• USD 36.6
  • EUR 37.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Кирило Шевченко: Ми не хотіли бути "одними з", наша мета — унікальність

Державний Укргазбанк вже нерозривно асоціюється у споживачів з екологічністю і енергоефективністю
Реклама на dsnews.ua

Державний Укргазбанк вже нерозривно асоціюється у споживачів з екологічністю і енергоефективністю. А його банкіри вже стали справжніми експертами в цій сфері, до яких все частіше йдуть не тільки за фінансуванням, а і за порадами - як і з ким починати екопроект. Банк навіть почав вести свій особистий експертний рейтинг надійних підрядників для будівництва масштабних промислових об'єктів відновлюваної енергетики. Не дивно, адже в минулому році більш половини всіх проектів ВДЕ було реалізовано в Україні саме з допомогою Укргазбанку. Про те, як трансформувався універсальний держбанк у кращого експерта по "зеленому" фінансування, розповів глава банку Кирило Шевченко.

У чому причина посилення фокусу Укргазбанку на экокредитовании? Якщо в 2015 році це виглядало як смілива, але не всім очевидна стратегія, то зараз в банку экокредитование стало локомотивом у розвитку бізнес-сегмента - в чому причина?

- Коли потрібно було зрозуміти, які ринки ми будемо освоювати, банк опинився на роздоріжжі. Можна було піти второваною стежкою, наприклад, в сектор кредитування агробізнесу, але там вже було багато гравців, а нам зовсім не хотілося бути "одним із". Тому ми вирішили шукати свою нішу, щоб стати "унікальними", і, по-моєму, не помилилися.

"Зелене" напрямок - абсолютно нова і інноваційна модель в банківському секторі. Більш того, цей вектор більше користується попитом у розрізі і світових реалій, і української спадщини. Оскільки саме українці в останні роки гостро відчувають на собі недоліки екстенсивної енергетики - для нас перехід від традиційної енергетики на "зелену" є життєво необхідним.

І чим більше ми заглиблювалися в питання екологічності, тим сильніше ми відчували потребу у вирішенні нагальних проблем в нашій країні. На жаль, Україна входить в топ країн з найвищим рівнем енергоспоживання в світі. Крім того, істотну шкоду українській екології наносять старі підприємства, які дісталися нам у спадок від радянських часів. Тому популяризувати "зелені" кредити - не просто наша місія. Ми переконані, що альтернативна енергетика в сучасних реаліях безальтернативна!

Дійсно, якщо в початку нашого "зеленого" шляху була лише нова для України ідея, то вже зовсім скоро всі ми зрозуміли, наскільки актуальною і важливою вона є для нашої країни. Тепер всі знають, що єдиний в Україні Экобанк - це Укргазбанк.

Цей підхід застосовується переважно до бізнес-клієнтам або до фізособам теж? Чи цікаві вам фізособи, кредитуєте їх?

Реклама на dsnews.ua

- Звичайно, цікаві, і, звичайно, кредитуємо. Для нас всі клієнти важливі, і кожному сегменту ми пропонуємо свій набір продуктів, у тому числі і обов'язково "еко". Популярними сьогодні є кредити на електрокари, тому ми регулярно переглядаємо наші умови. Наприклад, зараз ставки на экоавто стартують від 0,01% річних. Крім того, ми були першим банком в Україні, який впровадив програму кредитування на установку сонячних станцій "під ключ" у власному дворі. Приємно, що "зелений" вектор відразу знайшов відгук у клієнтів. Ми ж запропонували ринку і альтернативу пластиковій картці - экокарту. Це унікальний для Східної Європи продукт, повністю виготовлений з біосировини, який після закінчення строку дії розкладається протягом двох років, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу.

Але особливо радує скоріше те, що стимул переходу на "зелену" енергію все частіше - не просто бажання українців стати незалежними. Тепер наші клієнти усвідомлено розуміють цінність власного вкладу у здорове майбутнє країни.

Взагалі вже вигідно берегти природу, бути еко-френдлі - що ви можете сказати про це як банкір? Існує думка, що це не так вже й дешево.

- Скажу, що хоч екологічність, на перший погляд, дещо дорожче "одноразових" аналогів, але тут економічний ефект від впровадження трохи відкладене в часі і в результаті він буде мати набагато більший результат у глобальному сенсі. У підсумку вигода від впровадження енергоефективних технологій або екологічних проектів саме в економії.

Разом з тим ми переконані, що не можна нести гармонію у світ, якщо її немає у себе вдома. Мова про підтримку еко-трендів в наших офісах. Так, наша маленька, але вагома перемога, - відмова від використання пластику і в роботі з клієнтами. Здавалося б, така дрібниця на столі, але ми підрахували, що щорічно банк використовував 420 000 таких файлів для документів.

Для порівняння, це еквівалентно площі 428 футбольних полів! У наступному році плануємо впровадити куди більш радикальні заходи в боротьбі з пластиком.

Крім цього, у наших офісах розташовані контейнери для сортування сміття, утилізації батарейок і пластикових карт, скрізь є енергозберігаюче освітлення, яке, до речі, забезпечує нам суттєву економію коштів, відмовилися від паперового документообігу і впровадили електронний підпис. Наша мета - створити справді еко-френдлі офіс, який ефективно використовує ресурси у своїй роботі. І зверніть увагу, ці ініціативи не є чимось надприродним і витратним, вважаю, що кожен може спробувати втілити їх у життя.

Ви напевно оцінюєте вплив споживання ресурсів на економіку, вплив екологізації бізнесу? У будь-якому випадку наша економіка залишається ресурсномісткою і енергоємної - куди буде все розвиватися? Чи є у нас шанс подолати такий виклик, як можливий дефіцит ресурсів? У чому тут може допомогти фінансовий сектор?

- Саме фінансовий сектор тут і може допомогти головним - грошима. А ми ще й експертизою. Дефіцит ресурсів можна подолати розвитком саме поновлюваних джерел енергії, модернізації виробництва. Тут, до речі, і допоможуть наші технічні експерти. Вони приїжджають до клієнта, вивчають його виробництво і пропонують робоче рішення. Ми намагаємося не просто пояснити, але і надати докладний аналіз, скільки підприємство зекономить і запрацює в майбутньому.

Взагалі, це світовий тренд, який вже давно перейшов від просто "модно" в "вкрай необхідно". Бізнес, нарешті, стає відповідальним, оскільки всі ми бачимо, до яких наслідків призвела наша діяльність в глобальному сенсі. У гонитві за більш зручним існуванням людини ми поступово перетворюємо нашу планету в непридатну для життя всього живого на ній. Дуже егоїстично, як на мене. І ціна за мрію наших предків про краще життя для нас стає не високою, а вже вбивчою.

Чи є у нас вихід? Адже зупинити, як і повернути назад, технологічний прогрес неможливо. Думаю, що є. Чим краще ми прагнемо зробити своє життя, тим більше сил ми повинні спрямовувати на допомогу нашій планеті впоратися з руйнівними результатами наших дій. Ми повинні знайти баланс між "краще" для нас і "краще" для навколишнього середовища.

Наша мета - донести усвідомлення того, що можна не тільки відмовитися від агресивних технологій і дорогого газу на користь "зеленої" електроенергії, але і почати на цьому заробляти, і саме ця ініціатива повинна стати потужним стимулом до розвитку сучасного майбутнього, екобезпеки та енергетичної незалежності. Від того, як швидко наше суспільство зможе перейти від звичного, але застарілого мислення до нових, хоч і нестандартних технологій розвитку, залежить реальна боротьба з негативними викликами. Все, що вже віджило своє і початок програвати з точки зору своєї ефективності, економічності і, найважливіше, безпеки, вимагає змін. І ми щодня працюємо над тим, щоб ці зміни відбулися як можна швидше.

    Реклама на dsnews.ua