• USD 28.4
  • EUR 32.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Необмежена скуповування всього. Як США вдарять по кризі доларової "атомною бомбою"

Коронавирусный пожежа, пожирає світову економіку, уряди і центробанки країн світу, намагаються залити грошима. Невідомо, чи вийде, але можна сказати: в результаті цінність грошей впаде
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Країни світу одна за одною запускають масштабні стимулюючі програми, прагнучи обмежити економічні наслідки пандемії Covid-19. У хід йде весь перелік монетарних та інших інструментів кредитного і податкового стимулювання компаній і приватних осіб. минулого тижня усього за кілька днів обсяг коштів, запланованих для стимулювання економіки, перевищив $1 трлн, або 1% глобального ВВП. Але це, як виявилося, був лише початок.

Надрукувати доларів скільки треба

Найбільша економіка планети - американська. Вона й найбільше грошей вливає в порятунок власних компаній. Минулого тижня очікуваним стало рішення Федеральної резервної системи (ФРС) США про зниження облікової ставки до 0% і оголошення нової програми кількісного пом'якшення на $700 млрд на додачу до раніше виділених $1,5 трлн.

Головна мета - зниження процентних ставок, щоб збільшити обсяг і доступність кредитування для бізнесу і домогосподарств. Схожий механізм ФРС використовувала в період фінансової кризи 2008-го, але розмір програми і частота рішень про зниження ставки не мають прецедентів. Хоча і це не змогло зупинити падіння фондових індексів і цін на нафту.

Тоді в понеділок, 23 березня, ФРС застосувала те, що в Штатах фінансисти називають "аналог атомної бомби": американський регулятор оголосив програму необмеженої скупки держоблігацій і паперів з іпотечним забезпеченням (це крім всіх інших заходів).

Тобто американську економіку будуть накачувати грошима, не закладаючи заздалегідь якихось чітко визначених обмежень по термінах або сум. Мова йде про програму "необмеженого кількісного пом'якшення" (unlimited QE). У неї входить необмежена скупка держоблігацій та іпотечних похідних інструментів з метою забезпечення роботи ринків та поширення монетарної політики на більш широкі фінансові ринки й економіку в цілому". Раніше програма обмежувалася $500 млрд для облігацій і $200 млрд для іпотечних паперів.

Далі буде $300 млрд у вигляді кредитів громадянам і бізнесу. Забезпеченням послужать $30 млрд із стабфонду мінфіну США. Плюс підтримка дрібного і середнього бізнесу на додаток до заходів по лінії Управління у справах малого бізнесу (SBA). Деталей поки немає, але зараз постраждалий від коронавіруса бізнес вже може отримати кредит під 3,75%. Сюди ж - особливі лінії кредитної підтримки нових запозичень великих компаній і рефінансування старих.

Реклама на dsnews.ua

Для громадян - боргове рефінансування освітніх кредитів, автокредитів, боргів по кредитних картах і позик по лінії SBA. Нарешті, відроджується механізм захисту короткострокових запозичень для компаній (Commercial Paper Funding Facility), який діяв криза 2008-2009 рр. Він поширюється також на високорейтингові муніципальні облігації.

Звичайно, головне у всьому перерахованому - зобов'язання ФРС продовжувати свою програму купівлі активів. Як пише CNBC, це стало новою главою в друкуванні грошей ФРС, оскільки вона зобов'язується продовжувати розширювати свій баланс по мірі необхідності, а не в межах певної суми.

ФРС також вперше інвестує в корпоративні облігації, купуючи цінні папери інвестиційного рівня на первинному і вторинному ринках і з участю біржових фондів.

"Пандемія коронавіруса викликає величезні труднощі в США і у всьому світі. Першочергове завдання нашої країни - турбота про хворих та обмеження подальшого поширення вірусу, - йдеться в заяві ФРС. - Поки зберігається велика невизначеність, але вже ясно, що наша економіка зіткнеться з серйозними збоями. Великі зусилля повинні бути спрямовані в державному і приватному секторах, щоб обмежити втрати робочих місць та доходів і сприяти швидкому відновленню надалі".

До речі, не тільки Америка зараз активно друкує гроші. Єврокомісія виділить 37 млрд євро для підтримки економіки країн ЄС - сектора охорони здоров'я, ринку зайнятості, а також малого і середнього бізнесу. І вже зрозуміло, що це не останні вливання з боку європейських структур. Також будуть задіяні кошти Фонду фінансової стабільності (ESM), який становить 410 млрд євро.

Крім виділення коштів з бюджету та фондів ЄС, головні суми економічного стимулювання будуть йти з коштів країн - членів ЄС. Правила ЄС дозволяють національним урядам надавати підтримку бізнесу - в тому числі і через емісію грошей.

Допомогло?

Вже через день всі світові фондові ринки почали впевнене зростання, а американський - і зовсім закрився у вівторок з рекордним денним підвищенням з 2008-го. За 24 березня Dow Jones піднявся більш ніж на 11%, S&P500 - на 9,4%, NASDAQ - на вісім з невеликим. Зеленим вкрилися всі ринки, включаючи європейські, азіатські, ресурсні. Нафту стабілізувалася на рівні $27 за барель Brent.

Приводом для оптимізму ринків стали саме дії американських властей - та сама "атомна бомба" необмеженого кількісного пом'якшення від ФРС. Плюс Конгрес США, нарешті, прийняв антикризовий економічний план на суму від $1,8 до $2,5 трлн. До цього голосування провалювалося двічі з-за розбіжностей демократів з республіканцями, але у понеділок лідери обох партій досягли домовленості.

Що нам показують біржі - корекцію? Відскік від дна? Так. Про відновлення зростання мова поки не йде - ні в промисловості, ні в сфері послуг, яка поки тільки плодить безробітних. Як повідомляє The Washington Post, тільки минулого тижня понад 3 млн американців подали заяви на допомогу по безробіттю. Більшість підприємств зупинили роботу, оскільки співробітники не виходять на роботу з-за коронавіруса.

І це ще не дно. ВВП США може впасти на 50%, а безробіття - злетіти до 30% в II кварталі через заходів по боротьбі з коронавірусом, сказав в інтерв'ю Bloomberg президент Федерального резервного банку Сент-Луїса Джеймс Буллард.

Все очевидніше стає, що Covid-19 став лише спусковим гачком кризи, каталізатором обвалу. За підрахунками МВФ, з початку пандемії іноземні інвестори вивели з країн рекордні $83 млрд. Це найбільший відтік капіталу, який коли-небудь реєстрували. Тобто вивели швидко, що могли. І на цьому стоп.

"Для української економіки це все означає можливості. При розумному карантині без перегинів, перенастроюванні бюджету, вирішенні питань з графіком виплат держборгу не шляхом дефолту, а за рахунок запозичення у міжнародних фінансових організацій, послідовної антициклічної політики зайнятості, відстоюванні інтересів на зовнішніх ринках (явно будуть спроби протекціонізму) можна нормально вигребти, - вважає економіст, координатор Експертної платформи НБУ Андрій Блінов. - Не будуйте ілюзій - рецесія неминуча. Але вона має всі шанси не перетворитися в мінус 15% зразка 2009-го або мінус 16% у 2014-2015 роках".

Можливо, масове друкування грошей розвиненими країнами і допоможе світовій економіці не здійснити саме круте піке в новітній історії. Але вже зрозуміло, що за підсумком відбувається валюта стане помітно дешевше. У тому сенсі, що зміниться її купівельна спроможність. Певний паритет-то збережеться - адже і уряд України, напевно, буде змушена друкувати гривні, накачуючи вітчизняну економіку.

    Реклама на dsnews.ua