• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

"Кінець епохи бідності". Чому і на скільки уріжуть субсидії цієї осені

Верховна Рада має намір відчутно урізати субсидії на оплату комуналки. І це співпаде з подорожчанням для населення газу, вивезення сміття та інших послуг

Верховна Рада має намір відчутно урізати субсидії на оплату послуг ЖКГ, при цьому тарифи на ці послуги зростуть/Фото: УНІАН
Верховна Рада має намір відчутно урізати субсидії на оплату послуг ЖКГ, при цьому тарифи на ці послуги зростуть/Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Ще в середині липня міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що уряд не має наміру скорочувати субсидії на 2021 р. В інтерв'ю він припустив, що в бюджет-2021 закладуть достатньо коштів на субсидії на житлово-комунальні послуги.

Однак, ні. У четвер Верховна Рада 240 голосами «за» прийняла в першому читанні законопроєкт №3991 про внесення змін до держбюджету. Він, зокрема, пропонує збільшити максимально допустиму величину місцевих запозичень на ремонт і будівництво автодоріг до 30% обсягу субвенції з держбюджету на ці цілі. Ще в цьому законопроєкті запропоновано збільшити дохідну частину держбюджету на 750 млн грн (до 978,925 млрд грн) і на ту ж величину — видаткову частину (до 1,269 трлн грн). Передбачається, що дохідна частина виросте за рахунок неподаткових надходжень. В оновленому бюджеті зростуть видатки на Міністерство внутрішніх справ, Міністерство енергетики, Державне агентство автомобільних доріг, Міністерство юстиції, Державне бюро розслідувань, обласні держадміністрації. Але нам цікавіше інше: на 2,16 млрд грн скоротяться витрати на Міністерство соцполітики — за статтею фінансування субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Також уріжуть витрати Міністерства захисту навколишнього середовища і природних ресурсів на фінансування програми з управління у сфері захисту навколишнього середовища і природних ресурсів.

Документ в парламенті представив нардеп з фракції «Слуги народу», заступник голови бюджетного комітету Олександр Трухін, який заявив: «Законопроєкт пропонує унормувати фінансове забезпечення ряду важливих міністерств, напрямків по розвитку нашої країни, забезпечення фонду оплати праці райдержадміністрацій... на компенсацію виплат звільненим співробітникам, виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та прикордонникам, уникнення дефіциту коштів на харчування засуджених в тюрмах, введення системи автофіксації порушень автодорожнього транспорту».

Зменшення субсидій на оплату житлово-комунального господарства розкритикував депутат від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко. Він нагадав, що з вересня вартість газу зросла на 45% і блакитне паливо продовжить дорожчати. «Замість того, щоб збільшити субсидії і допомогти малозабезпеченим громадянам, "слуги" забирають гроші у бідних і відправляють на ДБР, — пише Гончаренко. — Ну і щодо доріг, бюджет НАБУ — 1 млрд грн. НАБУ зловило корупціонерів на 14 тис. грн. Ось вам і відповідь, а звідки взяти гроші на ремонт доріг. Не з субсидій людей, а з некомпетентних і неефективних органів, які покриває (президент України Володимир Зеленський. — "ДС")».

До бюджету на 2020 р. було закладено 39 329,5 млн грн на виплату субсидій на ЖКП для населення.

З одного боку, ті 2,16 млрд грн, що вилучаються тепер, «погоди не зроблять», особливо якщо врахувати, що якраз погода допоможе — за прогнозами метеорологів, в цьому році опалювальний сезон почнеться пізно. Та й зима, цілком ймовірно, буде схожа на минулу — тобто зими, по суті, не буде. До того ж весняне різке здешевлення газу на європейських ринках також дозволило сильно заощадити на виплаті субсидій. Але, з іншого боку, погода цілком може не виправдати очікувань. На початку року нам вже обіцяли посуху чи не біблійних масштабів — але обійшлося (а захід країни взагалі мало не змило). Так що і зима може виявитися, на горе комунальникам, сніжної і холодної.

Крім того, потреба в субсидіях може змінюватися в залежності від того, скільки людей на неї можуть розраховувати. А це, в свою чергу, залежить і від цін на комуналку, і від формули розрахунку. Ціни ж ростуть: доведеться більше платити і за вивіз сміття ( «управління відходами»), і за газ, та й за багато іншого. Так що гроші в бюджеті на компенсацію витрат по ЖКГ зовсім не зайві.

Реклама на dsnews.ua

Особлива ситуація з газом. Населенню він більше не поставляється за фіксованими цінами, тепер теоретично суми в платіжках ніяк не обмежені, все залежить від волі ринку. І газ дійсно підскочив в ціні в вересні і, ймовірно, буде тільки дорожчати. Інша справа, що ринок ще прихильний: за всіма доступними прогнозами, ресурс в цьому опалювальному сезоні обійдеться українцям дешевше, ніж в минулому. Але ніхто не сумнівається у зростанні цін в порівнянні з літом і сьогоднішнім днем, так що єдина можливість якось застрахуватися від подорожчання газу — використовувати тариф «Річний», замовляючи газ на 12 місяців за стабільною ціною.

Однак найважливіше в контексті субсидій навіть не комунальні тарифи як такі, а те, що їх суми почнуть зменшуватися завдяки завчасним і цілеспрямованим діям уряду. Мова ось про що. Ще в травні була змінена формула, по якій домогосподарствам нараховують субсидії. З 1 травня з 15% до 20% зріс відсоток обов'язкового платежу за комунальні послуги.

Обов'язковий відсоток платежу за послуги ЖКГ розраховується індивідуально для кожної сім'ї і залежить від доходів кожного члена.

"Щомісячні платежі за ЖКП в розрахунку на квартиру в цьому сезоні можуть зрости на 30-40%, або в середньому на 500 грн на сім'ю. Формула розрахунку тепер така: береться дохід на одного члена сім'ї, ділиться на два прожиткових мінімуми, далі множиться на 20% (а раніше множили на 15%)", — пояснив «ДС» економіст одного з житлових товариств Володимир Ясницький.

Таким чином ми дізнаємося відсоток від загального доходу, який потрібно буде заплатити. Розглянемо приклад.

Сім'я пенсіонерів з двох чоловік (пенсії 2500 грн і 2000 грн), їх загальний дохід за шість місяців складе 27 тис. грн. Місячний дохід на одну людину — 2250 грн. І далі сама формула:

Середньомісячний дохід на 1 чол/на прожитковий мінімум * 2 * 20%.

Отримуємо відсоток:

2250 грн/2118 грн * 2 * 20% = 2250/4236 * 20% = 10,62%.

Потім рахуємо розмір обов'язкового платежу, помножуючи середньомісячний сукупний дохід сім'ї на обов'язковий відсоток платежу. У нашому випадку це 10,62% от 4500 грн = 477,9 грн.

Підкреслимо, що тут 4500 — це середньомісячний сукупний дохід саме за шість минулих місяців (27 000 грн/6 міс.).

Розмір субсидії — це різниця між сумою оплати за комунальні послуги в межах норми і сумою обов'язкового платежу. У нашому прикладі якщо розмір оплати за комунальні послуги 2000 грн/міс., тоді державна субсидія складе 2000 грн — 477,9 грн = 1522,1 грн. А ці 477,9 грн — те, що заплатить дана сім'я.

Нескладно підрахувати, що в старому варіанті формули, яка діяла до травня, цим пенсіонерам довелося б заплатити менше, всього 7,97% від загального доходу, тобто — 359 грн. А субсидія, відповідно, склала б 1641 грн.

Виходить, в сумах субсидій втратять майже всі, але скільки саме — залежатиме від реального споживання житлово-комунальних послуг. Додамо сюди боржників за ЖКП, які не мають права на субсидії, — а таких, в залежності від регіону, від 5 до 15%.

Варто також відзначити, що при оформленні субсидії споживач подає два папери — заяву та декларацію з даними всіх членів сім'ї, яким більше 14 років. Органи соцзахисту цю інформацію перевіряють і або надають субсидію, або відмовляють. Також субсидії позбавляють в тому випадку, якщо виник борг по оплаті житлово-комунальних послуг на суму понад 340 грн.

Схоже, депутати вирішили, що оскільки клімат в Україні швидко стає більш теплим, ніж раніше, то для наших громадян стане менш актуальним обігрів житла, зате їх потягне подорожувати — і дороги стануть для них важливішими за витрати на ЖКП. Можливо, так і буде. Однак скоріше ми почуємо незадоволений голос народу вже після пари місяців другого опалювального сезону «кінця епохи бідності».

    Реклама на dsnews.ua