• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

На мізках, а не на крові. Як перетворити торгівлю з Росією в зброю проти неї (ІНФОГРАФІКА)

З РФ потрібно торгувати, але тільки на благо національних інтересів України
Фото: Rasande Tyskar / flickr.com
Фото: Rasande Tyskar / flickr.com
Реклама на dsnews.ua

За даними Держстату, в першому кварталі поточного року різко зріс імпорт товарів з Росії в Україну: на 31% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Загальна сума імпортних товарних постачань зросла до $2,6 млрд, при цьому наші експортні поставки до Росії знизилися у квартальному вимірі на 6,4% - до $1,2 млрд. Від'ємне торговельне сальдо в українсько-російській торгівлі склало $1,38 млрд, і це при тому, що загальний товарний торговий мінус за підсумками першого кварталу з усіма країнами світу ледве перевищив $1,4 млрд. Таким чином, ліквідувавши дефіцитність наших зовнішньоторговельних операцій з РФ, Україна цілком змогла б вирівняти свою зовнішню торгівлю якщо не в плюс, то хоча б у нуль.

З вище наведених цифр можна зробити кілька висновків. По-перше, російський імпорт б'є всі рекорди по динаміці зростання, і якщо все піде в такому ж темпі, то вже через кілька років ми цілком можемо наблизитися до показників часів 2013-го. При цьому наш експорт продовжує скорочуватися, що негативно впливає на загальний показник дефіциту торговельного балансу країни. Відбувається парадоксальна ситуація: країна-агресор поступово закриває свій ринок для українських товарів, при цьому ми починаємо прискорено розкривати свій під російський імпорт. Все це призводить до істотного торговельного дисбалансу: якщо в загальному обсязі українського експорту російський ринок займає всього 7,7%, то серед позицій імпорту частка товарів "зроблено в РФ" вже в два рази вище - 15,2%.

У сучасному глобалізованому світі перемагає той, хто набирає більше торгових очок, попутно обставляючи країни-конкуренти. Це масштабна гра в монополію, де замість осередків - ключові світові ринки, а замість гравців - державні менеджери і дипломати. Ну а фішка - це національний торговий інтерес, який потрібно вміло і при цьому швидко рухати по вільним "квадратах". Мірилом цієї транснаціональної гри стає сальдо зовнішньої торгівлі - якщо воно профицитно, як у багатьох країнах, що розвиваються, тоді ти вміло підлаштовуєшся під координати і параметри міжнародної торгівлі, використовуючи прямих конкурентів у своїх цілях, а якщо дефіцитно - тоді використовують вже тебе ("глибоко дефіцитно" - використовують по повній програмі індивідуально та групами країн).

Як це не сумно звучить, на даний момент РФ у своїй зовнішній торгівлі використовує наш ринок, а не навпаки. Йдеться про взаємні поставки металу, брухту чорних металів та вугілля. А для аграріїв надзвичайно важливі постачання відносно дешевих російських добрив, і наміри уряду обмежити їх викликали звернення профільних асоціацій щодо того, що блокування російської "хімії" призведе до закупівлі більш дорогих світових аналогів і зростання собівартості української аграрної продукції, що неминуче вплине на її конкурентоспроможність на міжнародних ринках, де цінова перевага - це поки ключовий фактор нашої конкурентної боротьби. Боротися якістю ми поки не навчилися. У зв'язку з цим досить складно збалансувати національний інтерес, особливо враховуючи, як його розуміють різні групи суспільства.

Важко знайти більш контроверсионную тему, ніж тему торгівлі між Україною і РФ. У цьому контексті ми практично нічим не відрізняємося від росіян, які також намагаються її трактувати, виходячи з минулих совкових ментальних установок. Ключовою віссю дискурсу тут є тема взаємовідносин Сталіна і Гітлера, СРСР та нацистської Німеччини. У нас ця тема часто трактується в тому сенсі, що "ви можете собі уявити, щоб Гітлер торгував зі Сталіним під час Другої світової?". У Білокам'яній використовують приблизно той же ракурс, тільки застосовують незмінний союз "якщо" для з'єднання двох протилежних тез: "якщо у нас війна, то чому ви...". Ну і далі все те ж саме, тільки на цей раз фраза звучить: "ви можете собі уявити, щоб Сталін торгував з Гітлером під час Великої вітчизняної?". Як показує практика, навіть помилкове порівняння може знайти цілком живе відображення в суспільній свідомості за умови, що воно має стійкі відсилання до ментальних "закутках" основної маси індивідів і представлено простими і ємними історичними аналогіями. У цьому випадку навіть найбільш жахливе порівняння буде виглядати правдоподібно.

Але як правильно охарактеризувати сьогоднішні відносини України та РФ у сфері торгівлі? Тим більше, що ми приречені на подібний формат взаємодії на довгі роки.

Повністю заблокувати взаємну торгівлю не вдасться, навіть якщо таке завдання буде поставлено. Тому ключове питання тут - не як зупинити таку торгівлю, а як поставити її на службу своїм національним інтересам і на шкоду інтересам противника.

Реклама на dsnews.ua

Сьогоднішнє протистояння України і РФ можна порівняти з епохою холодної війни часів СРСР і західного світу на чолі з США. В принципі, незважаючи на запевнення про закінчення "холодної війни" наприкінці 1980-х, ми спостерігаємо її реінкарнацію в дещо видозміненій формі. У часи холодної війни також були зафіксовані досить запеклі військові конфлікти за участю буферних країн, де головні противники стикалися опосередковано: корейська війна, в'єтнамська компанія, вторгнення в Афганістан радянських військ. Ці конфлікти супроводжувалися величезними людськими жертвами і руйнуванням економічної інфраструктури. Але ніколи західний світ не переставав торгувати з СРСР. Хоча в США була прийнята знаменита поправка Джексона - Веніка, що обмежувала торгівлю з країнами, що порушують права людини. Природно йшлося насамперед про СРСР. Зауважимо, обмежувала, але не припиняла. Фермери з США з задоволенням продавали свою продукцію Союзу. Європа взяла активну участь в будівництві магістральних газопроводів з постачання природного газу, при цьому радянські війська продовжували перебувати у Східній Європі, окупованих країнах Балтії і вели бойові дії в Афганістані.

Головні принципи часів холодної війни при торгівлі з СРСР, які потрібно зараз адаптувати Україні у своїх торгових відносинах з РФ: 1) експортувати товари з високим рівнем доданої вартості, з тим щоб уповільнювати структурний розвиток економіки супротивника; 2) утримуватися від експорту стратегічної сировини; 3) стимулювати поставки продовольства, щоб послаблювати продовольчу незалежність і безпеку противника; 4) повністю відмовитися від експорту військових товарів та продукції подвійного призначення, інноваційних товарів і нових технологій; 5) імпортувати стратегічну сировину; 6) утриматися від імпорту товарів з високим рівнем доданої вартості, щоб послабити структурний розвиток економіки противника.

При цьому для тих підприємств, які втратили російський ринок, наприклад "Мотор-Січ", повинні бути запущені державні програми торговельного заміщення. Тобто держава повинна витрачати мільярди гривень на програму створення українського вертольота, а не на закупівлю французьких машин для потреб поліції і МНС.

 На даний момент експорт українських товарів до РФ знизився з $16 млрд у 2011-му до $3 млрд у 2017-м. При цьому імпорт з РФ за цей же період скоротився з $27 млрд до $7 млрд, а від'ємне торговельне сальдо з мінус $11 до мінус $4 млрд.

При цьому стрімко погіршується структура нашого торгового обігу: якщо у 2013-му році український експорт у Росію на 70% покривав російський імпорт у нашу країну, то за підсумками минулого року цей показник скоротився до 47%, тобто на один долар нашого експорту припадає більше двох доларів російського імпорту.

Наш загальний торговий оборот вирівнює торгівля послугами - тут сальдо в нашу користь поки що за рахунок транзиту природного газу, але з 2011 року позитивне сальдо скоротилося з $7 млрд до $3 млрд.

За товарними позиціями нашого експорту найбільше скоротилися поставки продовольства: падіння майже в 20 разів - з $2 млрд у 2011-2012 рр. до $102 млн 2017-м. На другому місці за темпами падіння - поставки продукції машинобудування: скорочення з $7,2 млрд у 2011-му до $1 млрд. Зате продажу деревини і продукції з неї, металів і виробів з них, хімії - скоротилися в два-три рази, а обсяги поставок мінеральних продуктів (руда, кокс тощо) майже не змінилися.

Якщо оцінювати структуру нашого експорту у відносних величинах, то в порівнянні з 2010 р. частка машинобудування скоротилася з 41,7 до 31,4%, продовольства - з 15,9 до 3%. Натомість зросла питома вага поставок деревини та продукції з неї (з 3,9 до 6,7%), металів (з 23,6 до 31,3%), промислових товарів (з 2,6 до 5,6%), хімії (з 8,7 до 15,9%), мінеральних продуктів (з 1,7 до 4,5%).

Що стосується імпорту товарів з РФ на український ринок, то в порівнянні з 2010 р. з 66 до 47% скоротилися поставки мінеральних продуктів, зате з 11 до 13,9% зросли продажі продукції машинобудування. Постачання хімічної продукції в загальній структурі зросли з 9 до 24%.

Таким чином, в даний час у взаємній торгівлі України і РФ можна знайти як хаотичне прямування базовим правилам торгівлі Заходу з СРСР часів холодної війни, так і грубе порушення вигідного для нас торгового формату. Тобто в темі торгівлі України і РФ можна з рівною часткою успіху як знайти #зраду так і #перемогу, що і роблять численні маніпулятори і популісти.

А ось що у ній знайти дійсно важко, так це тверезий розрахунок, економічний прагматизм та чітке дотримання дорожній карті національних інтересів. Нам потрібна своя законодавча "поправка Джексона - Веніка", яка стане тим універсальним запобіжником не тільки від дурнів, але і від популістів, а також чиновників, які майстерно навчилися ховати під вишиванкою приватний корпоративний інтерес.

    Реклама на dsnews.ua