• USD 28
 • EUR 33.5
 • GBP 38.6
Спецпроєкти

Коломойський пішов за Медведчуком. Чим закінчиться атака Зе-влади на АЗС олігарха

Антимонопольники обрушилися санкціями на компанії, у віданні яких перебуває чверть автозаправних станцій України. Ми з'ясували, як це пов'язано з мільярдером Ігорем Коломойським і чи треба чекати подорожчання палива

АЗС "Укранфта"
АЗС "Укранфта"
Реклама на dsnews.ua

Справа про змову на ринку АЗС

30 березня Антимонопольний комітет України (АМКУ) своїм рішенням визнав дії компаній, нібито пов'язаних з неформальною групою "Приват" Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, антиконкурентними узгодженими діями. Тим же рішенням на них було накладено штраф в розмірі 4,7 млрд грн. Під удар потрапили ТОВ ВТФ "Авіас", ТОВ "Торговий Дім "Авіас", ТОВ "Пром Гарант Плюс", ТОВ "Альянс Еволюшн", ПАТ "Укртатнафта" і 169 операторів АЗС, включаючи ті, що належать ПАТ "Укрнафта".

У центрі розслідування АМКУ виявився проєкт "Авіас", в якому беруть участь близько 1625 АЗС. Вони працюють під різними брендами у всіх регіонах, і це в цілому майже 25% заправних станцій України. Суть проєкту — у використанні системи безготівкових розрахунків паливними і скретч-картами в сфері роздрібної торгівлі світлими нафтопродуктами.

У відомстві вважають, що відносно цін на світлі нафтопродукти (бензин і дизпаливо) проєкт "Авіас" організовано і скоординовано використовували для узгодження цінової і торгової поведінки учасників ринку. В результаті порушувалася конкуренція між операторами АЗС на ринку, відповідно, ціни на світлі нафтопродукти в мережі "Авіас" встановлювалися в антиконкурентних умовах.

АМКУ перераховує кілька обставин, які вказують на факт змови:

 • у всій мережі одночасно встановлювалися однакові ціни, в різних регіонах і на заправках різних брендів;
 • на всіх заправках, пов'язаних з проєктом, продавалися бензин і дизельне паливо марки Keropur® ENERGY (ексклюзивна марка ПАТ "Укртатнафта");
 • було виявлено багато в основному однакових договорів купівлі-продажу нафтопродуктів і майна, оренди АЗС, матеріальної допомоги тощо;
 • одні і ті ж люди, які займали посади директора, засновника, бухгалтера, менеджера і т. д., часто міняли один одного і працювали одночасно в декількох компаніях — учасницях проєкту;
 • склад юридичних осіб — учасників проєкту регулярно мінявся, але склад фізичних осіб, які ним займалися, залишався незмінним;
 • оператори АЗС, включаючи держкомпанію "Укрнафта", закуповували у компанії "Укртатнафта" світлі нафтопродукти за цінами вищими, ніж коштує аналогічне імпортне паливо;
 • в Дніпрі діяв "Центр", в який входили кілька суб'єктів господарювання, розташованих за однією адресою: саме там йшло детальне планування і координація всіх дій мережі.

І, так би мовити, "вишенька на торті": справа про можливу змову на ринку палива, за якою тепер винесено рішення, АМКУ відкрив ще в 2016-му. "Сьогодні ми підсумовуємо результат колосальної роботи і багаторічного судового протистояння Антимонопольного комітету з учасниками змови на українському ринку палива. Незважаючи на складні обставини і величезний опір з боку відповідачів, ми завершили розслідування і прийняли рішення", — заявила голова АМКУ Ольга Піщанська.

Реклама на dsnews.ua

Але чи є у відомства привід для оптимізму?

"Я думаю, всі вони [компанії, що потрапили під звинувачення в змові і штрафи. — Ред.] оскаржуватимуть рішення АМКУ, так як сума непропорційно величезна. Щоб ви розуміли, на сьогоднішньому ринку "Приват" працює в нижньому ціновому сегменті. Тобто, вони продають бензин дешевше, ніж інші. Тоді не дуже зрозуміло, в чому тут змову, — сказав в коментарі "ДС" директор компанії ExPro Consulting Геннадій Кобаль. — Якби вони, наприклад, завищували ціни, тоді ок. Якщо зараз компанію покарають, а ця компанія працює в нижньому ціновому сегменті, то виходить зростання цін. Якщо прибрати дешевого продавця, то ціни виростуть".

Хід у відповідь "Укрнафти" і "Укртатнафти"

І дійсно, компанії, звинувачені в змові, відповіли АМКУ відразу ж. ПАТ "Укртатнафта" заявило, що буде оскаржувати рішення антимонопольників в суді. Більш того, з'ясувалися дуже цікаві подробиці останніх днів. Виявляється, компанія ще на минулому тижні отримала (незрозуміло, як) внутрішній документ АМКУ, з якого дізналася про майбутні штрафи. Після чого вирішила діяти на випередження — і вже 29 березня представники "Укртатнафти" написали в Офісі генпрокурора заяву про злочин, вчинений членами АМКУ. Як тепер стверджують в компанії, спочатку їх планували оштрафувати на 2,6 млрд грн, але в підсумку сума зросла до 2,9 млрд грн. Ну і, звичайно, сприймають це як спробу рейдерського захоплення: "Подальші кроки: ініціювання процедури банкрутства з метою встановлення контролю над ПАТ "Укртатнафта".

Як контраргументи до звинувачень АМКУ представники "Укртатнафти" вказують, що їх компанія не займається роздрібною торгівлею і не має АЗС, а ціни відпуску продукції знаходяться на одному рівні для всіх учасників ринку.

"Висновки АМКУ базуються на кричущих помилках, коли ціни імпорту для порівняння з цінами заводу були обчислені без акцизного податку та ПДВ і був зроблений висновок про завищення цін заводу на 50%. Висновки АМКУ про те, що ціни АЗС, які продавали продукцію ПАТ "Укртатнафта", були найнижчими на ринку, доводять абсурдність висновку про завищення цін заводом, — аргументує компанія. — Не доведено зв'язок "Укртатнафти" з діями інших учасників цієї справи ні по датах, ні за розміром змін... Фактично АМКУ бачить змову в тому, що учасники ринку реалізують переважно продукцію Кременчуцького НПЗ під брендом Energy за низькими цінами".

У свою чергу, "Укрнафта" на своїй сторінці в Facebook також заявила, що буде оскаржувати рішення АМКУ в суді. Юрист компанії Марина Жила заявила, що рішення про штраф приймалося шляхом консультацій голови антимонопольного відомства з прем'єр-міністром.

"Я так розумію, що торгові компанії, які там фігурують, напевно, зможуть уникнути репресій, оскільки вже половина з них не працює. Тобто вони вже кудись там перемістилися, обанкрочені і т. д. — сказав в коментарі "ДС" голова "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн. — І я впевнений, що ці АЗС як працювали, так і працюватимуть. Там все питання в тому, що основні суми штрафів, за попередніми даними, накладені на "Укртатнафту" та на "Укрнафту". А ці компанії так просто втопити не вийде. Все буде залежати від того, наскільки це рішення АМКУ законне і добре обґрунтоване. Тому що в цьому є сумніви. Отже, якщо це рішення законне, якщо базується на фактах і все відповідає законодавству, то тоді, я думаю, уникнути штрафу буде дуже складно навіть цим великим компаніям. А якщо воно таке слабке, як пише "Укртатнафта", то його просто розіб'ють в суді, і все".

Група "Приват": хто стоїть за проєктом "Авіас"?

Про те, що компанії "Авіас", "Укрнафта", "Укртатнафта" і багато інших пов'язані з неформальною бізнес-групою "Приват" Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, багато разів писали ЗМІ.

Далі, "Нафтогаз України" володіє 50% + 1 акція "Укрнафти". У групи компаній, пов'язаних з колишніми акціонерами Приватбанку, серед яких, зокрема, Ігор Коломойський, — близько 40% акцій, пише "Ліга". Тобто вплив бізнесмена на приналежну в основному державі компанію — дуже великий.

В "Укртатнафти", яку ЗМІ також пов'язують з неформальною бізнес-групою "Приват", теж мають намір судитися з АМКУ.

"В принципі, особливо це ніхто не приховував, і про це на ринку всі знали — що значна частина і "Укртатнафти" , і "Укрнафти" належить "Привату" або контролюється ним, — каже Геннадій Кобаль. — Тобто, що у них 42% "Укрнафти" і порівняний, якийсь великий шматок в "Укртатнафті", ось ці різні заправки, приблизно 1,5 тисячі, — це знали всі. Але незрозуміло, в чому полягає змова. Якби вони виставляли високі ціни, то зрозуміло. Монополісти в змові для того, щоб підвищувати ціни і заробляти на цьому прибуток".

Ціни на паливо: політичний ракурс

Зовсім недавно ми писали про те, що АМКУ перевіряє роздрібні ціни на моторне паливо за дорученням прем'єр-міністра. Причина в тому, що європейські котирування на дизпаливо і бензин — фактори, які впливають на роздрібні ціни на паливо в Україні. Але котирування в Європі почали знижуватися ще з 12 березня, однак це не призвело до зменшення як закупівельних, так і роздрібних цін на нафтопродукти в Україні. Навпаки: цифри на табло українських АЗС продовжили зростати.

Однак "акції залякування" мереж АЗС — це, судячи з усього, ще й хороший інструмент політичної боротьби. В даному випадку — чинного керівництва країни з тими, хто його з тих чи інших причин не влаштовує. Можна згадати, що недавні санкції РНБО щодо проросійського політика Віктора Медведчука супроводжувалися масовими обшуками на автозаправних станціях (АЗС) і в офісах компанії Glusco — "кормової бази" політика.

Тепер же атаку АМКУ на учасників проєкту "Авіас" наші експерти пов'язують з тим, що, ймовірно, президент прагне вийти з-під "опіки" Ігоря Коломойського або принаймні показати свою незалежність від нього.

"Я думаю, це частина політики, безумовно. Не буває збігів. Ми ж бачили недавно втішні події навколо "Центренерго". Ми бачимо, яка активізація по Приватбанку пішла: з підозрами, з посадженими літаками. І тепер ось це рішення АМКУ, яке теж дуже швидко зроблено, — каже Сергій Куюн. — Чи можна це назвати тиском держави на Коломойського? Ну, ми ж всі розуміли, що не повинен бути "Центренерго" у нього. Тобто держава повернула собі контроль над своїм законним підприємством. Приватбанк — є питання там з виведення коштів?! Напевно, є. Ми бачимо, що почали вирішуватися питання, які давно вже на порядку денному. І це непогано. Просто це незвично. Начебто всі розуміють, що Коломойський чимало зробив, щоб Зеленський став президентом, всіляко йому допомагав. Але ми бачимо ось такий рух. Я впевнений, що це все ланки одного ланцюга. Може, просто Ігоря Валерійовича ставлять на те місце, де він повинен знаходитися. Це нормальна державна політика".

Чи чекати тепер подорожчання палива на АЗС?

Питання цілком закономірне, якщо згадати, що компанії, які потрапили під удар, працювали саме в нижньому ціновому сегменті. Однак експерти запевнили "ДС", що швидкого подорожчання боятися не варто.

"Я думаю, поки що нічого не буде. Але якщо їх (учасників проєкту "Авіас") почнуть з ринку прибирати, тоді треба чекати, однозначно. Дивіться, у нас в нижньому ціновому сегменті працює половина заправок, які продають дешеве паливо. Якщо ми з них половину прибираємо з ринку, то в окремих регіонах будуть проблеми із забезпеченням паливом, — говорить Геннадій Кобаль. — У таких містах, як Київ, нічого не буде: тут і конкуренція, і можна купувати на численних заправках, насиченість ринку велика. А там, де райцентр, — дві заправки: "Укрнафта" і "Авіас". Якщо проти них якісь санкції будуть вводитися, закривати їх почнуть, то ніхто в цьому райцентрі працювати не буде, тому що там населення неплатоспроможне, грошей особливо немає. І ніхто не побудує їм нову заправку ОККО. А таких регіонів у нас багато".

З іншого боку, за словами експерта, поки нічого не станеться, тому що це не такий простий процес. Виставлений АМКУ штраф дуже великий, тому, як вже говорилося, компанії його оскаржать, що займе якийсь час. Можливо, вони зможуть відбитися від рішення АМКУ. Так що в будь-якому випадку швидких змін на ринку чекати не варто.

Однак вони можуть відбутися, якщо, наприклад, той же Коломойський теж захоче використовувати "проблему АЗС" в політичних цілях. Що цілком реально: контроль над дешевим бензином і ДП — не найгірший важіль впливу на суспільство, ніж контроль над борошном для хлібопечення. Схоже, на Банковій це теж розуміють, — звідси і весь сир-бор.

  Реклама на dsnews.ua