple запровадив ще Стів Джобс.

Відновлення справедливості по-американськи

Часто ставлять питання: чому взагалі компаніям типу Apple висувають якісь претензії з приводу комісій і монополії? Мовляв, не подобається — або йди на іншу платформу, або роби свою.

Проблема в тому, що поріг входу на ринок смартфонів і магазинів додатків став занадто високий. Свій айфон, або App Store, або Amazon, або Google не можна зробити одним помахом руки: це вимагає часу, грошей, подолання надконкуренції з самими монополістами.

Якщо подивитися на ринок США, яким він є зараз, то там у сегменті мобільних додатків є тільки дві системи (Google та Apple відповідно), дві платформи. Законодавці саме намагаються розібратися, чому таких платформ не стає більше. Усе свідчить про те, що така ситуація вигідна тільки цим двом платформоутримувачам. А не користувачам, незважаючи на запевнення Пічаї і Кука.

І тут важливо те, що конгресмени зібрали дуже багато фактури щодо десятків випадків використання цими компаніями своєї влади. І все виглядає так, що це лише початок, що американське законодавство будуть серйозно змінювати, щоб боротися з монополізацією нового типу – не тою, що походить з XIX ст., а сучасною, коли у будь-якого зі згаданих гігантів начебто безліч конкурентів – але розстановка сил не змінюється.

«Сьогодні ми мали можливість вислухати тих, хто ухвалює рішення в чотирьох найвпливовіших компаніях світу. Ці слухання зробили для мене очевидним, що ці компанії — монополісти і це необхідно регулювати, — сказав Девід Сісіллін за підсумками слухань. – Вони контролюють маркетплейси, що дозволяє їм робити все що захочуть, руйнувати незалежні бізнеси. Це має закінчитися».

Найближчим часом підкомітет опублікує матеріали свого розслідування і запропонує варіанти вирішення проблеми. Однак можна припустити, що реальні юридичні наслідки для IT-гігантів настануть нескоро, вже після виборів президента США. І тут стає очевидним, як в економіку вплітається політика. Усе-таки традиційно демократи і IT-бізнес дружили і допомагали один одному – але республіканці і особисто Дональд Трамп дуже багато зробили, щоб продемонструвати згубність IT-гігантизму для американської економіки. А тепер прочуханку геніям Кремнієвої долини влаштовують вже демократи, і це дуже символічно.

Якщо у США якимсь чином притиснуть (наприклад, примусово розділять, що найбільш імовірно) гігантів IT-бізнесу, це призведе до серйозних змін у структурі компаній – лідерів економіки. Хочеться вірити, що на перший план знову вийдуть компанії реального сектору. Але головне – ми повинні піти з епохи супергігантів з капіталізаціями у півтора трильйона доларів, які самі здатні конкурувати з більшістю держав світу.

    Реклама на dsnews.ua